گرم‌ترین ماه تابستان از نیمه‌های خود گذشت و داغی تابستان تحت‌تاثیر همه‌پرسی انگلیس و افزایش قیمت جهانی اونس، موجب صعودی شدن قیمت سکه و طلا در بازار ایران شد.

بررسی روند قیمت‌ها طی مدت 15 روز کاری تیرماه حاکی از رشد قیمت طلا و سکه است؛ این در شرایطی است که قیمت اونس در بازار جهانی نیز تحت‌تاثیر جدایی انگلیس از اتحادیه اروپا با رشد همراه بود.

مردم بریتانیا سوم تیرماه به پای صندوق‌های رای رفتند تا با شرکت در رفراندوم، نظر خود را درباره باقی ماندن یا خروج این کشور از اتحادیه اروپا ابراز کنند. نتیجه نهایی و رسمی رفراندوم در بریتانیا نشان داد که حامیان خروج از اتحادیه اروپا با کسب 51.9 درصد آرا پیروز شدند. در این رفراندوم اکثریت در منطقه انگلیس به گزینه خروج و اکثریت در مناطق اسکاتلند و ایرلند شمالی به گزینه بقا رای دادند.

اعلام نتایج اولیه شمارش آرا به شدت روی بازارهای جهانی به خصوص ارز و طلا اثر گذشت و همچنان بازارها پس از گذشت دو هفته، در شوک این اتفاق قرار دارند؛ تا جایی که روند تغییرات بازارها حکایت از آن دارد که قیمت اونس جهانی طلا از سوم تیرماه تا 16 تیرماه با رشد حدود 8.2 درصد مواجه شده است.

این میزان افزایش قیمت اونس، روی بازار ایران نیز اثرگذار بود؛ به طوری که در مدت 15 روز کاری تیرماه قیمت طلای 18عیار 8.4 درصد و نرخ سکه تمام بهار آزادی 7 درصد افزایش یافت.

قیمت طلای 18عیار در روز اول تیرماه 104 هزار و 615 تومان بود که 15 تیرماه تا رقم 113 هزار و 472 تومان رشد پیدا کرد. سکه تمام بهار آزادی نیز در روز اول تیرماه با قیمت یک میلیون و 28 هزار تومان به فروش می‌رفت که هم‌اکنون یک میلیون و 100 هزار تومان قیمت پیدا کرده است.