ملت ایران: تولید خودرو با رکود اقتصادی کاهش یافت

مطابق تازه‌ترین آمارها، تولید خودرو در ایران در شهریور ماه نسبت به ماه مشابه سال پیش تقریبا نصف شده است. ظاهرا بخشی از این کاهش به خاطر کمپین تحریم خرید خودرو و بخش مهم‌تر آن ناشی از رکود عمیق اقتصادی است.

صنعت خودروسازی ایران با مشکلات زیادی روبروست و دولت در این زمینه یارانه ۲۰۰ میلیارد تومانی به خودروسازان داده است.

براساس این گزارش، تولید انواع خودرو در ایران، در شهریور ماه امسال ۶۰ هزار و ۵۳۳ دستگاه بیشتر نبوده است.

در شهریور سال پیش ۱۱۵ هزار و ۴۶۲ دستگاه خودرو در ایران تولید شده بود. این رقم ۴۷ و ۶ دهم درصد بیش از تولید خودروسازان در ماه گذشته بوده است.

*روند نزولی تولید در نیمه اول سال

این گزارش حاکی است افت تولید شامل انواع خودرو، به جز انواع " مینی‌بوس و میدل‌باس " می‌شود. تولید این نوع خودروها که تعداد ناچیزی دارند در شهریور امسال به نسبت ماه مشابه سال پیش با ۱۵۰ درصد رشد به ۵۰ دستگاه رسیده است.

کاهش تولید برای انوع سواری ۴۴ درصد، انواع وانت ۶۸ و نیم درصد و برای انواع اتوبوس اندکی بیش از ۵۳ درصد گزارش شده است.

تولید انواع " کامیونت، کامیون و کشنده " نیز در شهریور ماه امسال با ۵۵ و نیم درصد کاهش به نسبت شهریور سال پیش ۸۲۳ دستگاه بیشتر نبوده است.

آمار وزارت صنعت از تولید خودرو در شش ماهه نخست امسال تصویر متفاوتی ارائه می‌کند. در این بازه زمانی تولید انواع سواری با چهار درصد رشد به بیش از ۴۶۰ هزار دستگاه رسیده است.

در این دوره تولید انواع مینی‌بوس و میدل‌باس نیز افزایش داشته اما در انواع دیگر خودرو شاهد افت تولید به نسبت‌های متفاوت هستیم.

در شش ماه نخست سال در قیاس با نیمه اول سال ۹۳ بیشترین کاهش تولید مربوط به انواع وانت با اندکی بیش از ۵۱ درصد و کمترین افت مربوط به انواع کامیون و کامیونت با نزدیک ۱۷ درصد است.

ظاهرا بخشی از بحرانی که خودروسازان با آن روبرو هستند به کمپینی بازمی‌گردد که در اعتراض به کیفیت پائین و قیمت بالا، نخریدن خودروی صفر کیلومتر را تبلیغ می‌کنند.

ادامه رکود شدید اقتصادی و نابسامانی بازار سرمایه عامل مهم‌تری است که برخی از اعضای برجسته دولت یازدهم هم به آن اعتراف می‌کنند.