رمضان امسال نزدیک است کمتر از چند روز دیگر به آغاز ماه مهمانی خداوند باقی مانده و مردم برای تامین مایحتاج خود راهی بازار شده اند. حال با توجه به جهش قیمت ها برخی بر این باورهستند که طبقه فرودست و متوسط جامعه نتوانند تمام آنچه که مورد نیازشان است را تهیه کنند. البته مسئولان گفته اند که در این ماه با گران فروشی برخورد خواهند کرد و اگر واحد صنفی در این ماه تخلفی انجام دهد به طور ویژه با آن واحد برخورد خواهد شد. اما با توجه به افزایش قیمت کالاها، در این ماه شاید دیگر نیاز به گران فروشی نباشد چراکه پیشتر قیمت ها افزایش یافته و درصورت افزایش مجدد مردم تنها چند قلم از اقلام مورد نیاز را تهیه خواهند کرد که این مهم ثبت نقطه سیاهی در کارنامه هر مسئولی در کشور خواهد بود.

زولیبا و بامیه ۹۶۰۰ تومان

از جمله اقلامی که شیرینی فروشان فقط در این ماه تولید می کنند و هر ساله قیمت آن را بالا می‌برند زولبیا و بامیه است. علی بهره مند، رییس اتحادیه قنادان و فروشندگان شیرینی در این باره به ایلنا گفت: مصرف زولبیا و بامیه از گذشته در ماه رمضان رواج داشته و ما نیز در این ماه تولیدات خود را افزایش می دهیم.

وی افزود: با توجه به افزایش هزینه های تولید زولبیا و بامیه در سال جاری، نرخی که ما برای این محصول ارائه دادیم ۱۱ هزار تومان بود که ستاد تنظیم بازار با آن موافقت نکرد و نهایتا نرخ زولبیا و بامیه بین ۹۱۰۰ تا ۹۶۰۰ تومان تعیین شد این در حالی است که سال گذشته هر کیلوگرم زولبیا و بامیه ۸۲۰۰تومان به فروش رسید.

از دیگر اقلامی که در ماه رمضان پر طرفدار است می توان به آش، حلیم و کله پاچه اشاره کرد که در زمان افطار، مشتریان خود را دارد.

کله پاچه ۳۸۰۰۰ تومان

رضا رواسیان، رئیس اتحادیه طباخان در مورد نرخ کله پاچه گفت: در ماه رمضان هیچ افزایش نرخی برای کله پاچه در نظر نگرفته ایم.

وی افزود: قیمت یک دست کله‌پاچه کامل و باکیفیت در سال گذشته ۳۸ هزار تومان بود که امسال نیز به همین قیمت به فروش می رسد.

حلیم ۹۰۰۰ و آش ۸۵۰۰ تومان

همچنین علی محمدی، رئیس اتحادیه کبابی، آش و حلیم‌فروشان گفت‌: قیمت هر کیلوگرم حلیم ۹ هزار تومان و قیمت آش نیز ۸۵۰۰ تومان مصوب شد.

این در حالی است که سال گذشته هر کیلوگرم حلیم با مخلفات ۸ هزار و ۵۰۰ تومان، حلیم ساده ۸ هزار تومان و آش رشته ۷ هزار تومان بود که امسال نیز حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشت!

گوشت مرغ ۸۰۰۰ تومان

دیگر کالایی که در ماه مبارک رمضان بیش از گذشته مورد مصرف قرار می‌گیرد انواع گوشت مرغ، گوساله و گوسفند است، که هر ساله نیز به میزان افزایش تقاضا، قیمت آن در آستانه ماه رمضان رشد می کند و صد البته که دیگر پس از پایان ماه رمضان کاهشی در این اقلام دیده نمی‌شود و حداکثر بازار تا مدتی به ثبات می‌رسد.

حمید فاضلی، مدیرعامل اتحادیه سراسری شرکت های تعاونی صنعت مرغداری در خصوص احتمال نوسان قیمت مرغ در ماه رمضان اظهار داشت: مردم ما مردمی هیجانی و احساسی هستند ودر ماه رمضان با توجه به اینکه میزان خرید ها افزایش پیدا می کند قیمت ها نیز صعودی می شود.

فاضلی تصریح کرد: البته پس از ماه رمضان قیمت ها مجددا پایین خواهد آمد اما این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که برنامه ریزی تولید مرغ وعرضه آن در زمان پیک مصرف در کشور ما وجود ندارد و ممکن است قیمت هر کیلو گرم مرغ در ماه رمضان به مرز ۸ هزار تومان برسد.

گوشت گوساله ۳۰۰۰۰ تومان

همچنین علی خندان نوجوان، رئیس اتحادیه گوشت گاوی گفت: نرخ گوشت قرمز برای ماه رمضان تغییری نخواهد کرد، در حال حاضر بهای هر کیلوگرم گوشت گوساله به صورت مخلوط ۳۰ هزار تومان برای مصرف کننده است و قیمت هر کیلو ماهیچه در مراکز عرضه و فروش این محصول ۳۳ هزار تومان تعیین شده است.

