عبدالرضا حسین‌نژاد صبح امروز (شنبه) در نشستی که در حاشیه نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت برگزار شد گفت: قرارداد «محرمانگی» با توتال نیز برای جلوگیری از افشای اطلاعات این میدان امضا شده است.
این مقام صنعت نفت در ادامه درباره توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی نیز گفت: شرکت چینی باید هرچه زودتر طرح خود را ارائه کن در غیر این صورت توسعه این میدان نفتی در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی پیگیری خواهد شد.
وی ادامه داد: این شرکت چینی تا اواسط خرداد برای ارائه پیشنهاد خود فرصت دارد.
این مقام مسئول درباره وضعیت توسعه فاز اول میدان آزادگان شمالی گفت: تولید این میدان اکنون به روزانه 75 هزار بشکه نفت رسیده و آماده افتتاح رسمی است.
حسین نژاد درباره میزان تولید میدان نفتی یاران شمالی در مرز مشترک با عراق نیز افزود: تا شهریورماه میزان تولید این میدان به 30 هزار بشکه در روز خواهد رسید.
وی درباره ارائه طرح‌های توسعه میدان‌های نفت و گاز در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی (آی پی سی) گفت: پیشنهاد دادن توسعه این میدان‌ها به خارجی‌ها به معنای ناتوانی ما نیست بلکه به این دلیل است که توسعه آنها به منابع مالی زیادی نیاز دارد.
حسین‌نژاد ادامه داد: ما به شرکت‌های خارجی تاکید کرده‌ایم که برای اجرای طرح‌های توسعه باید حتما یک شریک ایرانی با خود داشته باشند.
وی اضافه کرد: بخشی از مخازن نفتی ما نیز قدیمی و فرسوده بوده و برای تولید از آنها نیاز به فناوری‌های جدید وجود دارد که قصد داریم آن را توسط سرمایه‌گذاران خارجی به دست آوریم.
مدیرعامل مهندسی و توسعه نفت درباره توسعه میدان مشترک چنگوله در غرب کشور نیز گفت: تاکنون روس‌ها پیشنهاد جدی برای حضور مجدد در این میدان را ارائه نکرده‌اند.
وی درباره توسعه میدان آذر نیز گفت: امیدواریم تا نیمه دوم امسال مذاکرات مربوط به توسعه این میدان به مراحل خوبی برسد.
وی به ذخایر نفت سبک این میدان اشاره کرد و گفت: مشکلاتی برای توسعه این میدان وجود دارد که امیدواریم زودتر رفع شود.
این مقام صنعت نفت اضافه کرد: هم اکنون در میدان‌های مشترک غرب کارون حدود 30 دکل حفاری مشغول فعالیت هستند که قصد داریم تعداد آنها را افزایش دهیم.
وی درباره مشکلات زیست‌محیطی تالاب هورالعظیم که میدان‌های نفتی غرب کارون نیز در آن قرار دارند، گفت: هم اکنون آبگیرهای این تالاب پر شده و سازمان محیط زیست نیز تایید کرده است که مشکلاتی در آنها وجود ندارد.