کارگزاری اردیبهشت ایرانیان: بورس تهران چندی است که در مسیر خنثی و عدم تغییر و تحرک خاصی بسر می برد و شاهد اقدامات خاصی نیز از سوی دولت و مسئولین در این رابطه نیستیم متأسفانه هنوز هم حمایتهای لازم، گسترده و اثرگذار بر این بخش از فعالیتهای اقتصادی بعمل نیامده و بورس کم جان تهران تقریبأ به حال خود رها شده است و اگر نبود حمایتها و حضور فعال برخی از سهامداران خرد و افراد حرفه ای در بازار، شاید اوضاع قیمتها و شاخصها بسی بدتر از حال نیز بود. در اینکه بازار سرمایه کشور به حمایت و هدایت دولتمردان احتیاج دارد، شکی نیست ولی ای کاش توجه بیشتری به این بخش می شد و شاهد زیانهای هنگفت و جبران ناپذیر سهامداران خرد و بزرگ در بستر بازار سرمایه طی دو سال اخیر نمی بودیم.
و اما در جریان معاملات امروز شاخص کل نتوانست به پیشروی در کانال ۶۳ هزار واحدی فعلی ادامه دهد و فشار وارده از سوس عرضه کنندگان سهام از یک سو، و بی میلی خریداران و متقاضیان سهام از سوی دیگر – منجر به ایستایی و حتی عقبگرد ۹۴.۹۸ واحدی شاخص کل گردید ولی شاخص توانست کانال مزبور را حفظ نموده و از شکسته شدن آن بدست فروشندگان سهام ممانعت بعمل آورد بطوریکه در پایان معاملات امروز نقطه ثبتی شاخص در عدد ۶۳.۰۱۳ واحدی بود.
و اما در بازار امروز ارزش معاملات انجام شده بیش از ۱۴۴.۳۹ میلیارد تومان بود که بالغ بر ۷۰.۲۹ میلیارد تومان از آن در بخش بورس و مابقی به ارزش ۷۴ میلیارد تومان در فرابورس صورت گرفت. بیشترین تاثیر مثبت در شاخص را نمادهایی چون اخابر، رمپنا، رانفور… بر جای گذاشتند در حالیکه بیشترین تاثیر منفی در شاخص را نمادهایی چون شپنا، خودرو، شبندر … موجب شدند. بیشترین ارزش معاملات(میلیارد ریال) نیز مربوط به نمادهای شپلی(۷۹)، وبملت(۵۳)، خودرو(۴۰) بود. نمادهای قثابت، قلرست، بموتو، ختور، ختوقا، خودرو، دکوثر، بساما، کشرق متوقف شده در حالیکه فسپا، ثعمرا، شلیا، وگستر… بازگشایی شدند.

در ارتباط با بحران سوریه: معاون عربی و آفریقای وزارت امورخارجه ایران گفته که مقام‌های ایران دو سال پیش به رئیس‌جمهوری سوریه پیشنهاد کرده بودند که با ادامه بحران در این کشور، خانواده‌اش به ایران بیایند ولی وی این پیشنهاد را نپذیرفت. «اسد» تصریح کرده من تا آخرین لحظه در کشور هستم و همسرم مسئول رسیدگی به خانواده شهدا است و از کشور خارج نمی‌شویم. وی گفته به لحاظ حمایت‌های خارجی، فقط ایران است که به‌طور میدانی بیشترین تلاش را کرده تا این دولت(سوریه) بر سر قدرت بماند و اگر حمایت مستشاری ما و همراهی با ارتش و مردم این کشور نبود، شاید در همان دو سه سال نخست، دو یا سه بار سوریه در معرض سقوط قرار می‌گرفت. معاون وزارت امورخارجه ایران با بیان حضور ایران در نشست بین‌المللی حل بحران سوریه در وین، گفته: در پنج سال گذشته ما سنگین‌ترین هزینه را در سوریه پرداخته‌ایم و بهترین نیروهایمان را از دست داده‌ایم، بنابراین با رعایت همه خطوط قرمز تاکید شده از سوی مقام معظم رهبری تلاش می‌کنیم بهترین دستاورد سیاسی را در این مذاکرات داشته باشیم. و اما یکی از پرتنش‌ترین گفت‌وگوها در این مذاکرات، میان آقای «ظریف» و طرف‌های مقابل انجام شد. آن‌ها حاضر نبودند حق تعیین سرنوشت مردم سوریه را در بیانیه پایانی لحاظ کنند، ولی با اصرار ایران این موضوع به این بیانیه افزوده شد. «امیرعبداللهیان» تاکید کرده: حضور ایران به این دلیل است که اجازه داده نشود تعدادی از کشورها به‌جای مردم سوریه درباره آینده این کشور تصمیم بگیرند.