تخم مرغ ۸۵۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان

رضا ترکاشوند، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخمگذارنیز گفت: با توجه به فصل گرما و کاهش میزان تقاضا در ماه مبارک رمضان قیمت تخم مرغ با اندکی کاهش مواجه خواهد شد.

ترکاشوند افزود: در ماه مبارک رمضان به دلیل مصرف بیشتر گوشت طیور و قرمز با کاهش مصرف تخم مرغ روبرو می شویم که این امر می تواند در قیمت این محصول تاثیر منفی بگذارد.

در حال حاضر نرخ یک شانه تخم مرغ در بازار حدود ۸ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۹۰۰۰ تومان است.

پنیر ۴۲۵۰ تومان

از دیگر اقلام مصرفی ماه رمضان می‌توان به لبنیات اشاره کرد که در این باره نیز برخی اخبار حکایت از گرانی بدون دلیل آن پس از ایام رمضان دارد!

رضا باکری، دبیر انجمن صنایع لبنی در گفتگو با ایلنا اظهار داشت: در ماه رمضان قیمت محصولات لبنی به هیچ عنوان افزایش نخواهد یافت و اتفاقا در طرح ضیافت که به مناسبت ماه رمضان برگزار می شود با ۱۵ درصد تخفیف همراه خواهد بود.

وی در ادامه افزود: ما بعد از ماه رمضان در خصوص افزایش قیمت های محصولات لبنی با توجه به شرایط بازار اصلاحیه هایی را به ستاد تنظیم بازار داده ایم که دوستان هروقت صلاح دانستند آن را اعلام خواهند کرد.

گفتنی است؛ در حال حاضر نرخ پنیر ۴۰۰ گرمی در بازار ۴۲۵۰ تومان، کره پاستوریزه ۱۰۰ گرمی ۲۵۰۰ تومان، پنیر سفید ۳۵۰۰ تومان، پنیر خامه ای ۱۰۰ گرمی ۱۱۵۰ تومان و کره مارگارین ۱۷۵۰ تومان، شیر پاستوریزه ۹۰۰ سی سی با ۳ درصد چربی ۲۳۰۰ تومان و شیر پاکتی ۲۰۰ سی سی ۸۰۰ تومان است.

نان سنگک ۱۳۰۰ تومان

یکی از اقلام اساسی مورد استفاده در وعده سحر و افطار نان است و معمولا در زمان افطار شاهد صف های طولانی در مقابل نانوایی ها هستیم!

البته هر سال میزان مصرف نان در ماه رمضان کمتر می‌شود اما حجم تقاضا در یک وعده متمرکز می شود.

محمدرضا نظر نژاد، رییس اتحادیه نان سنگک تهران در خصوص تغییر ساعت پخت نانوایی ها در ماه رمضان گفت: در ایام ماه مبارک رمضان تغییری در ساعت پخت نانوایی ها نخواهیم داشت و مردم هر زمانی به نانوایی ها مراجعه کنند می توانند نان خود را تهیه کنند.

وی با اشاره به نرخ نان سنگک در ماه رمضان گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد از نانوایی های تهران آزاد پز شده اند و قیمت نان آزاد پز ۴۵۰ گرمی ۱۳۰۰ تومان، نان ۴۵۰ گرمی یک طرف کنجد دار ۱۵۰۰ تومان، نان سفارشی ۵۵۰ گرمی سنگین دو طرف کنجد دار ۲ هزار تومان و نرخ نان دولتی در بازار ۸۰۰ تومان است.

خرما ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ تومان

افراد بسیاری بخصوص در ماه مبارک رمضان تمایل به مصرف شیرینی جات دارند و به هنگام افطار زولبیا و بامیه و همچنین خرما مصرف می کنند.

اخیرا سازمان میادین میوه و تره بار قیمت انواع خرما را با ابلاغ نرخ نامه ای بین ۳ تا ۷ هزار تومان اعلام و شرایط بسته بندی آن را نیز مشخص کرده است اما درب مغازه قیمت هر بسته خرما حدود ۸ هزار تومان است.

مغز گردو ۵۰۰۰۰ تا ۶۵۰۰۰ تومان

همچنین نرخ مغز گردو نیز در بازار از ۵۰ تا ۶۴ هزار تومان متغیر است و قیمت هر کیلو سبزی خوردن پاک کرده نیز هر کیلو ۲۵۰۰ تومان است.

چای ۲۶۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰تومان

بسیار سفارش شده که هنگام افطار از آغاز کردن تغذیه با آب سرد، نوشابه و مانند آن خودداری و به جای آب سرد کمی آب گرم یا چای مصرف شود.

در حال حاضر قیمت چای ۵۰۰ گرمی در بازار ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان و چای کیسه ای ۴ هزار تومان است و هر کیلوگرم چای درجه یک ایرانی در بازار ۱۵ هزار تا ۱۸ هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم چای خارجی از ۲۶ هزار تا بیش از ۳۰ هزار تومان است.