به گزارش ملت ایران به نقل از کاگزاری اردیبهشت ایرانیان: گزارشات و عملکرد ۶ ماهه شرکتها بتدریج از راه می رسد و متأسفانه شدت منفی آن فراتر از انتظار فعالان بازار بوده است انری که پیش از این نیز بارها و بارها بدان اشاره کردیم و احتیاط در خریدها و دست به عصا حرکت کردن در فضای نامطلوب فعلی را، به مخاطبین خود توصیه نمودیم. هر چند که بازار(شاخص کل) امروز منفی نبود و افزایش ۱۰.۴۹ واحدی را شاهد بودیم ولی حجم و ارزش معاملات و نمادهای منفی شده – تابلوی خوشایندی را از خود به نمایش نمی گزارد. از دیگر سو، گزارشت و عملکرد انتظاری ۹ ماهه اغلب شرکتها نیز چندان مطلوب نیست و بررسی های میدانی و گفتگوهای تلفنی و مذاکرات صورت گرفته متعدد با بیشتر شرکتهای بورسی – گویای این نکته مهم است که امسال، سال سختی برای دولت، مردم و بنگاههای اقتصادی خواهد بود و از حاشیه سود قریب به اتفاق شرکتها کاسته خواهد شد.

کارنامه امروز بازار: همچنان شاهد افت ارزش معاملات در فضای بورس هستیم و از ورود پولها و منابع جدید به بستر بازار سرمایه کشور خبری نیست. بطوریکه در پایان معاملات امروز حجم و ارزش داد و ستدها بیش از ۱۱۹.۴۱ میلیارد تومان نبود که بالغ بر ۴۲.۷۰ میلیارد تومان از آن در بخش بورس و مابقی به ارزش ۷۶.۷۱ میلیارد تومان در فرابورس صورت گرفت. شاخص کل نیز با افزایش ناچیز ۱۰.۴۹واحدی ضمن از دست دادن کانال ۶۳ هزار واحدی – در ارتفاع ۶۲.۸۰۳ واحدی قرار گرفته است.

در ارتباط با بازار نفت: معاون شرکت نفت گفته قیمت نفت تا سه سال آینده به روزهای اوج خود باز نمی گردد. سیدمحسن قمصری با تشریح وضعیت بازارجهانی نفت، اظهار داشته: بازار نفت خام به بازاری غیرقابل پیش بینی تبدیل شده؛ در حالی که نوسان این بازار درگذشته در حد چند سنت بوده این روزها، نوسان در حد چند دلار است. وی با بیان اینکه بازار نفت به بازار ضعیفی تبدیل شده است، گفته: این بازار اکنون با یک میلیون بشکه نفت مازاد روبروست و یک میلیون بشکه نیز مازاد پنهان وجود دارد. وی با بیان اینکه خبر افزایش عرضه نفت ایران که بیژن زنگنه آن را یک میلیون بشکه برآورد می کند هم در این بازار اثرگذار بوده است، خاطرنشان کرده: چندین سال نفت بالای ۱۰۰ دلار سبب شده که تولید از مخازن غیراقتصادی نیز اقتصادی جلوه کند، در عین حال قیمت بالا مصرف را بهینه کرده و سوخت های جایگزین مورد اقبال واقع شده است.

