ملت ایران: اوضاع بازار مسکن آرام است. این را از بررسی فایل‌های فروش می‌توان فهمید. اگر چند فایلی بیش از نرخ میانگین منطقه برای فروش گذاشته شده به همان تعداد و کمی بیشتر فایل‌هایی می‌توان پیدا کرد که قیمت پیشنهادی آنها کمتر از نرخ میانگین منطقه است.

هرچند بیشتر آپارتمان‌های ارزان‌قیمت آپارتمان‌هایی با سن بالای ۱۰ سال هستند و نوسازها در لیست گران‌قیمت‌ها. اما فایل‌های گران‌قیمت هم به طور میانگین متری ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان بیشتر از نرخ منطقه هستند و کمتر فایلی است که نرخ پیشنهادی‌اش تفاوت چشمگیری با نرخ منطقه داشته باشد.

اما دربرخی از محله‌های غرب تهران مانند اشرفی اصفهانی و پونک بیش از سایر مناطق می‌توان آپارتمان‌هایی پیدا کرد که حتی تا متری۲ میلیون تومان از نرخ میانگین منطقه گران‌تر هستند. به طور مثال آپارتمانی نوساز، ۸۶ متر مربعی، متری ۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان برای فروش گذاشته شده است؛ در حالی که میانگین نرخ این منطقه ۴میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

یکی از مشاوران املاک منطقه پونک می‌گوید: برخی از محله‌های این منطقه به دلیل ساخت آپارتمان‌های ویژه، استفاده از مصالح مرغوب و یک دست بودن محله از لحاظ نما و نوع ساکنان محله بیش از سایر محله‌ها قیمت‌گذاری می‌شوند و خریداران بیشتری هم نسبت به سایر محله‌های این منطقه دارد؛ اما درمحدوده اشرفی اصفهانی می‌توان آپارتمان‌هایی با قدمت ۱۰ سال پیدا کرد که قیمت هر متر مربع آن ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد.

روزنامه دنیای اقتصاد