لایحه بودجه سال ۹۵ آماده نهایی شدن: محمدباقر نوبخت در نخستین همایش ملی بررسی ابعاد فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی طرح احیای ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان که در سالن امام رضا شهرک نفت برگزار شد، گفته: دولت لایحه بودجه سال ۹۵ و برنامه ششم توسعه را آذر ماه به مجلس تقدیم می کند. وی همچنین با اشاره به سفر مقامات و سرمایه گذاران خارجی بعد از تصویب برجام تاکید کرده: روزانه اخباری از اعلام آمادگی سرمایه گذاران و سفر آنهابه کشور منتشر می شود که رئیس جمهوری هم در همین راستا قرار بود به ایتالیا و فرانسه سفر کند. معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه بازار ۸۰ میلیونی ایران را به راحتی در اختیار سایر کشورها قرار نمی دهیم، اظهار داشته: ما از میان سرمایه گذاران حق انتخاب داریم و هیچ کشوری نمی تواند قواعد و قرارداد خود را به ما تحمیل کند. وی سفر وزیر خارجه ژاپن و هیات سرمایه گذاران را در دو هفته گذشته به کشور یادآور شده و گفته: این شرکت های ژاپنی تا پیش از این حاضر نبودند حتی دفاتر خود را از دوبی به ایران منتقل کنند، البته برای فعالیت آنها شروطی ازقبیل سرمایه گذاری مستقیم در ایران، استفاده از نیروهای تحصیلکرده ایرانی، استفاده از فناوری روز جهان و راهیابی به بازارهای جهانی را تعیین کرده ایم. نوبخت با اشاره به اجرای طرح های عمرانی از جمله در حوزه راه و راه آهن اظهار کرده: دولت تدبیر و امید این طرح ها را در شرایطی اجرا کرده که با بی سابقه ترین تحریم های جهانی دست و پنجه نرم می کرد. با توجه به اینکه مراحل اجرایی برجام هنوز تکمیل نشده بنابراین هنوز در تحریم هستیم به طوری که بیش از یک میلیون بشکه نفت نمی توانیم صادر کنیم و بانک مرکزی به دلیل تحریم ها امکان استفاده از منابع ارزی خود را ندارد.
نوبخت اظهار امیدواری کرده: بعد از برداشته شدن تحریم ها که با درایت دولت و حمایت رهبری و مجلس و قوه قضائیه انجام خواهد شد قطعا شاهد رشد سرمایه گذاری در خوزستان و سایر استان های کشور خواهیم بود.

بدهکاران بزرگ صنایع کشور به بانکها: سه صنعت «فلزات اساسی»، «خودرو و ساخت قطعات» و «محصولات شیمیایی» بدهکارترین صنایع بورسی به شبکه بانکی هستند. بررسی آخرین وضعیت تسهیلات بانکی دریافت شده از سوی صنایع فعال در بازار سرمایه نشان می دهد شرکت های بورسی بیشتر از سال گذشته وام گرفته اند. در مجموع ۳۶۵ شرکت فعال در بازار سرمایه البته به جز صنعت بانکداری مبلغی بالغ بر ۴۹۵,۸۵۲ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کرده اند که نسبت به سال گذشته حدود ۳ درصد و معادل ۱۴,۰۸۰ میلیارد ریال افزایش یافته است. این شرکت ها در مجموع حدود ۷,۱۷ درصد از کل تسهیلات مالی اعطایی شبکه بانکی کشور را به خود اختصاص داده اند. در مجموع حدود ۱۴,۲۷ درصد از سرمایه گذاری های صورت پذیرفته در این شرکت ها از طریق دریافت تسهیلات، تامین مالی شده است. این نسبت در سال گذشته حدود ۱۴,۳۷ درصد بوده است که نشان از رشد بیشتر دارایی ها به تناسب رشد تسهیلات مالی دریافتی است. سه صنعت فلزات اساسی، خودرو و ساخت قطعات و محصولات شیمیایی به ترتیب با تسهیلات بانکی دریافتی به میزان ۱۳۳,۴۰۵، ۹۴,۸۰۹ و ۴۲,۶۱۲ میلیارد ریالی بالاترین تسهیلات دریافتی را به خود اختصاص داده اند. از منظر درصد تامین مالی از طریق دریافت تسهیلات نیز سه صنعت وسایل پزشکی، سایر واسطه گری های مالی و حمل و نقل به ترتیب با ۵۲،۳۴, ۷ و ۳۴,۳ حائز رتبه های اول تا سوم بوده اند.
