گروه متحدان علیه ایران هسته ای ( UANI) در آمریکا با حضور مقامات سابق دولتی در این کشور برای جلوگیری از ورود ایران به تجارت جهانی تشکیل شده است.

این گروه که به نظر می رسد نفوذ بالایی بین مقامات و شرکت های بزرگ آمریکایی داشته باشد در نظر دارد با تبلیغات علیه ایران و نوشتن نامه به مقامات دولتی و غیردولتی در سراسر جهان مانع ارتباط تجاری با ایران شوند.

این گروه به ریاست «مارک والاس» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل قصد دارد به 140 شرکت بزرگ بین المللی نامه نوشته و به نوعی آنها را برای معامله با شرکت های ایرانی تحت فشار قرار دهند.

این شرکت در حال حاضر به 30 شرکت نامه نوشته است و قصد دارد این نامه ها را در روزنامه های سراسر جهان منتشر کند.

اولین مورد از این تبلیغات از این هفته در آستانه نشست حمایت از تجارت با ایران در زوریخ منتشر خواهد شد.

والاس می گوید شرکت های تجاری باید این مطلب را بدانند که هنوز معامله با ایران دارای ریسک است و می تواند به خاطر تحریم ها موجب خسارت آنها شود.

از اعضای اصلی موسسان این کمپین می توان به چهره هایی مثل «جیم ولسی» رئیس سابق سیا و «دنیس راس» دیپلمات سابق و از یهودیان با نفوذ در آمریکا اشاره کرد.

دنیس راس با جورج بوش پدر و دیک چنی، معاون بوش پسر و نیز در کنار چهره‌ هایی مانند زلمای خلیل ‌زاد، سفیر افغان ‌تبار آمریکا در سازمان ملل و همچنین فرانسیس فوکویاما، نظریه پرداز ژاپنی تبار آمریکا و نویسنده کتاب پایان تاریخ همکاری داشته است.

راس علاوه بر کار در وزارت دفاع، در وزارت امور خارجه و شورای امنیت ملی آمریکا نیز فعالیت داشته است.

دنیس راس معتقد به افزایش عمق همکاری آمریکا و اسراییل در مقابله با برنامه اتمی ایران است و در این زمینه گزارش مفصلی نیز منتشر کرده است.

در گزارش یاد شده، که در تقابل آشکار با گزارش اطلاعاتی ماه نوامبر سال 2007 «سیا» است که ایران هدف‌های نظامی برنامه اتمی خود را کنار گذاشته است، صریحا نوشته شده که ایران در پی ساختن بمب اتمی است.