پیش‌بینی می‌شد حجم خرید طلا و مصنوعات طلا برای ارائه هدیه و رفع نیازهای مجالس افزایش یابد، اما به واسطه رکود در اقتصاد و همچنین در صنف طلا، این پیش‌بینی محقق نشد.

با توجه به رسیدن ایامی که آمار برگزاری مجالس عروسی و شادی افزایش می‌یابد، پیش‌بینی می‌شد حجم خرید طلا و مصنوعات طلا برای ارائه هدیه و رفع نیازهای مجالس افزایش یابد، اما به واسطه رکود در اقتصاد و همچنین در صنف طلا، این پیش‌بینی محقق نشد.

کالاهای تزئینی به ویژه طلا در بین ایرانیان به واسطه وجه زینتی و همچنین ارزش ریالی آن جایگاه مناسبی دارد و توانسته به عنوان کالایی برای عرضه در مجالس و عروسی ها مطرح شود.

حال با توجه به ایام اعیاد که میزان عروس و مجالس افزایش می یابد، پیش بینی می شد میزان خرید و تقاضا برای این کالای زینتی افزایش یابد، اما حجم داد و ستد در بازار طلای تهران خلاف این موضوع را ثابت می کند.

در یکی دو سال اخیر به واسطه رکود در اقتصاد کشور، کاهش قدرت خرید مردم و افزایش ارزش جهانی طلا و نرخ دلار که بر قیمت طلای خام تاثیرگذار بوده، حجم خرید تا میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.

با توجه به سابقه مردم که از آینده خود اطلاعی نداشته و ترس از گران شدن قیمت کالا را داشتند، کالای مورد نیاز خود را چند وقت زودتر خرید می کردند اما در حال حاضر این روند تا حد بسیار زیادی از شیوه خرید مردم برچیده شده است.

در این رابطه رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران بیان کرد: حجم خرید طلا در ایام شعبانیه به شدت در رکود قرار دارد و هیچ تغییری در بازار به واسطه اعیاد به وجود نیامده است.
محمد کشتی آرای اظهار کرد: در ایام شعبانیه که میزان مجالس و عروسی ها افزایش می یابد حجم خرید طلا برای هدیه و رفع نیاز عروسی خود تغییری نداشته و بازار در رکود کامل به سر می برد.

او ادامه داد: حجم اعظم خرید برای طلا قبل از ایام شعبانیه صورت گرفته و این سبک خرید در چند وقت اخیر سود و زیانی در بر نداشت، زیرا قیمت مصنوعات طلا در چند ماه اخیر قیمت محسوسی را به ثبت نرسانده است.

کشتی آرای در پاسخ به این سوال مبنی بر این که در روزهای تعطیل قیمت فروش طلا چگونه محاسبه می شود، در حالی که مراجع برتر در این رابطه تعطیل هستند، گفت: قیمت طلا با توجه به نرخ دلار در بازار آزاد و انس جهانی محاسبه می شود.

با توجه به آخرین نرخ رسمی اتحادیه طلا تهران هر گرم طلای خام ۱۸ عیار ۹۵ هزار و ۲۱ تومان اعلام شده که این نرخ آخرین قیمت روز گذشته بوده است.

نرخ انس جهانی در حال حاضر ۱۱۸۸ دلار و ۸۰ سنت برای روز جاری و لحظه تنظیم خبر به ثبت رسیده است.

همچنین سکه تمام بهار آزادی ۹۳۰ هزار تومان، سکه امامی ۹۳۱ هزار تومان، نیم سکه ۴۷۵ هزار تومان، ربع سکه ۲۶۵ هزار تومان و گرمی ۱۸۱ هزار تومان ثبت شده است.