دلار ضعیف شد بطوریکهشاخص دلارکه معیاری است برای سنجش ارزش دلار در برابر سبدی متشکل ازشش ارز اصلی۰.۵% افت پیدا کرد. سهام ایالات متحده در روز پنجشنبه رشد پیدا کردند که تحت تاثیر انتشار صورتجلسه نشست ۱۶ و ۱۷ سپتامبر فدرال ریزرو و انتشار آمار مربوط به بازار کار بود که در آن تعداد متقاضیان دریافت حقوق بیکاری به پایین ترین سطح طی ۴۲ سال اخیر رسید. انتشار صورتجلسه نشان داد که افزایش نرخ بهره نزدیک بوده است اما سیاستگذاران نگران این بودند که کندی اقتصاد چین بر ایالات متحده تاثیر بگذارد. شاخص S&P۵۰۰ امروز با ۰.۹% رشد بسته شد و به بالاترین سطح طی ۷ هفتۀ اخیر رسید. همۀ ده بخش اصلی این شاخص نیز در سیاه قرار گفتند و بخش های مواد پایه و انرژی پیشتاز رشد بودند. شرکت Columbia Pipeline Group Inc و شرکت Noble Energy Inc هر دو بیش از ۶% افزایش ارزش سهام پیدا کردند. شاخص Dow Jones Industrial Average(میانگین صنعتی داوجونز) رشدی ۰.۸درصدی پیدا کرد. امروز در ساعت ۱۵:۰۰ CET آمار عمده فروشی ماه اوت در ایالات متحده منتشر خواهد شد. تخمین اولیه در این رابطه منفی است. آمار مربوط به تعداد حلقه های چاه های فعال نفتی در ایالات متحده امروز در ساعت ۱۸:۰۰ CET توسط Baker Hughes منتشر می شود.

یورو در روز پنجشنبه به ۱.۱۳۲۸ دلار رسید که بالاترین سطح طی سه هفتۀ اخیر محسوب می شود. دلار امروز در برابر یورو در ۱.۱۲۷۹ تثبت شد. سهام اروپا در روز جمعه رشد پیدا کردند بطوریکه شاخص FTSEuroFirst در مقیاس روزانه رشدی ۰.۸درصدی و در مقیاس هفتگی رشدی ۵ درصدی پیدا کرد که تحت تاثیر بخش مواد پایه بود.شاخص DAX۳۰در آلمان و شاخص CAC۴۰ در فرانسه رشدی ۱درصدی پیدا کردند و این علی رغم اخباری بود که منتشر شد و نشان داد که صادرات آلمان بیش از ۵% کاهش داشته است. شرکت Glencore که در بخش معدن فعال است امروز ۱۱.۴% و در کل هفته ۴۱% رشد ارزش سهام داشت که برترین شرکت سودده می باشد. شرکت Anglo American PLC که در بخش معدن فعال است نیز ۸.۸% افزایش ارزش سهام پیدا کرد. صورتجلسۀ نشست بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا که امروز منتشر شد نشان داد که خطرات پایین آورندۀ تورم در طی تابستان تشدید شده اند. سیاستگذاران در انگلستان دیروز رای به عدم تغییر نرخ بهره در پایین ترین سطح ۰.۵% دادند و اعلام کردند که افزایش ارزش پوند انگلیس باعثتشدید چشم اندازهای ضعف تورم شده است. امروز آمار مربوط به تراز تجاری ماه اوت در انگلیس منتشر شد که نشان داد کسری تجاری کاهش پیدا کرده است. انتظار نمی رود امروز آمار اقتصاد کلان مهمی در اتحادیۀ اروپا منتشر شود.

جفت ارزUSD / YENبا ۰.۱۹% افزایش ارزش به ۱۲۰.۱۴ رسید. ین هنوز تحت فشار است چراکه فعالان بازار انتظار دارند که بانک مرکزی ژاپن سیاست پولی اش را در نشست ماه اکتبر تسهیلی تر کند. سهام آسیا امروز رشد داشتند که به دلیل افزایش قیمت نفت و انتشار صورتجلسۀ نشست فدرال ریزرو بود که نشان داد سیاست گذاران عجله ای برای افزایش نرخ های بهره ندارند. شاخص Nikkei در ژاپن ۱.۶% افزایش پیدا کرد و این هفته نیز رشدی ۴درصدی را به ثبت رساند. انتظار نمی رود که امروز در منطقۀ آسیا آمار اقتصاد کلان مهمی گزارش شوند.

قیمت نفت خام برنتدر مقیاس هفتگی ۱۲% افزایش پیدا کرد که بیشترین افزایش قیمت هفتگی از مارس ۲۰۰۹ تاکنون محسوب می شود و امروز به قیمت ۵۳.۸۰ دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۲% افزایش به ۵۰.۴۳ دلار در هر بشکه رسید. گزارش PIPA Energy Group که در پنجشنبه منتشر شد اینگونه پیش بینی کرده است که قیمت نفت تا پایان سال آینده تا ۷۰ دلار افزایش خواهد یافت که همین امر باعثشد قیمت نفت امروز افزایش پیدا کند. لازم به ذکر است که قیمت روی ۹% افزایش پیدا کرد که به دلیل انتشار بیانیۀ غول کالا، Glencore، بود که اعلام کرد تولید روی را به ۴% از عرض جهانی کاهش می دهد تا بتواند کاهش قیمت کالاهای اساسی را تحمل کند.

تحت تاثیر انتشار بیانیۀ Glencore و انتشار گزارشاتی دربارۀ افزایش تقاضای چین، قیمت مس امروز ۳% افزایش پیدا کرد.

قیمت های طلا(Gold)نیز امروز بالاترین سطح طی سه هفتۀ اخیر رسید که به دلیل انتشار صورتجلسۀ فدرال ریزرو در روز گذشته بود که نشان داد سیاستگذاران منتظر علائم بیشتری در ارتباط با آماده بودن اقتصاد ایالات متحده برای افزایش نرخ های بهره هستند.

منبع: IFC Markets