نقطه نظرات کارشناسان: سعید لیلاز(عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران) گفته «در این شرایط دو اتفاق روی داده است. اول آنکه همزمان با شدت گرفتن تورم، قدرت خرید ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم به شدت کاهش یافت که من در سال ۹۲ به این موضوع اشاره کردم. لذا ماهیت این بحران فروپاشی قدرت خرید اغلب مردم است.» «فارغ از خودرو، سیمان، فولاد و مسکن - از مهم ترین و نگران کننده ترین کالاهایی است که مصرف آن به دلیل کاهش قدرت خرید مردم کاهش یافته است ولی نگرانی در باره کاهش مصرف لبنیات بیشتر است. همچنین ما گزارش های بسیاری از کاهش شدید تقاضا برای دارو در کشور داریم که این موضوع صرفا مربوط به فروپاشی قدرت خرید بین ۶۰ تا ۷۰ درصد مردم ایران است.» لیلاز گفته: «از سوی دیگر اگرچه دولت از نیمه سال ۹۲ شروع به برخی اصلاحات کرد و دو سال پیاپی حداقل دستمزد کارگران را بیش از نرخ تورم افزایش داد؛ اما از نیمه سال ۹۳ اتفاق دیگری روی داد و آن کاهش شدید قیمت جهانی نفت خام بود.»
بطوریکه «کاهش شدید قیمت نفت خام ظرف ۱۲ ماه گذشته معادل ۲.۵ برابر کل بودجه عمرانی سال ۹۴ از امکانات مالی دولت کم کرده است. این در حالی است که همچنان پرداخت یارانه نقدی که به طور مستقیم بنیه اقتصادی، مالی و تولیدی کشور را هدف قرار داده است و از آن تغذیه می کند - ادامه دارد و چون مصرف آن کور و غیرهدفمند است نمی تواند مسائل مربوط به رکود را حل کند.» «بنابراین اینها مجموع تحولاتی است که باعثشده اقتصاد ایران به وضعیت فعلی دچار شود. اما ما امیدوار هستیم ظرف ۵ تا ۷ ماه آینده عناصر ریشه ای و بنیادین رونق به اقتصاد ایران بازگردد و در این بین دولت تنها می تواند با ارائه بسته خروج از رکود به عنوان یک استارتر عمل کند.» لذا «هر گونه حمایت نقدی از تولیدکننده در شرایطی که فضای عمومی کسب و کار مساعد نیست، باعثفرار سرمایه از بخش تولید به بخش تجارت یا خارج از کشور، توسط همان تولیدکنندگان می شود.»

زمان ارئه تسهیلاته ۲۵ میلیونی خودرو و ۱۰ میلیونی خرید اقساطی کالا: رییس کل بانک مرکزی از اجرایی شدن سیاست‌های اعتباری این بانک در رابطه با فروش اقساطی کالاهای داخلی از جمله وام ۲۵ میلیونی خودرو از نیمه دوم آبان خبر داده است. بعد از تصویب سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی برای اجرایی شدن بسته رونق اقتصادی که تسهیلات ۲۵ میلیونی خودرو، کارت‌های اعتباری ۱۰ میلیونی همچنین خرید دین کالاهای داخلی از جمله آنها بودند، ولی‌الله سیف امروز در حاشیه همایش تراکنش درباره‌ زمان اجرایی شدن این سیاست اظهار کرده: تمامی سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی در رابطه با اجرایی شدن بسته رونق اقتصادی از نیمه دوم آبان‌ماه در دستور کار قرار گرفته و اجرایی می‌شود. وی همچنین در مورد میزان منابع لازم برای مجموع سیاست‌های اعتباری بانک مرکزی و تسهیلات‌دهی برای فروش اقساطی کالاهای داخلی رقم مشخصی اعلام نکرده، اما توضیح داده که بانک مرکزی در این مورد مسوول مراقبت از تاثیر ارائه‌ این اعتبارات بر رشد نقدینگی و تورم نیز خواهد بود و با ملاحظات کافی این روند را پیش می‌برد. رییس کل بانک مرکزی همچنین در این همایش به دو برنامه این بانک برای تسهیل بازرگانی خارجی در شرایط پساتحریم نیز اشاره کرده و گفته: برنامه اول بازگشت دوباره بانک مرکزی و بانک‌های جداشده از شبکه جهانی سوئیفت به آن شبکه است، چرا که عدم حضور گسترده در گذشته موجب ایجاد مشکلاتی در بازرگانی خارجی شد که امیدواریم در آینده این مسائل برطرف شود. برنامه دوم ما برای تسهیل بازرگانی خارجی اتصال شبکه ملی پرداخت به شبکه‌های خرد و کلان بین‌الملل از جمله سوئیچ پرداخت کارتی کشورهای همسایه و شبکه‌های معتمد پرداخت کارتی در دنیاست که البته نقشه راه دستیابی به آن در دستور کار قرار دارد.

در گروه ساختمانی: دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان کشور با تاکید بر این‌که با سود تسهیلات کنونی بانک مسکن هیچکس تمایلی به سرمایه‌گذاری در تولید مسکن ندارد، گفته: تنها راه کاهش هزینه‌های دریافت تسهیلات تبدیل بانک مسکن به یک بانک توسعه‌ای و انجام رسالت واقعی این بانک است. بانک مسکن چند ماهی است که اقدام به پرداخت تسهیلات ۹۰ میلیون تومانی به انبوه‌سازان کرده است، البته اگر ساخت و ساز صنعتی باشد مبلغ این وام به ۱۰۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد. وی با بیان این‌که نرخ سود بانکی این تسهیلات ۲۴ درصد است، تصریح کرده: اما واقعیت آن است که انبوه‌سازان سود ۳۰ درصدی برای این تسهیلات پرداخت می‌کنند و این مسئله باعثشده تا این وام مورد استقبال سازندگان قرار نگیرد. وی با تاکید بر این‌که هزینه دریافت این تسهیلات برای انبوه‌سازان بسیار بالاست و به صرفه نیست، گفته: تنها راهی که می‌تواند به کاهش هزینه دریافت تسهیلات کمک کند، توسعه‌ای شدن بانک مسکن است. خوشبختانه این مسئله مدتی است مطرح شده و رئیس‌جمهوری هم به آن توجه کرده است. به گفته دبیر کانون سراسری انبوه‌سازن کشور، با توسعه‌ای شدن بانک و انجام رسالت واقعی بانک مسکن هزینه‌های دریافت تسهیلات برای سازندگان کاهش می‌یابد. پورحاجت پیش‌تر نیز گفته بود: برای استفاده تسهیلات بانک مسکن درخواست کاهش هزینه دریافت وام را داده‌ایم، در این راستا نیز پیشنهاد داده‌ایم انبوه‌سازان و بانک مسکن با مشارکت یکدیگر " باشگاه مشتریان " را تعریف کنند. بر این اساس انبوه‌سازان را ترغیب می‌کنیم تا در بانک مسکن افتتاح حساب کرده و گردش مالی آنها در این بانک باشد.

در گروه خودرویی: در حالی حدود یک ماه از مهم و بورسی ۴ وزیر سپری شده که واکنش ها به این رویداد تمام نشده و همچنان ادامه دارد. به طوریکه محمدرضا نجفی منش گفته: آمار مربوط به دپو ۱۰۰ هزار خودرو در نامه ۴ وزیر را صحت ندارد و تنها ۶ هزار خودروی اضافی دپو شده است. وی با رد برخی خبرها مبنی بر انباشت خودروهای تولیدی خودروسازان داخلی در انبارها گفته: ایران خودرو ۳۲ هزار خودرو در سیکل تامین دارد و تنها ۶ هزار خودرو اضافه وجود دارد. سایپا هم هیچ گونه خودرو اضافه ای ندارد و حتی از تحویل سفارش ها عقب هستند. به گفته وی، رکود صرفا در صنعت خودرو نیست بلکه در مسکن، سیمان، فولاد و لوازم خانگی هم این مشکلات وجود دارد. وی درباره تسهیلات ۲۵ میلیونی خرید خودروهای ساخت داخل گفته: انتظار مردم و خودرو سازان از دولت این است که در ارائه این تسهیلات تاخیر نکنند تا مورد استقبال مردم قرار گیرد. در این میان بهترین حالت آن است که دولت تسهیلات با بهره کمتر را به خودروسازان و مردم عرضه کند. او با بیان اینکه سال گذشته بانک ها ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به سپرده ها سود دادند گفته: این دادن آدرس غلط به سپرده ها است. هر چقدر سود تسهیلات ارائه شده پایین تر باشد گردش اقتصادی بهتری در تولید خودرو وجود خواهد داشت. وی انتظارات مردم درباره کیفیت و قیمت مناسب خودرو را طولانی مدت و به حق دانسته و گفته: هر سال چند مدل خودروی جدید به بازار می آید تا تنوع عرضه دربازار حفظ شود. اگر صنعت خودرو را به حال خود بگذارند و دولت تنها نظارت کند و نه دخالت اوضاع تولید خودرو تغییر خواهد کرد. نجفی منش با تاکید بر اینکه تولید کنندگان داخلی قادر به تولید خودروی با کیفیت هستند گفته: طبیعی است که عرضه مدل های جدید خودرو گرانتر از مدل های قدیمی تر باشد. وی با بیان اینکه میانگین عمر خودرو در خارج از کشور ۱۰ سال و میانگین عمر خودروهای داخلی ۱۵ تا ۲۰ سال است ادامه داده: امسال برای ورود ۲۰۰ هزار خودروی جدید جهت از رده خارج کردن خودروهای فرسوده برنامه ریزی شده است.

