رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی گفت: تا زمانی که سوگلی و نورچشمی‌ها در اقتصادمان حضور دارند سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اجرایی نخواهد شد.

 غلامحسین شافعی در نشست خبری شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: برخی موارد مانع اجرایی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌شود ولی در شرایط موجود باید اولویت‌های احیاء را مشخص کنیم، بنابراین تعیین اولویت‌های در بنگاه‌های اقتصادی اصل اول است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: اخیرا وزیر کشور عضو دائم شورای گفت‌وگو شد همچنین براساس مصوبه جدید مجلس شورای اسلامی مصوبات شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی طی 30 روز در دستور کار دولت قرار گیرد.

وی با بیان این مطلب که با مصوبه جدید مجلس جایگاه شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی ارتقا پیدا کرده، افزود: در جلسه امروز شورا نیز دستور بررسی جایگاه مرکز داوری اتاق بازرگانی را داشتیم که دارای قانون مصوبه مجلس است ولی در طول سال‌های گذشته جایگاه خود را پیدا نکرده است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی در ادامه گفت: مرکز داوری نقطه تلاقی خوبی برای فعالان تجاری حل و فصل مشکلات اقتصادی است، همچنین این موضوع حجم کار محاکم را کم کرده و مشکلات را نیز به صورت ریشه‌ای حل و دو طرف نیز در پایان راضی خواهند بود.

شافعی صنعت ساختمان را دومین دستور مطرح شده در جلسه شورای گفت‌وگو دولت و بخش خصوصی اعلام کرد و افزود: در صنعت ساختمانی که مشکلاتی را با بیمه داشته طی مصوبه شورا باید حق بیمه آن در مدت معقول پرداخت شود؛ مالیات صنعت ساختمان نیز موضوع دیگری بود که در جلسه مطرح و این مشکل نیز با مشارکت بخش خصوصی ساختمان مورد بررسی قرار گرفته و حل خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که در اقتصاد ما مشکلات ساختاری داریم گفت: هیچ مطالعه مستندی برای آمار تعطیلی استان انجام نشده و آمارهای اعلام شده نیز بر پایه حدس و گمان است. این درحالی است که تا تولیدمان را رقابت پذیر نکنیم در زمینه بهبود وضعیت اشتغال توفیق نخواهیم داشت.