دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: طی پنج ماه اول سال ۲۰۱۵ فندق، طلا و جواهر بیشترین میزان افزایش واردات از ترکیه را داشته‌اند. همچنین در این دوره زمانی در بخش شیلات و دام، واردات ایران از ترکیه افت محسوسی داشته است.

سیدجلال ابراهیمی اظهار کرد: بیشترین میزان واردات ایران از ترکیه در پنج ماه ابتدایی سال ۲۰۱۵ به طلا و جواهرات با ۴۰۰ میلیون دلار اختصاص دارد که نسبت به سال قبل روند افزایشی پیدا کرده است.

وی افزود: در این مدت واردات صنایع نساجی از ترکیه کاهش داشته و به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار رسیده است.

به گفته ابراهیمی بیشترین افزایش کالای وارداتی ایران از ترکیه متعلق به فندق با ۳۰۰ درصد افزایش بوده و رقمی برابر هفت میلیون دلار است.

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه خاطرنشان کرد: در بخش صنایع کاشی و سرامیک با ۱۳ درصد کاهش، ۲۳ میلیون دلار واردات از ترکیه انجام شده است. همچنین میزان واردات فلزات آهنی و غیر آهنی از ترکیه در این مدت ۷۵۶ میلیون دلار بوده که کاهش ۴.۴ درصدی را نسبت به سال قبل نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در این دوره زمانی واردات شیلات و دام از ترکیه افت ۷۸ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۴ داشته است و به رقم پنج میلیون و ۷۰۰ هزار دلار رسیده است. واردات میوه و سبزیجات از ترکیه به ایران نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۵ درصد کاهش داشته است.

ابراهیمی یادآور شد: به طور کلی صادرات پنج ماه اول سال ۲۰۱۵ ترکیه به کشورهای مختلف ۶۱ میلیارد و ۲۹۶ میلیون دلار بوده است که در این دوره زمانی، ایران هشتمین و آلمان اولین مقصد صادراتی ترکیه بوده است.