آخرین هفته مهر ماه، روزهای نسبتا آرامی را برای بازار خودرو کشور در پی داشت تا این بازار همچنان در خواب سنگین خود بماند و رنگ رونق را به خود نبیند.

آخرین هفته مهر ماه، روزهای نسبتا آرامی را برای بازار خودرو کشور در پی داشت تا این بازار همچنان در خواب سنگین خود بماند و رنگ رونق را به خود نبیند. این در حالی بود که طی این هفته، تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی خرید خودروهای داخلی اعلام و به تصویب شورای پول و اعتبار رسید تا شاید کمی خواب از سر بازار خودرو بپرد.

با این حال، نمایشگاهداران خودرو پایتخت همچنان از رکود سنگین در بازار خودرو صحبت به میان آورده و مسائلی مانند بی پولی مشتریان، قیمت های بالا و انتظار برای ورود خودروهای جدید و همچنین کاهش قیمت را دلایل بی رونقی خرید و فروش در این بازار عنوان می کنند.

این در شرایطی است که به گفته کارشناسان، بازار خودرو تا زمانی که وام ۲۵ میلیون تومانی به جریان بیفتد، بیشتر در رکود فرو رفته و خواهد رفت، زیرا برخی از مشتریان که قصد خرید داشته اند، به هوای این تسهیلات، خرید خود را عقب خواهند انداخت و همین حالا نیز اتفاق رخ داده است.

به گفته کارشناسان، ازآنجاکه مشکل اصلی مشتریان، کمبود و نبود نقدینگی است، وام ۲۵ میلیون تومانی می تواند تا حدی و برای مقطعی کوتاه، خرید و فروش خودروهای داخلی را افزایش دهد.

۴۰۵ گران شد، پارس تندر ارزان

سری اما به بازار بزنیم و ببینیم قیمت خودروها چه افت و خیزی را طی هفته آخر مهر ماه تجربه کرد. آن طور که فعالان بازار می گویند، در این هفته، پارس‌تندر قیمتی برابر با ۳۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان داشت که این موضوع از کاهش قیمت ۱۰۰ هزار تومانی آن طی هفته جاری حکایت می‌کرد.

همچنین تندر مدل E۲ نیز که طی هفته آخر مهر ماه ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده، ۳۸ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به فروش رفت.

از دیگر تندر تولیدی کشور که مدل اتومات این محصول است، خبر می رسد افزایشی ۱۰۰ هزار تومانی نصیب آن شده است. این خودرو در هفته مورد بررسی، ۴۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خرید و فروش شد.

اما پژو ۲۰۶ تیپ ۵ نیز قیمت ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی خود را در واپسین هفته مهر حفظ کرد و تغییری به خود ندید. همچنین پژو ۲۰۶ صندوقدار هم در مدل V۸ هم‌اکنون ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خرید و فروش شد تا این خودرو نیز تغییر قیمتی خاصی را تجربه نکرده باشد.

با این حال اما از بازار پژو ۴۰۵ در مدل SLX خبر می‌رسد که این محصول با توجه به افت قیمت ۱۰۰ هزار تومانی اش، در هفته منتهی به آبان ماه، ۲۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به فروش رسید.

به گفته فعالان بازار، پژوپارس افزایش قیمت را طی دو هفته گذشته تجربه کرده بود، ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش رفت. دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF۷ نیز طی هفته مورد بررسی تغییر قیمتی خاصی را به خود ندید و ۳۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خرید و فروش شد. سمند معمولا نوسان قیمت کمی را در مقایسه با سایر خودروهای داخلی تجربه می‌کند.

اما آن طور که از بازار رانا خبر می‌رسد، این خودرو کماکان ۳۲ میلیون تومان به فروش می‌رود و از سوی دیگر دنا نیز ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

دنا تا همین چند ماه پیش قیمتی نزدیک به ۵۰ میلیون تومان در بازار داشت. فعالان بازار اما در مورد تیبا نیز می‌گویند که این خودرو قیمت ۲۴ میلیون تومانی خود را حفظ کرده و طی هفته جاری نه ارزان شده و نه گران.

همچنین برای خرید مدل ۱۳۲ پراید هم در حال حاضر باید ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان هزینه کرد که این موضوع از ثبات قیمت خودروی موردنظر حکایت می‌کند. قیمت پراید مدل ۱۳۱ نیز ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است و مدل ۱۱۱ هم ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود.