روز چهارشنبه در اولین کنفرانس ملی معماری و انرژی در دانشگاه آزاد اسلامی کاشان میزان دریافت انرژی خورشیدی ایران را از متوسط جهانی بالاتر برشمرد و اظهارکرد: میزان انرژی دریافتی ایران از انرژی خورشیدی هر روز معادل 18 مگا ژول به مترمربع و هر مگاژول معادل 5 کیلووات بر ساعت است.
وی افزود: انرژی خورشیدی البته هم می تواند سودمند و هم مضر باشد و درحال حاضر سیستم های خنک کننده ای چون کولرهای گازی خورشیدی در بازارهای کشور رایج و وارد چرخه استفاده در ساختمان های مسکونی و تجاری و صنعتی شده که موجب افزایش گازهای گلخانه ای و آلودگی محیط زیست می شوند.
امین الرعایا رسالت دولت را جلوگیری از ورود این سیستم ها به کشور دانست و تصریح کرد: در صورت استفاده از سیستم های نوین تهویه مطبوع و بهره‌ گیری مناسب از انرژی گرمایشی و سرمایشی در ساختمانها علاوه بر پیشگیری از افزایش گازهای گلخانه ای و منوکسیدکربن می توان صرفه‌جویی مناسب در مصرف برق و سایر مولدهای انرژی داشت.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: مطالعات زیادی در مورد سیستم های نوین تهویه مطبوع HVAC در جهان انجام شده و در صورتی که سرمایه گذاران داخلی نخواهند روی سیستم های سنتی کار کرده و بخواهند به دنبال نوآوری باشند با تولید این سیستم ها می توانند به صرفه جویی در مصرف انرژی برق و استفاده بهینه از انرژی خورشیدی و نیز کاهش مضرات گازهای گلخانه ای کمک کنند.
دبیرعلمی نخستین کنفرانس ملی معماری و انرژی نیز در آیین گشایش این کنفرانس اظهارکرد: این همایش با محورهای تاسیسات و انرژی، معماری و انرژی و مدیریت و برنامه ریزی انرژی با هدف تعقیب و آشنایی با مباحث علمی جدید و دست یافتن به آخرین یافته های علمی در زمینه انرژی و ارتباط صنعت و دانشگاه و ایجاد تحرک پویای علمی در اساتید برگزار شده است.
احمد فخار افزود: 228 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شد و از این تعداد 161 مقاله مورد پذیرش داوران همایش قرار گرفت که از این تعداد نیز 25 مقاله به صورت پوستر و مابقی در پنل های تخصصی در مدت دو روز برگزاری همایش ارائه می شود.
وی برگزاری نمایشگاه تخصصی سرمایش و گرمایش و تهویه و تجهیزات ساختمانی و معماری داخلی، حضور دو انتشارات کتاب و مجله و برگزاری کارگاه های آموزشی و تخصصی با حضور 150 شرکت کننده را از برنامه های این همایش عنوان کرد.
به گفته فخار دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد رشته های مکانیک، برق، عمران، معماری و کامپیوتر، اساتید دانشگاه و صاحبان صنایع تاسیساتی و تجهیزات گرمایش و سرمایشی ساختمانی از سراسر کشور مخاطبان و شرکت کنندگان در این همایش هستند.
اولین کنفرانس ملی معماری و انرژی از امروز تا نهم اردیبهشت ماه سال جاری به مدت دو روز در دانشگاه آزاد اسلامی کاشان در حال برگزاری است.