در گروه فولادی: گفته میشود عرضه فولاد در چین جدی است. در این ارتباط، شورای دولتی چین اعلام کرده برای اصلاح بخش دولتی ناکارمد و فساد زده اصلاحاتی را در پیش خواهد گرفت. این شورا همچنین بیان کرده مالکیت خود را در چند بخش کلیدی ادامه خواهد داد و بنا دارد از صنایعی که کلیدی نیستند خارج شود. این شورا گفته برنامه هایی برای تسریع در متوقف ساختن تولید صنایعی دارد که با اضافه عرضه مواجه هستند اگر چه این شورا نام صنعت خاصی را نبرد ولی بدون شک صنعت فولاد در راس این لیست قرار خواهد داشت. هفته گذشته ژولجیانگ(Xu Lejiang) رئیس دومین شرکت بزرگ تولید کننده فولاد در گروه بائو استیل شانگهای(Shanghai Baosteel Group) گفته صنعت فولاد چین تولید کننده بیش از نیمی از فولاد دنیا است(بر اساس انجمن جهانی فولاد) است که به دلیل اضافه عرضه صنعت فولاد را به مشکلات عدیده ای مواجه ساخته است. ژو بیان کرد که زیانی که صنعت فولاد در ۸ ماه نخست سال به صنعت فولاد متحمل شد چیزی حدود ۱۸ میلیارد یوان(۲.۸ میلیارد دلار) است این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل سود ۱۴ میلیارد یوان سود را بدست آورده بودند. ژو گفته برای حل این مشکل احتمال زیادی وجود دارد تولید به میزان ۲۰ درصد کاهش یابد. با خبری که شورای دولتی چین بیان کرد این تعدیلات بدون شک سرعت بیشتری خواهد داشت. خبری که میتواند باعثافزایش قیمت فولاد شود.
تحولات مهم و افزایش تولید در پکویر: واردات تایر(لاستیک خودرو) از چین و یا بندهای غیر معتبر و فاقد مهر استاندارد از سوی دولت ممنوع شد. همچنین، منبعد واردات انواع تایر با نرخ ارز مبادلاتی صورت نخواهد گرفت تا بازار لاستیک خودرو در کشور سر و سامان یابد. امری که میتواند به بهبود اوضاع فروش و تعدیل مثبت عایدی نمادهای لاستیکی بازار بالاخص پکویر در آینده نزدیک بیانجامد. خاطر نشان میسازد شرکت کویر تایر در شرایط رکود اقتصادی فعلی توانسته پوشش مناسب ۶۴ درصدی بودجه سال مالی جاری خود را داشته باشد و مدیران شرکت از تحقق سود اعلامی ۳۴۱۵ ریالی هر سهم در عملکرد ۱۲ ماهه منتهی به ۳۰ آذر ماه ۹۴ خبر داده اند. شرکت قادر به فروش بیش از ۲۸۶ میلیارد تومان انواع تایر خودرو در سالجاری بوده و در تاریخ گزارش بیش از ۲۷۰ میلیارد تومان فروش داشته است. هیئت مدیره شرکت در نظر دارد بیش از ۲۷۰۰ ریال سود نقدی بین سهامداران خود در مجمع عمومی ۱۵ اسفند ماه جاری تقسیم نماید که با کسر این مبلغ از قیمت فعلی سهم که در محدوده ۵۷۰۰ ریالی معامله میشود خالص وجه پرداختی سهامداران و خریداران این سهم در پیش از مجمع فقط ۳۰۰۰ ریال خواهد بود! که اگر سود سال مالی منتهی به ۳۰ آذر ماه ۹۵ این شرکت تغییری نسبت به سال مالی ۹۴ نداشته باشد، نسبت p / e سهم در حال حاضر کمتر از ۳ مرتبه بدست می آید که در حد مطلوبی است. و اما با توجه به اینکه طی سال جاری با رکود اقتصادی همراه هستیم لذا بازار فروش محصولات پکویر به دلیل افزایش بی رویه واردات لاستیک های چینی کمی دچارضعف و نقصان شده و شرکت مجبور به کاهش بیش از ۱۰ درصدی قیمت محصولات خود شده است. از طرفی نزدیک به ۵۰ درصد از تولیدات شرکت به خودروسازان فروخته میشود که قادر به پرداخت و تسویه بدهی خود به تایرسازان نیستند