عباس عراقچی از لغو تحریم های اتحادیه اروپا علیه ایران خبر داد.

معاون وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست اجلاس امنیتی مونیخ که در تهران در حال برگزاری است گفت: در جلسه امروز صبح کنفرانس امنیتی مونیخ هلگا اشمید، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که فردا(یک‌شنبه) اتحادیه اروپا تحریم‌های علیه ایران را لغو می‌کند و مصوبه‌ای را برای لغو تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران اعلام خواهد کرد.

او در جمع خبرنگاران ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران نیز بعد از این که از لغو این تحریم‌ها اطمینان حاصل پیدا کرد اقدامات خود را شروع می‌کند.

عراقچی هم‌چنین با بیان این که در این نشست هم ما و هم خانم هلگا اشمید تاکید کردیم که بحثآزمایشات موشکی ایران از بحثبرجام جداست گفت: ایشان در این جلسه تاکید کردند که این موضوع باید در حوزه خودش بررسی شود و ارتباطی بین برجام و مسائل موشکی وجود ندارد.

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات اخیر جان کری، وزیر خارجه آمریکا مبنی بر این که تحریم‌ها علیه ایران بازگشت‌پذیر است گفت: ‌ این بازگشت‌پذیری برای هر دو طرف وجود دارد.

وی با بیان این که طبیعی است که کری روایت خود را از برجام برجسته کند، گفت: ‌همان‌طور که اشاره کردم حق بازگشت‌پذیری برای دو طرف وجود دارد و ما نیز در صورتی که طرف مقابل تعهدات خود را اجرا نکرد قابلیت بازگشت‌پذیری داریم. همان‌طور که این موضوع برای طرف مقابل نیز در نظر گرفته شده است.

عراقچی هم‌چنین در مورد بخش دیگری از صحبت‌های جان کری مبنی بر بازرسی ابدی فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: ‌ این صحبت‌ها بازی با الفاظ است.

او با اشاره به بازرسی‌هایی که در مورد فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران در چارچوب قانون ان. پی. تی و هم‌چنین اجرای پروتکل الحاقی از سوی آژانس صورت می‌گیرد گفت: این که مقامات آمریکایی یک امر بدیهی را به عنوان نقطه قوت امتیازات خود در توافق وین نشان می‌دهند نشان‌دهنده نقطه مثبت برجام است.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران به محض این که نقض تعهدی را از طرف مقابل مشاهده بکند تعهدات خود را کنار می‌گذارد.

عباس عراقچی در بخش دیگر گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در مرکز مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ در تهران گفت: ‌ این اجلاس مهمی است که در تهران برگزار شده است و در آن مسائل امنیتی و منطقه‌یی مورد بحثقرار می‌گیرد. در این اجلاس برخی ازمقامات فعلی و پیشین کشورهای منطقه و هم‌چنین برخی از کشورهای اروپایی و صاحب‌نظران و اندیشمندان حضور دارند همان‌طور که اشاره کردم بحث‌های خوبی انجام شد و در ارتباط با بحثسوریه، عراق و یمن گفت‌وگوهایی صورت گرفت.

او ادامه داد: همه اذعان داشتند که باید برای حل این بحران‌ها چاره‌ای اندیشیده شود وهمه به نقش مهم ایران در این زمینه اذعان داشتند.

معاون وزیر خارجه ایران با بیان این که حقانیت دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل منطقه در حال حاضر برای آن‌ها روشن شده و به اثبات رسیده که باید هشدارهای ما را جدی می‌گرفتند گفت: ایران در ارتباط با مسائل منطقه نگاه درستی داشت ولی به این نگاه توجه نشد و اکنون آن‌ها متوجه شدند که باید به این دیدگاه‌ها و نظرات توجه کنند و این که سیاست‌های غلط برخی از کشورهای منطقه باعثافزایش تروریسم شده است.

عراقچی هم‌چنین با بیان این که در یکی از پنل‌های اجلاس مقدماتی کنفرانس امنیتی مونیخ با حضور بنده، دکتر صالحی و هلگا اشمید در خصوص برجام بحثو گفت‌وگو کردیم گفت: ‌ در این جلسه در مورد توافق وین بر آینده روابط ایران و غرب بحثو گفت‌وگو شد. هم‌چنین اثرات این توافق بر تحولات منطقه مورد بحثقرار گرفت و خانم هلگا اشمید مطرح کردند که فردا اتحادیه اروپا تحریم‌های مالی و اقتصادی علیه ایران را لغو می‌کند و طی مصوبه ای این موضوع را اعلام می‌کند.