تحلیل‌گران بازار انرژی می گویند،روسیه برای قیمت پایین نفت آماده می‌شود.

روسیه گمان می کند که قیمت نفت پایین برای مدتی در بازار ماندنی باشد.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری این کشور، در حالی دستور به تدوین بودجه سه سال آینده این کشور را براساس فروش نفت 40 دلاری در بازار داده که این قیمت از قیمت بازار کنونی 10 دلار کمتر است.

پوتین هفته گذشته در استانبول و در حاشیه اجلاس جهانی انرژی در مذاکره با اعضای اوپک برای توقف تولید نفت به توافق رسید.

روسیه دومین صادرکننده بزرگ جهان بعد از عربستان سعودی است. مدتی است با عربستان و کشورهای اعضای اوپک صحبت کرده که در بازار برای افزایش قیمت نفت عرضه را کاهش دهند.

بنا به گفته تحلیل گران بازار نفت،بودجه پوتین نشان دهنده این است که او احتمال اجرایی نشدن توافق اوپک بر سر کاهش تولیدات را می دهد.هرچند که کارشناسان می گویند،بودجه سه سال آینده این کشور بر مبنای درسی از گذشته است. در سال 2015 روسیه بودجه خود را بر مبنای قیمت نفت 100 دلار محاسبه کرد که قیمتی دو برابر بازار بود.اما کاهش قیمت نفت موجب شد تا دولت این کشور در هزینه های خود بماند و ناچار آنها را کاهش بدهد.این ماجرا به زندگی روس‌ها که در آن زمان با کاهش درآمد و افزایش قیمت ها رو به رو بودند، آسیب زد.

در واقع روسیه پیش بینی کرده با تدوین این بودجه کسری بودجه اش را به 3 درصد تولید ناخالص ملی برساند.

نخست وزیر روسیه اخیرا اعلام کرده که این کشور با بدهی های زیادی مواجه شده است و برنامه دارد که کسری بودجه را به 1.2  درصد تولید ناخالص ملی تا سال 2019 برساند.

ذخایر ارزی روسیه با روند کاهشی شدیدی رو به روست. کارشناسان معتقدند که تا پایان امسال این ذخایر به ۱۵ میلیارد دلار کاهش پیدا کند و حتی سال آینده خالی شود.

روسیه برنامه دارد که وابستگی اقتصاد خود را به نفت کم کند. این کشور در گذشته 50 درصد درآمدش وابسته نفت بود،اما هم اکنون این میزان به 37 درصد رسیده است .