اگرچه بانک مرکزی در یک هفته اخیر تلاش کرده تا با خیز هرچند ملایم نرخ ارز دولتی به سمت نرخ آزاد، سیاست ارز تک نرخی را آرام آرام در بازار پیاده سازی کند اما گشت و گذاری در مرکز ارزفروشان ایران یعنی چهارراه استانبول تا میدان فردوسی، نشانگر تعدد بی سابقه دست فروشان ارز است.

یک هفته ای از توافق ایران با ۱ + ۵ بر سر پرونده هسته‌ای می‌گذرد و روایت حال و هوای این روزهای چهارراه استانبول تا میدان فردوسی که از آن به عنوان مرکز ارز فروشان تهران یاد می‌شود، می‌تواند خواندنی باشد.

برهمین اساس، دیگر از رفتار هیجانی در بازار ارز خبری نیست و برعکس، این بانک مرکزی است که با برخی تغییرات در نرخ ارز دولتی، تلاش دارد که بازار را به سمت تک نرخی شدن پیش برد.

این سیاست بانک مرکزی برای تک نرخی شدن ارز تا جایی پیش می رود که نرخ ارز در بازار آزاد و بانک‌ها، تقریبا به هم نزدیک شده و دولت بتواند سیاست ارزی خود را به سرانجام برساند.

البته در هفته اخیر، در برخی از روزها، قیمت ارز در حد یک ریال، کاهش هم داشته است اما به هرحال سیاست کلان بانک مرکزی حرکت به سمت ارز تک نرخی است و بنابراین باید انتظار داشت که یا بازار با عرضه بیشتر ارز، خود را به نرخ ارز دولتی نزدیک کند و یا دولت با بالا کشیدن نرخ، خود را به بازار برساند.

در این میان گشت و گذاری در چهارراه استانبول نشانگر این است که دست فروشان ارزی بیشتر شده اند و گویا برایشان خرید از مشتریانی که آینده بازار ارز را همراه با کاهش قیمت تصور می‌کنند، به صرفه است و بنابراین تعداد زیادی از آنها حواشی میدان فردوسی از ضلع شرقی گرفته تا ضلع غربی و حتی جنوبی میدان تا نزدیک به چهارراه استانبول گردهم آمده و تلاش دارند تا فروشندگان و خریداران را قانع به خرید از آنها به جای صرافی ها کنند.

یکی از این دست فروشان در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی می گوید: بازار ارز آرام است و خرید و فروش چندانی در آن انجام نمی شود، البته بیشتر مردمی که روزی دلار را به بهانه سرمایه گذاری خریداری کرده بودند، اکنون بیش از سایر روزها به بازار مراجعه می کنند.

به گفته او، به نظر می رسد که بازار آرام است و بیشتر خریداران را هم مسافرانی تشکیل می‌دهند که قصد مسافرت به خارج از کشور را دارند؛ آنها هم در حد نیاز خود ارز خریداری می کنند تا بتوانند مایحتاج خود را برطرف کنند.

او می افزاید: دیگر خبری از تلاطمات در بازار ارز نیست و کار به نوعی کساد شده است اما به هرحال عاملان فروش ارز از سوی دولت هم در بازار نمایان شده اند.

این گفته ها در شرایطی است که برخی فروشندگان در این راسته هم می گویند خریداران خارجی و توریست‌ها این روزها برای خرید بیش از هر زمان دیگری به بازار مراجعه می کنند و معمولا هم اشتیاق خرید کالاهای چرم ایرانی را دارند، بنابراین دلار همراه خود دارند و بدیت ترتیب آن دلار هم که البته رقم بالایی ندارد، وارد بازار شده است.

بررسی های میدانی خبرنگار تابناک اقتصادی نشانگر این است که دلار آمریکا در رنج قیمتی ۳۲۰۰ تا ۳۲۱۲ تومان از سوی صرافی های مختلف خریداری می شود. در عین حال، قیمت فروش هم در صرافی های مختلف بین ۳۲۲۰ تومان تا ۳۲۴۰ تومان در نوسان است. البته برخی به نرخ ۳۲۳۰ تومان می‌فروشند و برخی دیگر هم نرخ ۳۲۲۸ تومانی را اعلام کرده اند.

همچنین قیمت هر یورو هم در بازار با اختلاف قیمت ناچیزی میان صرافی ها، به نرخ ۳۵۱۵ تومان از مردم خریداری و به قیمت ۳۵۴۵ تومان به متقاضیان فروخته می شود.

همچنین قیمت هر پوند هم برای فروش در بازار لحظاتی قبل، ۵۱۵۰ تومان و برای خرید از مشتریان از سوی صرافی ها، ۴۹۷۰ تومان است.