ملت ایران: محمد گرکانی‌نژاد گفت‌: در مورد آمادگی‌ لازم برای توسعه تجارت در فضای الکترونیک کشور اظهار داشت: ما برای افزایش حجم مبادلات تجاری باید ابزارهایی از جمله تأمین امنیت سایت‌های اینترنتی و تأیید گواهی‌های الکترونیکی را جدی بگیریم.

وی خاطرنشان کرد: در همین راستا با هماهنگی نهادهای امنیتی و بانک مرکزی، نماد اعتماد را طراحی کرده و شرکت‌هایی که از طریق فضای مجازی فعالیت فروش انجام می‌دهند، ملزم به داشتن این نماد هستند که تاکنون ۱۱ هزار و ۵۰۰ نماد اعتماد الکترونیک داده شده است.

گرکانی نژاد به خریداران کالا در فضای مجازی توصیه کرد، تا به نصب این نماد در ورودی سایت‌ها توجه کنند تا خدای ناکرده متحمل خسارت و جریمه یا کلاهبرداری‌های احتمالی که در فضای مجازی ممکن است، رخ دهد نشوند.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت به این نکته اشاره کرد که برای بررسی نحوه فعالیت و کالاهایی که توسط این سایت‌ها به فروش می‌رسد، هر یک از دستگاه‌های تخصصی اعلام نظر می‌کنند و پس از طی مراحل توسط وزارت صنعت، نماد اعتماد برای این سایت هم صادر می‌شود، البته هنوز هستند، برخی سایت‌هایی که کالای مجاز می‌فروشند، اما به این نماد مجهز نشده‌اند و از این پس بنا شده تا از صدور درگاه‌های الکترونیکی و طرح شاپرک برای نقل و انتقال پول به این سایت‌ها تا زمانی که نماد اعتماد نگرفته‌اند، جلوگیری شود.

گرکانی‌نژاد با بیان اینکه میزان شکایت و مشکلات امنیتی در سایت‌هایی که نماد اعتماد الکترونیک گرفته‌اند، حدود نیم درصد است، خاطرنشان کرد: مهمتر آنکه ۷۰ درصد همین شکایات اندک با پیگیری قابل حل است.

به گفته این مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت برای آنکه بتوانیم در فضای بین‌المللی تجارت الکترونیک فعالیت بیشتری داشته باشیم، باید گواهی‌های الکترونیکی نیز توسط بروزرها(Browser) بین‌المللی به رسمیت شناخته شود که در این راستا در حال بحثو مذاکره اولیه هستیم.

وی در مورد حجم معاملات الکترونیکی در کشور گفت: ۱۵۰ میلیون تراکنش خرید در سال ۹۳ از طریق فضای اینترنتی انجام شده که فضای رو به رشدی محسوب می‌شود.