ملت ایران: تسهیلات وام خرید ۸۰ میلیون تومانی مسکن یا به عبارتی سرمایه ۱۳۰ میلیون تومانی که پس از یک‌سال سپرده‌گذاری در بانک از طرف هر متقاضی خرید به بازار تزریق می‌شود، آینده بازار مسکن را از لحاظ نوسان قیمت، دچار شک و شبهه کرده است.

عده‌ای از بنگاهداران املاک در مناطق مختلف تهران نسبت به تاثیر یا عدم تاثیر تسهیلات خرید مسکن بر قیمت‌های پیشنهادی فروش، دو روایت متفاوت را عنوان می‌کنند. برخی از فعالان بازار مسکن براین باورند که اگر تا زمان شروع پرداخت وام خرید مسکن، قیمت‌های پیشنهادی فروش کاهش پیدا نکند، این میزان تسهیلات تاثیر منفی مبنی بر افزایش قیمت نخواهد داشت؛ چراکه ۱۳۰ میلیون تومان به‌عنوان کمک خرید مسکن در بازار خرید و فروش مسکن تهران، رقمی نسبتا ضعیف برای تامین بخشی از مبلغ خرید است.

از طرف دیگر برخی از مشاوران املاک عقیده دارند به دلیل اینکه از سال آینده، متقاضیان خانه اولی به واسطه تسهیلات خرید مسکن وارد بازار خرید می‌شوند، بازار مسکن با حضور جمعی خریدار رو‌به‌رو می‌شود که این مساله نوسان قیمت را به سمت صعود فراهم می‌کند.

تحلیل ها از پیش‌بینی دو دسته از فعالان بازار مسکن در رابطه با تاثیر و عدم تاثیر تسهیلات خرید مسکن، حاکی است: احتمال دارد قیمت پیشنهادی فروش واحدهای مسکونی در برخی از محله‌های تهران با رشد مواجه شود؛ زیرا ۱۳۰ میلیون تومانی که قرار است در قالب تسهیلات خرید مسکن به این بازار تزریق شود تنها در برخی از محله‌های تهران برای واحدهای نوساز تا ۷ سال ساخت ارزشمند بوده یا به عبارت دیگر کارآمد است. به همین خاطر چنین محله‌هایی که با استقبال خریداران مواجه می‌شوند ممکن است با مقداری تغییر قیمت از طرف مالکان مواجه شوند.