محمدباقر نوبخت در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما با بیان اینکه بخشنامه تدوین لایحه بودجه سال آینده به دستگا‌ه‌ها ابلاغ شده است، افزود: افزایش حقوق کارکنان نیز کمتر از ۱۰ درصد نخواهد بود و پیش بینی می‌‌کنیم نرخ تورم نیز به ۱۰ تا ۱۱ درصد برسد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تصریح کرد: البته هنوز لایحه بودجه قطعی نشده است و تلاش می‌کنیم کسانی که سطح حقوقشان پایین است از جمله بازنشستگان بیشتر تقویت شوند و تا ۱۵ آذر تلاش می کنیم لایحه بودجه سال آینده را تقدیم مجلس کنیم.

نوبخت با بیان اینکه سقف بودجه عمومی سال آینده ۲۱۳ هزار میلیارد تومان خواهد شد، افزود: ۱۴۷ هزار میلیارد تومان برای هزینه‌های جاری و ۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی و ۷ هزار میلیارد تومان هم بودجه تملک دارایی سرمایه‌ای بابت اوراق مشارکت سررسید شده خواهد بود و درآمدهای اختصاصی و همچنین منابع استانی را نیز باید اضافه کرد.

وی با بیان اینکه دولت تلاش می‌کند همزمان با انضباط هزینه ای بودجه‌ای نیز توزیع منابع هم عادلانه و متناسب باشد و نظام پرداخت‌ها را بازنگری می‌کنیم تا همه کارکنان دولت از دریافتی مناسبی برخوردار شوند، گفت: همه مردم می‌دانند که اگر وضع دولت خوب شود وضع مردم هم بهتر خواهد شد و همه قبول دارند که دولت با تنگناهای مالی مختلفی روبروست هرچند تلاش کردیم تحریم‌ها را با منطق کنار بزنیم و نباید اجازه دهیم مردم بی جهت تحت فشار اقتصادی باشند.

حذف تحریم‌ها در اواخر امسال یا اوایل سال آینده

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: البته هنوز تحریم‌ها برطرف نشده است و آخر امسال یا اوایل سال آینده پیش بینی می‌کنیم که تحریم‌ها حذف شود و برای دوره پساتحریم و شرایط جدیدی که در زمینه آزادسازی منابع ارزی و همچنین جذب سرمایه گذار خارجی ایجاد می‌شود برنامه ریزی کاملی داریم که از این فرصت‌ها به طور بهینه استفاده کنیم.

وی افزود: اگر وضع دولت خوب شود، حتماً برای مردم هم بیشتر تلاش خواهیم کرد و با توجه به اینکه قدرت خرید کارکنان دولت پایین آمده است اگر ۳۰ درصد هم به حقوق آنها اضافه کنیم، شاید عقب ماندگی جبران نشود و مجبوریم هزینه‌ها را متناسب با درآمدها تنظیم کنیم. همچنین قیمت نفت هم کاهش یافته است و امیدواریم با منابع مالی که آزاد می‌شود هم به طور مستقیم و هم با روش سرمایه‌گذاری بتوانیم قدرت خرید مردم را افزایش دهیم.

۳ سناریو برای قیمت نفت در بودجه ۹۵

نوبخت درباره پیش بینی قیمت نفت، اظهار داشت: سه گزینه ۴۲ و ۴۵ و ۵۰ دلار را با وزارت نفت پیش بینی کرده‌ایم و انتظار داریم در مجموع ۶۸ هزار میلیارد تومان از این محل نصیب دولت شود و بودجه عمرانی دولت در سال آینده ۳۸ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در یک سال(از بهار پارسال تا بهار امسال) ۸۷۲ هزار نفر وارد بازار کار شدند که از این تعداد ۷۵۵ هزار نفر موفق شدند فرصت اشتغال به دست آورند و ۱۱۷ هزار نفر نتوانستند، گفت: آمار شاغلان براساس طرح‌های آمارگیری مرکز آمار ایران در بهار پارسال ۲۱ میلیون و ۱۰۷ هزار و ۲۴۵ نفر بوده است که در بهار امسال به ۲۱ میلیون و ۸۶۱ هزار و ۸۳۶ نفر رسید.

وی اضافه کرد: طرح‌های آمارگیری بازار کار مانند روش های گذشته بوده و شاخص سازمان بین المللی کار مد نظر بوده است. هرچند معتقدیم حتی با یک شغل هم به راحتی نمی توان هزینه زندگی را تأمین کرد.

نوبخت گفت: به هر حال رشد اقتصادی کشور وقتی از منفی ۱.۹ درصد در سال ۹۲ و همچنین منفی ۶.۸ سال ۹۱ به نرخ رشد ۳ درصد می رسد در توسعه بازار اشتغال هم مؤثر است؛ هر چند نمی توان نسبت یک به یک برقرار کرد چون بخشی از افزایش تولید بدون افزایش نیروی کار بوده است.

وی افزود: امیدواریم با تلاش‌های دولت و در فضای جدید پساتحریم فرصت های گسترده ای برای اشتغال ایجاد کنیم و باید به نرخ رشد ۸ درصدی هم برسیم.

