بررسی تغییرات نرخ دلار در طول یکسال گذشته نشان می‌دهد که در این مدت قیمت دلار مبادله ای حدود ۳۴۰ تومان افزایش یافته و از ۲۶۵۰ تومان در شهریور ماه سال گذشته به ۲۹۹۰ تومان برای امروز رسیده است.

بالاترین نرخ دلار مبادله‌ای از زمان راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی تاکنون در حالی رقم خورده و فاصله این نرخ با قیمت بازار آزاد که در آخرین قیمت‌ها حدود ۳۳۶۰ تومان معامله شده را به حدود ۳۵۰ تومان رسانده که بنابر اظهارات رییس کل بانک مرکزی این فاصله به کف خود در چند سال گذشته رسیده و در حال حاضر شکاف قیمتی دو نرخ حدود ۱۱.۶ درصد است.

از سویی دیگر با توجه به هدف گذاری برای یکسان سازی نرخ ارز با لغو تحریم‌ها در آینده ای نزدیک و شکل گیری روابط کارگزاری بانک‌ها و همچنین تسریع روند جابجایی ارز، آنطور که سیف عنوان می‌کند، بین دو نرخ فروش رفته از سوی مرکز مبادلات ارزی برای مصارف ویژه و صرافان در بازار آزاد تفاوت حداقلی وجود داشته و شکاف کمتر از ۱۲ درصدی آنها نشان می‌دهد که برای یکسان‌سازی مشکل اساسی وجود ندارد.

به گفته رییس کل بانک مرکزی حدود ۶ ماه پس از اجرایی شدن توافقات هسته‌ای، ارز تک نرخی خواهد شد.

در عین حال که دلار مبادله‌ای چند ماهی است که از مرز ۲۸۵۰ تومان تعیین شده در بودجه امسال به عنوان مبنای تبدیل به ریال گذشته و درآمدهای ارزی دولت حداقل ۱۴۰ تومان در هر دلار بیشتر از نرخ پایه به فروش می‌روند.