معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با برداشته شدن تحریم‌ها هزینه واردات گندم تا ۳۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

علی قنبری که در حاشیه یک کنفرانس تخصصی در دوبی با رویترز سخن می‌گفت، افزود: کاهش هزینه واردات گندم عمدتاً مربوط به رفع تحریم‌های شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در ادامه گفت: ما امیدواریم با برداشته شدن تحریم‌ها به‌ویژه تحریم‌ها علیه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هزینه واردات گندم ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش یابد.

قنبری همچنین تأیید کرد کشورش در پی تهاتر گندم دروم خود با گندم آسیابی به‌دلیل تولید مازاد است.

وی در این باره گفت: ما سالانه ۶۰۰هزار تن گندم دروم تولید می‌کنیم و فقط نصف آن را مصرف می‌کنیم و لذا خوشحال می‌شویم این نصفه مازاد را تهاتر کنیم یا بفروشیم. این گندم دروم تولیدی ایران است.

پیشتر فعالان بازار از تصمیم ایران برای تهاتر ۲۰۰هزار تن گندم دروم تولیدی خود با حداقل ۲۵۰هزار تن گندم آسیابی خبر داده بودند.

علاوه بر تصمیم تهاتر گندم دروم، ایران همچنین ممنوعیت واردات برنج را از ۲۳ اکتبر برداشته و مناقصه‌ای را برای خرید برنج از بازار بین المللی اعلام کرده است.

قنبری گفت: ما در فصل تولید واردات برنج را متوقف کردیم و اکنون برداشت تمام شده است و ممنوعیت واردات به‌طور خودکار برداشته شده است.

وی افزود: ما امیدواریم در ماه آینده مناقصه دیگری را برگزار کنیم.

معاون وزیر جهادکشاورزی ایران در یک کارگروه تخصصی کنفرانس دوبی گفت کشورش در سال زراعی گذشته ۸میلیون تن گندم از کشاورزان داخلی خریده است که نسبت به سال قبل از آن ۱.۳ میلیون تن افزایش داشته است.

وی گفت با وجود افزایش تولید داخلی، سازمان تحت امر وی هر اقدام لازمی را برای حفظ ذخایر استراتژیک از جمله با واردات انجام می‌دهد.

ایران در ماه مرداد اعلام کرده بود به‌دلیل افزایش تولید داخلی امسال گندمی وارد نخواهد کرد.