منابع ارزی که با اجرای برجام آزاد می‌شود

سخنگوی دولت درباره منابع مالی دولت که با اجرای برجام آزاد می شود، گفت: بخشی از این منابع به دولت تعلق دارد که به ۶ میلیارد دلار می رسد و ۲۳ میلیارد دلار هم جزو ذخایر بانک مرکزی است و بخشی هم جزو دارایی ارزی کشور محسوب می شود و در مجموع به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

نوبخت افزود: البته ما برای اینکه به نرخ رشد ۸ درصدی برسیم فقط به این منابع تکیه نمی کنیم بلکه امیدواریم با رفع تحریم‌ها فضای مثبتی برای توسعه سرمایه گذاری ها و جذب منابع خارجی فراهم شود.

وی گفت: ترافیک ورود هیات های خارجی برای بررسی راه‌های همکاری با ایران هم نشان می دهد فرصت خوبی در دوره پساتحریم خواهد بود و ما هم برای اینکه رفتار بهینه اقتصادی با خارجی ها داشته باشیم برای همه زمینه ها برنامه ریزی داریم و برنامه های خود را برای پساتحریم آماده کرده ایم.

نوبخت در ادامه با بیان اینکه دولت با رسانه ملی رابطه صمیمی و خوب دارد، افزود: نشست‌های متعددی با اصحاب رسانه داریم و برنامه‌های خود را برای دوره پساتحریم در معرض نقد و بررسی قرار می‌دهیم و از همه نقدها استقبال می‌کنیم به شرط اینکه راه حل هم بدهند و دولت به عقل جمیع ایرانیان بدون هیچ خط و جناحی احترام قائل است و ترکیب کابینه دولت اعتدال هم این را نشان می دهد.

وی با بیان اینکه با مردم نیز ارتباط صمیمانه و مستقیم و غیرمستقیم داریم و اخیراً هم در مسیر تهران - کرج از آزادراه همت بازدید کردیم و دولت تلاش می کند که با بررسی مشکلات مردم، خدمات خود را گسترش دهد، گفت: رسانه ها به ویژه رسانه ملی هم به خوبی نظرات مردم را منعکس می‌کنند.

روایت نوبخت از گروه‌های افراطی

سخنگوی دولت با بیان اینکه قوه مجریه کارهای اجرایی انجام می دهد، گفت: کار نظارتی شورای نگهبان غیرقابل انکار است. دولت برای جوانان ازجمله بسیجی‌ها، سپاهی‌ها و همه انقلابی‌ها احترام قائل است و به نظر ما گروه‌های افراطی شامل این عزیزان نمی‌شود.

وی اضافه کرد: گروه‌های انقلابی هرگز فراقانونی رفتار نمی‌کنند و قانون را دور نمی‌زنند و منظور ما از گروه‌های افراطی کسانی هستند که از قانون و حتی گاهی از رهبری هم جلو می‌زنند. دولت همچنین از هر گونه اظهارات جوانان در چارچوب منطق و استدلال استقبال می‌کند و گروه‌های انقلابی هرگز خلاف قانون رفتار نمی‌کنند.

بانک مرکزی شتابزده عمل نخواهد کرد

وی با اشاره به اینکه سفر رئیس جمهور به نیویورک هنوز نهایی نشده است، اظهار داشت: دیگر از نوسان ۴۰-۵۰ درصدی دوره‌های گذشته در بازار ارز خبری نیست و قطعاًَ بانک مرکزی شتابزده عمل نخواهد کرد و ما اعتقادی به اقتصاد مداخله‌ای نداریم و بانک مرکزی مراقب اوضاع بازار ارز است و قدرت و دلار کافی برای مدیریت بازار دارد.

خودروسازان به مطالبات مردم توجه کنند

نوبخت در ادامه درباره قیمت خودرو نیز گفت: اینکه مردم ایران شایسته استفاده از محصولات با کیفیت و خودروی خوب هستند مورد تأیید و حمایت دولت است و از خودروسازان هم انتظار داریم به مطالبات مردم توجه کنند. یکی از مختصات اقتصاد مقاومتی حمایت از تولیدات داخل است و از مردم انتظار داریم از محصولات با کیفیت داخلی استفاده کنند و خوشبختانه خودروسازان هم برنامه‌های خوبی دارند و امیدواریم کیفیت افزایش یابد و قیمت ها هم متناسب شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور افزود: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان هم باید نظارت کافی داشته باشد تا در حق مصرف کنندگان اجحافی صورت نگیرد. اگر ما از مردم می خواهیم از محصولات داخلی استفاده کنند در مقابل هم نباید انحصار برخی محصولات باعثافت کیفیت شود.

به گفه وی، فرزندان این ملت در صنعت خودروسازی تلاش های خوبی دارند و نباید ما صنایع خود را تحریم کنیم بلکه اقتصاد مقاومتی متکی به تولیدات داخلی است و این انتظار البته دو جانبه از مردم و تولید کنندگان است.

نوبخت درباره اینکه معمولاً اعضای هیات دولت در پایان جلسه و هنگام خستگی چه‌کار می‌کنند، گفت: ۴ ساعت جلسه هیات دولت طوری است که معمولاً متوجه نمی‌شویم کی به پایان رسیده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در پایان گفت: اگر در دولت روحانی نبودم حتماً به شغل تحقیق، پژوهش و آموزش ادامه می دادم.