به گزارش ملت ایران به نقل ازکارگزاری اردیبهشت: بازار سهام پر نوسان تهران همچنان در راه پر فراز و نشیب خود پیش می تازد و اغلب روزها با افت سطح عمومی قیمتها و شاخصها همراه است، تا رشد پایدار و قابل دوم!. بدین ترتیب اکثر فعالان بازار در حال حاضر همچنان بازنده میدان اند و طَرفی از معاملات خود در این بخش از فعالیتهای اقتصادی بسته اند. در این میان، در حالیکه از وضعیت متغیرهای موثر بر بازار کاسته نشده و یا بهبود کلی نیافته(متغیرهایی چون بهای نفت، قیمت جهانی کالا و مواد، کسری بودجه دولت، رکود مزمن در بخشهای مختلف اقتصادی)، اما نشانه هایی از بهبود اوضاع سیاسی و اقتصادی کشور با شروع سال جدید شمسی به چشم می خورد که انتظار ۶ ماهه سرمایه گذاران و فعالان بازار را می طلبد. این در حالیست که بزرگترین ریسک بازار که همانا ماراتن سنگین مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۳ + ۳ بود، تقریبأ از میان رفته و تهدیدی از این حیثبرای کشور وجود ندارد.

کارنامه امروز بورس اوراق بهادار: ارزش معاملات امروز در حالی با احتساب معاملات بلوک و اوراق مشارکت بالغ بر ۲۸۲.۴۰ میلیارد تومان بود که افزون ۱۱۴.۴۳ میلیارد تومان از آن در بازار بورس و مابقی به مبلغ ۱۶۷.۹۶ میلیارد تومان در فرابورس صورت گرفت. و اما طی معاملات روز جاری شاهد توقف روند نزولی شاخص کل و ایستایی این نماگر مهم بازار بودیم بطوریکه شاخص با تثبیت مواضع خود در نیمه کانال ۶۱ هزار واحدی – جایگاه خود را در ارتفاع ۶۱.۵۶۳ واحدی تثبیت نمود. این در حالیست که بزودی و طی روزها و هفته های آینده شاهد اعلام انتشار گزارشات و صورتهای مالی اکثر شرکتهای فعال در بازار خواهیم بود و انتظار نمی رود که کارنامه شرکتها چندان مطلوب و رضایتبخش، و با پوشش مطلوب بودجه در عملکرد دوره ای همراه باشد.

پیش بینی بازار دوشنبه ۶ مهر ماه ۹۴: با آنکه قریب به اتفاق سرمایه گذاران و فعالان بازار انتظار داشتند با نتیجه بخشی مذاکراتوین و امضای توافق برجام و قطعی شدن آن در کنگره امریکا، شاهد شکل گیری رونق و برون رفت از اوضاع نامطلوب و رکود اقتصادی مزمن بر بازارها باشیم، ولی عملأ عکس چنین انتظاراتی رخ داد و نه تنها بیشتر فعالیتهای اقتصادی با مشکلات بیشتری روبرو شد، بلکه با چالش جدیدی به نام «عدم خرید کالا» از سوی مردم و متقاضیان محصولات مختلف روبرو هستیم. در تبیین و ریشه یابی این پدیده نامیمون، میتوان گفت که اکثر مردم انتظار داشتند با رفع بزرگترین مانع رشد اقتصادی کشور – که همانا مسئله لاینحل و زخم کهنه تحریمها بود – و همچنین افت ۵۰ درصدی بهای نفت و مواد اولیه در بازارهای جهانی، سطح عمومی قیمتها در کلیه محصولات و کالاهای ساخت داخل نیز پایین آید ولی عملأ چنین اتفاقی تا کنون رخ نداده است. لذا مردم در واکنش به این موضوع مهم، واکنش نشان داده و سعی در تحریم کالاها و خرید نکردن در سطح گسترده، دارند.