بورس تهران در جریان مذاکرات هسته‌ای و در روز ضرب الاجل تعیین شده برای رسیدن به نتیجه، شتاب گرفت و با افزایش قیمت‌ها و رشد تقاضا مواجه شد.

وارد شدن مذاکرات هسته‌ای به دور نهایی و نزدیک شدن به ضرب الاجل تعیین شده در ۱۱ تیر ماه در کنار سفر صبح امروز وزیر امور خارجه به همراه رییس سازمان انرژی اتمی و مشاور ارشد رییس‌جمهور باعثمثبت شدن فضای بورس و افزایش خوش بینی به انتشار اخبار مثبت از مذاکرات شد.

به این ترتیب احتمال مثبت شدن مذاکرات هسته‌ای موجب شد تا میل سهامداران برای خرید افزایش یابد تا در صورت به نتیجه رسیدن این دور از مذاکرات، سهامداران بتوانند از رشد سهام بهره مند شده و زیان های خود را جبران کنند بر این اساس بود که در معاملات امروز شاخص بورس تهران با رشد ۵۸۹ واحدی به مرز ۶۵ هزار واحد نزدیک شود.

در بازار امروز بورس تهران اکثر شرکتهای بورسی به خصوص شرکتهای پالایشگاهی، بانکی و خودرویی با رشد تقاضا مواجه شده و بیشترین تاثیر را در رشد شاخص بورس گذاشتند، به طوری که شرکتهای کشتیرانی، پالایشگاه بندرعباس، اصفهان، تاپیکو، چادرملو، بانک ملت، صادرات، تجارت، ایران خودرو، پتروشیمی مبین، مپنا، سایپا و بانک پاسارگاد تاثیر ۷۲ تا ۱۸ واحدی در شاخص بورس گذاشتند.

در معاملات امروز بانک سینا، پاکشو و شرکتهای خودرویی مانند ایران خودرو و پارس خودرو که بیشترین تاثیر را از مذاکرات هسته‌ای می پذیرند از بیشترین تقاضای خرید برخوردار شدند و صف خرید ۳ تا ۸ میلیونی را به خود اختصاص دادند.

افزایش قیمت‌ها و میل سهامداران به خریداری سهم موجب رشد ارزش و حجم معاملات شد به طوری که امروز بیش از ۷۹۳ میلیون سهم به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان داد و ستد شد و ارزش بازار سرمایه تا سطح ۲۸۲ هزار میلیارد تومان رشد کرد.