بانک مسکن هفته گذشته دستورالعمل پرداخت وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن را به بانک مرکزی ارسال کرد تا پس از تأیید به این بانک برای اجرا ابلاغ شود.

بر اساس این گزارش در دستورالعملی که به بانک مرکزی ارائه کرده است برای بازپرداخت راحت‌تر اقساط خانه اولی ها روش پلکانی پرداخت اقساط پیش‌بینی شده است تا خانه اولی ها بتوانند در سال های اول زندگی خود پرداخت اقساط را از زیر یک میلیون تومان آغاز کنند.

در روش پلکانی متقاضیان در سال اول به مراتب آسان تر بازپرداخت اقساط را انجام می‌دهند و در سال های بعد با افزایش درآمد و افزایش میزان اقساط، خود را با شرایط وقف داده و بازپرداخت اقساط را راحت‌تر می دهند.

در روش ثابت تعیین شده و مصوب بانک مرکزی دوره بازپرداخت تسهیلات حساب صندوق پس‌انداز مسکن خانه اولی ها، حداکثر ۱۲ سال خواهد بود بنابراین در این روش شاید سال های نخست بازپرداخت اقساط تا حدودی سخت و دشوار باشد اما در ادامه و در سال های سوم به بعد با افزایش درآمد و حقوق این متقاضیا، ن بازپرداخت آن نیز به مراتب آسان تر از سال اول خواهد بود.

همچنین در دستورالعملی که بانک مسکن به بانک مرکزی ارائه کرده این گونه است که وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن برای خرید واحدهای مسکونی نوساز پرداخت خواهد شد.

به گفته ابوالقاسم رحیمی انارکی عضو هیات مدیره بانک مسکن، بانک مرکزی طی هفته جاری این دستورالعمل را تایید و برای اجرا به بانک مسکن ارسال خواهد کرد و پس از آن است که بانک مسکن پرداخت وام ۸۰ میلیونی و جزئیات آن را به بانک ها بخشنامه می کند.

بر اساس این دستورالعمل حساب صندوق پس‌انداز مسکن خانه اولی‌ها از محل سپرده‌گذاری واجدین شرایط با حداقل دوره انتظار یک‌سال(هر شش ماه یک برابر موجودی) برای اعطای تسهیلات خرید مسکن از محل این حساب تشکیل می‌شود.

سقف فردی تسهیلات خرید مسکن به خانه‌اولی‌ها از محل این طرح در «شهر تهران»، «شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت» و «سایر مناطق شهری» به ترتیب به میزان ۸۰۰،۶۰۰ و ۴۰۰ میلیون ریال تعیین شد. نرخ سود تسهیلات اعطایی از محل این حساب، ۱۴ درصد در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گزارش، بانک مسکن در پذیرش سپرده‌گذاران و اعطای تسهیلات ملزم به‌رعایت تعادل منابع و مصارف حساب است و طبق گفته مسئولان ارشد بانک مرکزی سالانه ۸۴ هزار نفر می‌توانند از تسهیلات وام ۸۰ میلیونی خرید مسکن استفاده کنند و توزیع این ۸۴ هزار فقره باید در کل کشور باشد.

طبق گفته علی اصغر میرمحمد صادقی مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی، در این مصوبه اگر قرارداد ۱۲ ساله باشد اقساط ماهیانه برای ۸۰ میلیون تومان ماهانه ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان خواهد بود که سالانه برابر با ۱۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

بانک مسکن باید منابع و مصارف خود را در این دستورالعمل مدیریت کرده و اجازه استفاده از منابع پر قدرت بانک مرکزی را در این رابطه ندارد.

اگر این دستورالعمل در این هفته به تصویب بانک مرکزی برسد و از اواسط خرداد ۹۴ علمیات اجرایی آن در بانک مسکن آغاز شود سری نخست این تسهیلات با توجه به شرط سپرده گذاری در خرداد سال آینده در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

بانک مرکزی: اقساط وام مسکن ۸۰ میلیونی پلکانی نیست

خبرگزاری ایسنا: قائم مقام بانک مرکزی با اعلام این که دستورالعمل اجرایی صندوق پس‌انداز مسکن در چند روز آینده ابلاغ خواهد شد، گفت: اقساط وام‌های پرداختی از این محل یکسان بوده و بعید است تغییر کند.

اکبر کمیجانی در حاشیه بیست و پنجمین همایش سیاست‌های پولی و بانکی در پاسخ به ایسنا مبنی بر آخرین تصمیمات بانک مرکزی در مورد دستورالعمل ارائه شده بانک مسکن برای وام ۸۰ میلیونی و اقساط آن اظهار کرد: ‌ بعد از مصوبه شورای پول و اعتبار بانک مسکن دستورالعمل مربوط به چگونگی راه‌اندازی صندوق را به بانک مرکزی ارائه کرد که اکنون در حال بررسی بوده و در چند روز آینده به این بانک ابلاغ می‌شود.

وی درباره این که اقساط اعلام شده برای متقاضیان بالا بوده و آیا تغییری در آن ایجاد خواهد شد، افزود: کسانی می‌توانند از این وام استفاده کنند که از توانایی بازپرداخت آن برخوردار باشند.

کمیجانی گفت: ‌ قرار نبود وام مسکن را افزایش دهیم اما اقساط آن تغییری نکند به هر حال هر مقدار که وام بالا می‌رود با توجه به محدوده ۱۲ سال برای بازپرداخت، اقساط آن هم بالا می‌رود.

قائم مقام بانک مرکزی تاکید کرد: پرداخت اقساط وام‌های دریافتی از صندوق پس‌انداز مسکن یکسان بوده و هنوز تصمیمی برای پلکانی شدن آن نگرفته‌ایم و بعید است که بازپرداخت پلکانی باشد.