شاخص دلارUSDIDXدر روز جمعه رشد پیدا کرد و همزمان سهام ایالات متحده ریزش داشت. افزایش احتمال نرخ بهره توسط فدرال ریزرو پس از انتشار آمار اقتصاد کلان می تواند توضیح دهندۀ این نوسانات باشد. شاخص پایۀ بهای مصرف کننده در آوریل به بالاترین سطح از ژانویۀ ۲۰۱۳ تاکنون رسید(۰.۳%). " جانت یلن "، رئیس فدرال ریزرو، در روز جمعه اعلام کرد که آمادۀ افزایش نرخ بهره در امسال می باشد. خاطر نشان می سازیم که نرخ بهره که نزدیک به صفر می باشد از سال ۲۰۰۸ تاکنون تغییری نداشته است. فدرال ریزرو همچنین ۳.۵ تریلیون دلار برای خرید اوراق قرضه به منظور حمایت از اقتصاد چاپ کرد. اکثر بازارهای مالی ایالات متحده امروز به دلیل روز یادبود تعطیل هستند.

در آستانۀ تعطیلات پایان هفتۀ طولانی در برخی از کشورها مانند آلمان، سوئیس و انگلیس بازارهای اروپا تغییر اندکی در روز جمعه پیدا کردند. شاخص Stoxx Europe ۶۰۰ امروز ریزش داشت و فعالیت پایین فعالان بازار را ارائه داد. گردش مالی به ۷۵% از میانگین ماهیانه رسید. شاخص IBEX۳۵ در اسپانیا ۱% سقوط کرد که پس از پیروزی حزب چپ در چندین انتخابات بود. شاخص FTSE MIB در ایتالیا ۱.۵% سقوط کرد که به دلیل احتمال ادغام Fiat Chrysler و General Motors بود. همزمان با فرارسیدن روز بازپرداخت بدهی یونان به صندوق بین المللی پول، یورو به کاهش ارزش ادامه می دهد. مسئولین بر کمک مالی ۷.۲ میلیارد یورویی از اتحادیۀ اروپا تاکید دارند. شاخص ATG در یونان ۲.۵% سقوط کرد. امروز هیچ آمار اقتصادی مهمی منتشر نمی شود.

شاخصNikkeiامروز برای هفتمین روز متوالی رشد پیدا کرد و به بالاترین سطح طی ۱۵ سال اخیر رسید که تحت تاثیر آمار اقتصادی مثبت و انتشار اخبار شرکت ها بود. صادرات در آوریل ۸% افزایش و واردات ۴.۲% کاهش پیدا کرد که باعثشد کسری تراز تجاری طبق پیش بینی ها کاهش قابل توجهی پیدا کند. بخصوص صادرات شرکت Toyota Motor Corp افزایش پیدا کرد که موجب رشد ارزش سهام این شرکت شد. Tokyo Electric Power برندۀ مزایدۀ ساخت یک نیروگاه حرارتی گاز در قطر شد و ارزش سهامش ۶.۷% رشد کرد. فعالان بازار سیاست پولی اتخاذ شده توسط شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، بر اقتصاد این کشور را مؤثر می دانند. این سیاست پولی شامل برنامه های تسهیلی پولی و ضعف ین می شود. دیروز ارزش ین کاهش پیدا کرد که در نمودار خود را به شکل رشد نشان می دهد و تا بالاترین سطح طی دو ماه اخیر نزدیک به بالاترین سطح طی هشت سال اخیر و لبۀ فوقانی روند افقی شش ماهه رشد کرد.

قیمت های قهوهCOFFEEبرای چهارمین روز متوالی کاهش پیدا کردند. موجودی انبارهای برزیل به پایین ترین سطح طی پنج سال اخیر رسید. طبق تخمین Conab، موجودی انبارهای قهوه ۵ تا ۸ میلیون بستۀ ۶۰ کیلویی افزایش پیدا کرده است که بطور قابل توجهی کمتر از رقم ۸ تا ۱۷ میلیون سال قبل است. مصرف داخلی قهوه در برزیل ۲۱ میلیون بسته تخمین زده می شود و صادرات به ۴۴ تا ۴۶ میلیون بسته بالغ می گردد. پیش بینی می شد که برداشت محصول در فصل جاری به حدود۵۰ میلیون بسته برسد. برخی از فعالان بازار نگران کافی بودن ذخایر واقعی برای مصرف داخلی یا برای صادرات هستند. یادآوری می شود که برزیل در فصل قبل در مجموع ۳۶.۸ میلیون بسته قهوه صادر کرده است.

ضغف پوند انگلیس از قیمت های کاکائو حمایت کرد و آنها را به بالاترین سطح طی ۸ ماه اخیر رساند که به دلیل انجام عملیات آربیتراژ بین بورس های سهام نیویورک و لندن است.

گزارش کمیسیون معاملات آتی کالاCFTCکه آمار تا نوزدهم ماه مه را پوشش می دهد حاکی از آن است که سرمایه گذاران از میزان معاملات خرید خالص دلار کاسته اند و آن را از رقم ۲۹.۱۱ میلیارد دلار به رقم ۲۵.۸۰ میلیارد دلار رسانده اند.

منبع: ای اف سی مارکت