ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی گفت، تلاش های ایران برای یکسان سازی نرخ ارز به دلیل عدم پیشرفت در بازگشت این کشور به بازارهای بین المللی سرمایه با مشکل مواجه شده است.

سیاستگذاران ایرانی قبلا گفته بودند قصد دارند در فرآیندی 6 ماهه پس از اجرایی شدن برجام نرخ ارز را یکسان سازی کنند.

سیف که در حاشیه کنفرانس یورومانی ایران در لندن در گفت و گو با رویترز سخن گفت افزود: «این پیش بینی ما بود... قادر بودن به برقراری ارتباط با بازارهای بین المللی و استفاده از همه منابع در دسترس در جریان یک بازه زمانی معقول. اما متاسفانه این آنگونه که انتظار داشتیم اتفاق نیفتاد.»

وی در ادامه گفت: «پیش شرط یکسان سازی نرخ ارز، دسترسی داشتن به منابع ارزی خارجی ما و توانایی برای انتقال آزادانه این منابع به نقاط مختلف جهان است... ما تنها زمانی یک نرخ ارز واحد خواهیم داشت که درباره امکان تداوم ثبات در بازار ارز مطمئن باشیم.»

سیف که از طریق یک مترجم سخن می گفت افزود، دوست داشتیم دسترسی به سیستم مالی جهانی قبل از این اتفاق می افتاد.

«بر اساس تعهداتی که در برجام آمده، ما دوست داشتیم این دسترسی دیروز اتفاق می افتاد.»

وی گفت: «طرف های دیگر درباره عمل به تعهدات خود به اندازه کافی احساس مسئولیت نمی کنند. ما انتظار داریم که این تاخیر به زودی جبران شود.»

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت، آمریکا باید «نقش ویژه ای» در این فرآیند ایفا می کرد و کشورها نمی توانند تنها بخش هایی از توافق را برای اجرا انتخاب کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه کدام موسسات و کشورها بیشترین تمایل را نسبت به ایجاد ارتباطات نزدیک تر با ایران از خود نشان داده اند گفت، برای صدور نفت، طرف های مقابل ایران در بازار نفت آنهایی بودند که تهران رویشان متمرکز شده بود.

وی از ژاپن، ایتالیا، اتریش و اسپانیا نام برد اما از اشاره به جزئیات بیشتر خودداری کرد. «ما فکر می کنیم در آینده ای نزدیک شاهد نتایج بهتری خواهیم بود.»

سیف افزود، ایران که اکنون با تورم حدودا 11 درصدی مواجه است، در مسیر تک رقمی کردن تورم در سال مالی شمسی جاری است.

«به دلیل وجود منابع در دسترس و موقعیت ژئوپلتیک مناسب، دستیابی به رشد بالا برای دوره ای طولانی برای ایران کاملا امکان پذیر است. با توجه به این ظرفیت، واقعا تنها شرایط (لازم) قرار داشتن در مسیری درست برای دستیابی به این هدف است.»