پیش بینی بازار سه شنبه ۵ آبان ماه ۹۴: هر چند که تک سهم هایی از جنس مرغوب! و با پوشش مناسب بودجه در بین گزارشات منتشره، دیده میشود. ولی تعداد آنها نسبت به گزارشات منفی و ضعیف منتشر شده، بسیار کم است. از دیگر سو، بنظر می رسد بسیاری از فعالان بازار و سرمایه گذاران هنوز به وعده ها و برنامه های اقتصادی دولت خوش بین نیستند و انجام تعهدات و اجرای بسته جدید خروج از رکود را چندان جدی نگرفته اند. این در حالیست که افرادی چون محمد باقر نوبخت در رابطه با عملکرد نظام بانکی در دوران تحریم و پساتحریم گفته: گرچه انتظارات فعالان اقتصادی در دوران تحریم از شبکه بانکی آن‌طور که باید برآورده نشده، اما باید این را هم در نظر گرفت که در شرایط سختی که پشت سر گذاشته‌ایم، فعالیت شبکه بانکی به ویژه در دو سال گذشته قادر تقدیر است که البته در این رابطه کاهش تورم از ۴۰ درصد به ۱۳ درصد سندی بر عملکرد مثبت بانک مرکزی در این دوران خواهد بود. وی اشاره‌ای هم به عملکرد بانک مرکزی و مجموعه نظام بانکی در فاصله اجرایی شدن برجام و رفع کامل تحریم‌ها داشته و گفته: در این مقطع چند ماهه به‌طور حتم بانک مرکزی می‌تواند با استفاده از ابزارهای پولی و در کنار آن ابزارهای مالی به سرعت بخشی از خروج از رکود و ایجاد رشد اقتصادی کمک شایانی کند. رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از مسوولیت بانک‌ها در شرایط پساتحریم و اجرایی شدن اهداف قانون برنامه ششم توسعه نیز گفته: در حالی همان‌طور که پیشتر اعلام کرده‌ایم برای دستیابی به رشد سالانه هشت درصدی به حدود ۸۰۰ هزار میلیارد تومان تا ۱۰۶۳ هزار میلیارد تومان سالانه منابع نیاز داریم که به‌طور حتم بانک‌ها می‌توانند با حضور گسترده در عرصه‌ فناوری و تامین مالی، نقش موثری در این رابطه ایفا کنند.
* امید است با تلاش بیشتر دولت و مسئولان و با کاسته شدن از فساد اداری موجود در دستگاههای دولتی و غیر دولتی(به جای مانده از دولت قبلی)، کشور عزیزمان بتواند از مرحله سخت و طاقت فرسای کنونی بسلامت عبور کند.