بازار سهام ایالات متحده در روز دوشنبه افت پیدا کردند. شاخص مدیران خرید بخش تولید متعلق به Markit برای ماه نوامبر به پایین ترین سطح طی ۲ سال اخیر رسید. آمار مربوط به فروش مسکن غیرنوساز برای ماه اکتبر کمتر از حد انتظار بود. شرکت Pfizer، غول دارویی، شرکت ایرلندی Allergan را به مبلغ ۱۶۰ میلیارد دلار خریداری کرد. واکنش سرمایه گذاران منفی بود که باعثشد ارزش سهام شرکت Pfizer افتی ۲.۶درصدی و ارزش سهام شرکت Allergan نیز افتی ۳.۴درصدی پیدا کند.شاخص دلار(US Dollar index)به بالاترین سطح طی ۸ ماه اخیر رسید که به دلیل وجود انتظارات برای افزایش نرخ بهره از سوی فدرال ریزرو است. طبق FedWatch متعلق به CME Group اکنون ۷۵% تخمین زده می شود که نرخ بهره افزایش پیدا کند. حجم معاملات در بورس های سهام ایالات متحده به ۶.۲ میلیارد سهم رسید ۱۴% پایین تر از میانگین ۲۰ روزه است. امروز در ساعت ۱۴:۳۰ CET تخمین ثانویه از تولید ناخالص داخلی در سه ماهۀ سوم در ایالات متحده منتشر خواهد شد. شاخص ضریب اطمینان مصرف کننده در نوامبر نیز در ساعت ۱۶:۰۰ CET منتشر می شود. تخمین اولیه در این رابطه مثبت است.

سهام ایالات متحده امروز در حال ریزش است که تحت تاثیر انتشار گزارش های درآمدی ضعیف شرکت ها است. ارزش سهام Zodiac Aerospace سقوطی ۱۰درصدی پیدا کرد که به دلیل کاهش ۴۵درصدی سود سالیانه اش است. فروشگاه های زنجیره ای Kingfisher انتظار دارد که درآمدش در سه ماهۀ سوم ۶.۶% کاهش پیدا کند که باعثشد ارزش سهامش ۳% افت کند. امروز در آلمان شاخص قوی ای در ارتباط با اقتصاد کلان توسط Ifo منتشر شدند اما بازار واکنشی به آنها نشان نداد.

شاخصNikkeiامروز اندکی افت داشت که همسو با دیگر شاخص های سهام در جهان بود. به دلیل کاهش جهانی قیمت فلزات ارزش سهام کارخانه های ذوب فلز Sumitomo Metal Mining و Dowa Holdings به ترتیب ۱.۸% و ۱.۱% افت ارزش سهام پیدا کردند. ارزش سهام شرکت شارپ رشد شدید ۱۴درصدی داشت که پس از آن رخ داد که که خبرگزاری کیودو گزارش داد که برخی از وام هایش با کمک دولتی پرداخت خواهند شد. روزنامۀ آشاهی گزارش داد که دولت ژاپن قصد دارد در نوامبر برنامه های تسهیلی پولی بیشتری اعلام کند. بخصوص اینکه مزایای بازنشستگی و حداقل دستمزد افزایش پیدا می کنند. این خبر هنوز باعثنشده است که ارزش ین کاهش پیدا کند. فردا صبح در ساعت ۰۰:۵۰ CET بانک مرکزی ژاپن صورتجلسۀ نشست ماه اکتبرش را منتشر می کند.

قیمت های نفت(Oil prices)افزایش پیدا کرد که پس از آن رخ داد که یک هواپیمای نظامی روسیه در مرز ترکیه مورد اصابت قرار گرفت. بازارها نگران افزایش تنش های جغرافیایی سیاسی در خاور میانه هستند. طبق گزارش کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده(CFTC) میزان فروش های خالص نفت از اکتبر تاکنون ۷۰% افزایش پیدا کرد و در ماه اوت به اوج خود رسید. میزان فروش خالص نفت در بورس ICE به بالاترین سطح از اکتبر ۲۰۱۴ تاکنون رسید.

کاهش قیمت پلاتینیوم همچنان ادامه دارد. شورای جهانی سرمایه گذاری پلاتینیوم پیش بینی کرده است که کسری این فلز در سال ۲۰۱۵ به ۳۰۰ هزار اونس برسد و سپس در سال ۲۰۱۶ به مازاد ۵ هزار اونس تبدیل شود که این تغییر به دلیل ۲۰% افزایش در تولید پلاتینیوم در آفریقای جنوبی و زامبیا است. همزمان، انتظار می رود که تقاضای سرمایه گذاری با ۱۹% کاهش به ۱۳۰ هزار اونس برسد. علی رغم کسری پلاتینیوم، این فلز از ابتدای سال تاکنون ۳۰% افت داشته است. برخی از سرمایه گذاران اعتقاد دارند که این افت بیش از حد بوده و منتظر یک حرکت اصلاحی صعودی هستند.

قیمت هایگندم(Wheat)افزایش پیدا کرد. برداشت محصول گندم در هندوستان با تاخیر مواجه شده است که به دلیل هوای بسیار گرم است که بازدهی ها را برای اولین بار از سال ۲۰۰۷ تاکنون کاهش داد. هندوستان پس از ایالات متحده دومین تولیدکنندۀ گندم در جهان است که حدود ۳۰ میلیون هکتار اراضی زیر کشت دارد.

قیمت هایذرت(Corn)افزایش پیدا کرد که پس از آن رخ داد که وزارت کشاورزی ایالات متحده گزارش داد که موجودی انبارهای ذرت در چین در فصل ۲۰۱۵/۲۰۱۶ فقط به ۱۱۴ میلیون تن بالغ می گردد. همزمان آژانس های چینی انتظار دارند که مجموع ذخایر به ۱۵۰ میلیون تن برسد.

منبع: IFC Markets