سهام ایالات متحده در روز دوشنبه رشد داشتند چراکه سرمایه گذاران به این باور رسیدند که حملات مرگبار روز جمعۀ پاریس تاثیر محدودی بر اقتصاد جهانی دارند. سه شاخص اصلی با ریزش باز شدند اما با رشد بسته شدند. آمارشاخص زندۀ دلارنشان می دهد که شاخص دلار که معیاری است برای سنجش ارزش دلار در برابر سبدی متشکل از شش ارز اصلی با ۰.۲% رشد به ۹۹.۳۸۷۰ واحد رسید. شاخصS&P ۵۰۰رشدی ۱.۵درصدی پیدا کرد و به سه روز ریزش پایان داد ضمن اینکه همۀ ۱۰ بخش اصلی این شاخص نیز با رشد بسته شدند. شاخصDow Jones Industrial Averageو شاخص Nasdaq Composite به ترتیب ۱.۴% و ۱.۲% رشد پیدا کردند. سهام بخش گردشگری فروخته شدند که به دلیل نگرانی های ایجاد شده در مورد کاهش جهانگردی پس از حملات تروریستی است. ارزش سهام Delta Air Lines Inc ریزشی ۲.۲درصدی داشت و ارزش سهام Expedia Inc افتی ۲.۱درصدی پیدا کرد. ارزش سهام Priceline Group Inc نیز ۲.۴% سقوط کرد. ارزش سهام Marriott International In افتی ۱.۴درصدی داشت که پس از آن رخ داد که این شرکت اعلام کرد برای خرید Starwood Hotels & Resorts Worldwide Inc مبلغ ۱۲.۲ میلیارد دلار پرداخت می کند که به این ترتیب بزرگترین شرکت هتلداری جهان ایجاد می شود. سهام بخش انرژی رشد داشت که تحت تاثیر افزایش قیمت نفت بود بطوریکه ارزش سهام Cabot Oil & Gas Corpو Consol Energy Inc به ترتیب ۸.۸% و ۷.۶% رشد پیدا کردند. تولید در ایالت نیویورک کاهش پیدا کرد بطوریکه شاخص تولید این ایالت برای ماه نوامبر برای چهارمین ماه متوالی در کمتر از منفی ۱۰ قرار گرفت. امروز در ساعت ۱۴:۳۰ CET آمار مربوط به تورم ماه اکتبر در ایالات متحده منتشر می شود. تخمین اولیه در این رابطه مثبت است. تولید صنعتی و کارخانه ای ماه اکتبر نیز در ساعت ۱۵:۱۵ CET منتشر خواهد شد. تخمین اولیه در این رابطه مثبت است. شاخص بازار مسکن متعلق به NAHB برای ماه اکتبر امروز در ساعت ۱۶:۰۰ CET منتشر خواهد شد. تخمین اولیه در این رابطه خنثی است. " دانیل ترولو "، از اعضای هئیت رئیسۀ فدرال ریزرو ایالات متحده امروز در ساعت ۲۱:۳۰ CET در موسسۀ Brookings دربارۀ بانکداری سخنرانی خواهد داشت.

سهام اروپا در روز دوشنبه اغلب رشد داشتند چرا رشد بخش انرژی، سقوط سهام بخش گردشگری که پس از حملات تروریستی پاریس در جمعه رخ داد را خنثی کرد. ارزش یورو کاهش پیدا کرد که به دلیل وجود انتظارات در این مورد بود که بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا مجبور خواهد بود برنامۀ تسهیلی پولی اش را توسعه دهد و سرمایه گذاران به دنبال دلار آمریکا و ین ژاپن گشتند. شاخص Stoxx Europe ۶۰۰ رشدی ۰.۳درصدی پیدا کرد در حالیکه شاخصCAC۴۰در فرانسه فقط ۰.۱۲% افت پیدا کرد. سهام بخش گردشگری و تفریحی به شدت لطمه خورد بطوریکه شاخص سفر و تفریح STOXX ۶ به دلیل وجود هراس ها پیرامون کاهش جهانگردی حدود ۲.۳ میلیارد یورو معادل ۲.۴۶ میلیارد دلار ار سرمایۀ بازارش را از دست داد. گزارش یوروستات نشان داد که تورم در منطقۀ یورو در اکتبر ۰.۱% افزایش داشته است. امروز در ساعت ۱۱:۰۰ CET نتایج تحقیق ZEW برای ماه اکتبر در منطقۀ یورو منتشر می شود. تخمین اولیه در این رابطه مثبت است. آمار مربوط به تورم انگلیس برای ماه اکتبر در ساعت ۱۰:۳۰ CET منتشر خواهند شد. تخمین اولیه در این رابطه مثبت است.

شاخصNikkeiامروز با ۱.۲% رشد بسته شد چراکه ارزش ین در برابر دلار ضعیف شد که به دلیل کاهش ریسک گریزی بود. ارزش سهام شرکت های صادراتی افزایش یافت بطوریکه سهام شرکت Toyota Motor Corp رشدی ۱.۹درصدی پیدا کرد و ارزش سهام Tokyo Electron رشدی ۲.۷درصدی پیدا کرد و ارزش سهام Fanuc Corp نیز ۳.۷% افزایش پیدا کرد.

قیمت های نفت(Oil prices)امروز کاهش پیدا کردند که پس از آن رخ داد که در روز دوشنبه با رشد بسته شد که به دلیل افزایش تنش های جغرافیای سیاسی همزمان با حملات هوایی فرانسه در سوریه و اخبار مربوط به کاهش تولید نفت خام اوپک برای سومین ماه متوالی بود. تحقیق متعلق به Platts نشان داد که تولید نفت اوپک در اکتبر در مقیاس ماهیانه ۱۲۰هزار بشکه در روز کاهش داشته است که به دلیل کاهش تولید عربستان سعودی و عراق است. هرچند تحلیلگران عوامل فصلی و اقلیمی را دلیل کاهش تولید اوپک می دانند و اعتقاد دارند که هیچ تغییری در رویکرد اوپک برای حفظ تولید به منظور دفاع از سهمش در بازار رخ نداده است.

قیمت های طلا(Gold)طلا امروز در حال کاهش هستند چراکه سرمایه گذاران مجدداً به احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال ریزرو در ماه دسامبر توجه کردند.

ارزشریال(IRR)ایران در برابر دلار در دو روز گذشته ۰.۱۴% تقویت شد. به گزارش آژانس بین الملیل انرژی در پاریس، انتظار می رود که پس از آنکه ایران بعد از برداشته شدن تحریم ها اقدام به صادرات نفت خام کند، رقابت قیمت نفت در اروپا شدت گیرد. ایران رقیب تولیدکنندگان نفت گوگرددار همچون روسیه، عربستان سعودی و عراق می شود چراکه بازار آسیا " شلوغ تر " خواهد شد. پس از آنکه تحریم ها علیه تهران شروع شدند، عراق سهام اش را در بازار اروپا افزایش داد. طبق گزارش IEA، عراق در ژوئیه و اوت روزانه یک میلیون بشکه نفت به اروپا فروخت که بیشتر از عربستان است. واردات اروپا از کشورهای خارج از این قاره از ۹ میلیون بشکه در روز فراتر رفت که دو سوم آن نفت گوگرددار بود. ایران قصد دارد پس از برداشته شدن تحریم های هسته ای در سال بعد به دنبال توافق به دست آمده با پنج بعلاوۀ یک در ژوئیه سهم اش در بازار به دست آورد و موافقت کرده است که نفت خریداران اروپایی را تامین کند.

منبع: IFC Markets