محله‌هایی که در تهران از لحاظ قیمت به هم نزدیک هستند کم نیستند و خریدارانی که از تشابه قیمتی اطلاع داشته باشند می‌توانند، فایل‌های مناسب‌تری برای خرید پیدا کنند.

به طور مثال آپارتمانی با عمر بنای نزدیک به ۱۰ سال در محله ستارخان در طبقه چهارم بدون آسانسور متری ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. در حالی که آپارتمانی با عمر بنای ۶ سال در طبقه دوم یک آپارتمان ۵ طبقه در محله نواب نیز همین قیمت را دارد.

در شرق تهران آپارتمانی نوساز در محله کوکاکولا متری ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده است. این آپارتمان ۶۲ متری، دو خوابه مشابه آپارتمانی ۷ ساله در محله ستاری شمالی است. در این محله آپارتمان نوساز نزدیک به متری ۵ میلیون قیمت‌گذاری شده است.

برخی از آپارتمان‌های کهنسال به طور کامل بازسازی شده و برای سکونت نیز مناسب هستند، گروه دیگر از این آپارتمان‌ها به دلیل سن بالا احتمال بازسازی کامل به شکل مشارکت در ساخت دارند و مناسب سرمایه‌گذاری هستند. به طور مثال آپارتمانی ۹۰ متری در خیابان حجاب، تک واحدی که عمر بنای آن۳۰ سال است متری ۳ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. این نرخ مشابه آپارتمانی نوساز در محله جیحون است. در شماره‌های بعدی در همین ستون لیست کامل از آپارتمان‌هایی که در دو محله متفاوت دارای قیمت مشابه هستند منتشر می‌شود.