و این شرکت بیش از ۵۰ میلیارد تومان از ایران خودرو و سایپا طلبکار است. البته خودرویی ها وعده داده اند تا یک ماه دیگر بخش قابل توجهی از مطالبات پکویر را پرداخت نمایند. و اما در رابطه با برنامه های آتی شرکت باید گفت پس از انجام افزایش سرمایه ۲۵۰ درصدی اخیر، شرکت در سال آینده نیز ۲۵ درصد دیگر بر سرمایه خود خواهد افزود تا ظرف سه سال آینده طرح توسعه شرکت در خصوص افزایش ظرفیت تولید شرک تا ۷۰ هزار تن را به بهره برداری رساند. اقلام جدید تایر از جمله تایرهای رادیال وسیمی برای خودروهای های سنگین و لاستیک ماشین های لوکس که در حال حاضر تولید داخلی ندارد، از جمله برنامه های پکویر در سال آینده می باشد. در این رابطه انتظار می رود طی روزهای آینده شاهد اقبال بازار و رشد قیمتی سهام پکویر در بازار باشیم.
پیش بینی بازار چهارشنبه ۲۷ آبان ماه ۹۴: بازار کالاها و مواد چه در خارج و چه در داخل کشور همچنان در وضعیت مطلوبی نیست و سایه سنگین رکود در همه بخشهای اقتصادی کشور دیده میشود. با توجه به کند شدن میزان رشد اقتصادی کشور چین در رابطه با تغییرات قیمت جهانی کالاهای اساسی، فعلأ چشم انداز روشنی وجود نداشته و انتظار می رود در کوتاه مدت قیمت های جهانی از جمله قیمت نفت هیچگونه رشدی نداشته باشند. اما نکته مهم در بازار سرمایه تغییرات بنیادی در صنایع و اقتصاد کشور می باشد به طوریکه تا زمانی که تغییراتی صحیح در جهت رونق صورت نگیرد، نمی توان انتظار رشد بورس را داشت. بدون شک یکی از مهمترین نشانه های خروج از بحران اقتصادی نیز کاهش نرخ بهره بین بانکی و به تبع آن نرخ سود سپرده بانک ها می باشد و تا زمانی که این امر انجام نشود، رونق به بورس باز نمی گردد. همچنین دولت می تواند با تحریک تقاضا، رونق و رشد را در بخش واقعی اقتصاد ایجاد و موتور اقتصادی کشور را روشن کند که یکی از راه هایی انجام این امر پرداخت بدهی دولت به بانک ها، بخش خصوصی و پیمانکاران می باشد. از دیگر سو با ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور روزنه های امید در جهت بهبود وضعیت اقتصادی ایجاد خواهد شد و با توجه به پتانسیل های قشر جوان جامعه، موقعیت استراتژیک کشور در منطقه میتوان انتظار داشت که از سال آینده شاهد بهبود نسبی اوضاع اقتصادی کشور باشیم. لذا ایران باید از فرصت هایی که با لغو تحریم ها ایجاد می شود، نهایت استفاده را ببرد تا شاهد تغییر در اقتصاد و بازار سرمایه باشیم. بدون شک با لغو تحریم ها و ایجاد گشایش در مراودات با دیگر کشورها، نخستین گروهی که در کوتاه مدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت، بانک ها هستند چرا که در حال حاضر اگر کاهش ۳ درصدی نرخ سپرده قانونی در کنار برقراری سوئیفت قرار گیرد … این گروه از رشد خوبی برخوردار خواهد شد. اما نکته مهمتر نزدیک شدن به پایان سال و اعلام بودجه سال جدید دولت می باشد که باید دید دولت بر چه عواملی در آن تمرکز خواهد داشت. و اما چیزی که بیشتر کارشناسان منتظر آنند، شکل و تخصیص منابع در بودجه سال آینده کشور است و در صورتیکه تمرکز بودجه بر پروژه های عمرانی و ساخت و ساز باشد میتوان انتظ با توجه به نتیجه رسیدن ار داشت که با توافق برجام، صنایع زیادی از جمله سیمان و فولاد … رونق گیرد.