طی معاملات روز جاری بازار جهانی فلزات گران بها، قیمت طلا با بیش از ۱۱ پله سقوط به ۱۰۷۸.۷ دلار در هر اونس رسید.

قیمت کنونی در مقایسه با متوسط قیمت یک ماه گذشته این فلز گران بها، ۹۶.۳ دلار و در مقایسه با متوسط قیمت یک سال گذشته آن، ۲۱۵.۲ دلار پایین تر بوده است.

بر این اساس، دیگر فلزات عرضه شده در بازار جهانی فلزات گران بها نیز کاهش ارزش را تجربه کردند به گونه ای که قیمت نقره با کاهش قابل توجه ۲۱ سنتی همراه بود و هر اونس از این عنصر نیز ۱۴.۴۵ دلار قیمت گذاری شد.

هر اونس از عناصر پلاتین و پالادیم نیز به ترتیب با کاهش ۷ و ۵ دلاری با قیمت های ۹۶۹ و ۶۱۰ دلار به فروش رسیدند.

به گزارش بیزینس اینسایدر، دیوید ویلسون، کارشناس بانک سیتی بنک، معتقد است که یکی از اصلی ترین دلایل کاهش اخیر قیمت طلا، اعلام برنامه بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ سود بانکی در این کشور بوده است.

وی تأکید می کند که تا زمان برگزاری جلسه تصمیم گیری هیئت مدیره بانک مرکزی آمریکا در ماه سپتامبر، فشار کاهنده بر قیمت طلا ادامه خواهد یافت.

این کارشناس بازار اعلام کرد، در نشست ماه سپتامبر بانک مرکزی آمریکا اصلی ترین موضوع مورد بحثافزایش نرخ بانکی دلار خواهد بود و در نتیجه پیش بینی می شود تا برگزاری این نشست قیمت طلا زیر فشار باقی بماند.

کارشناسان و تحلیلگران فنی که قیمت طلا و الگوی های نوسانات این فلز را طی سال های گذشته مورد بررسی قرار داده‌اند، کف قیمتی ۱۰۴۴ دلار را که در سال ۲۰۱۰ قیمت کف طلا بود، برای این فلز پیش بینی کرده اند.