سهام ایالات متحده علی رغم اینکه پس از انتشار صورتجلسۀ آخرین نشست فدرال ریزرو رشد پیدا کردند، در روز چهارشنبه با اندکی ریزش بسته شدند. شاخصS&P ۵۰۰با ۰.۱% ریزش در ۲۱۲۵.۸۵ واحد بسته شد. صورتجلسۀ منتشر شده نشان داد که سیاستگذاران بیشتر از نشست ماه مارس حامی کاهش نرخ بهره شده اند و افزایش نرخ بهره در ژوئن بعید است. این در حالیست که اکثر سیاستگذاران توافق دارند که اقتصاد پس از تجربۀ رشد مایوس کنندۀ ۰.۲% در سه ماهۀ نخست بهبود پیدا خواهد کرد و بازار کار تقویت خواهد شد؛ فقط تعداد اندکی از سیاستگذاران اعتقاد داشتند که اقتصاد به اندازۀ کافی توسعه پیدا خواهد کرد که نرخ های بهره در نشست بعدی فدرال ریزرو در ۱۶ و ۱۷ ژوئن افزایش پیدا کنند. " چارلز ایوانز "، رئیس فدرال ریزرو ایالت شیکاگو، در اوایل روز چهارشنبه در یک همایش در مونیخ در ارتباط با اقتصاد صحبت کرد و گفت که نرخ های بهره در ایالات متحده نباید زودتر از اوایل سال ۲۰۱۶ افزایش پیدا کنند. وی به عنوان یکی از اعضای کمیتۀ بازار آزاد فدرال ریزرو شناخته می شود که بسیار به کاهش نرخ بهره تمایل دارد. دلار به افزایش ارزش ادامه داد بطوریکه شاخص دلار ICE با حدود ۰.۳% رشد به ۹۵.۵۵۴۰ واحد رسید. امروز در ساعت ۱۳:۳۰ CET آمار مربوط به تعداد مدعیان بیکاری در ایالات متحده منتشر می شود. تخمین اولیه در این رابطه منفی است. شاخص مدیران خرید بخش تولید در تخمین اولیه برای ماه مه نیز توسط Markit در ساعت ۱۴:۴۵ CET منتشر می شود. تخمین اولیه در این ارتباط مثبت است. شاخص تولید فدرال ریزرو فیلادلفیا در ساعت ۱۵:۰۰CET منتشر می شود. همزمان آمار مربوط به فروش مسکن نوساز ماه نوامبر و شاخص های پیشرو منتشر خواهند شد. تخمین اولیه در این رابطه مثبت است.

سهام اروپا در روز چهارشنبه با رشد بسته شدند چراکه ارزش سهام موسسات مالی افزایش یافت. این افزایش ارزش سهام به این دلیل بود که تنظیم کننده ها اعلام کردند که در مجموع ۶ میلیارد دلار جریمه برای بانک های اروپایی و آمریکایی بابت دستکاری بازارهای ارز خارجی تعیین شده است. شاخص Stoxx Europe ۶۰۰ با ۰.۴% رشد به ۴۰۶.۴۲ واحد رسید که تحت تاثیر افزایش ارزش سهام در بخش های مالی و مخابرات است. پس از آنکه یکی از مسئولین بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا گفت که این بانک خرید اوراق قرضه را در این ماه و ماه ژوئن افزایش می دهد و پس از انتشار آمار قوی مربوط به شروع ساخت مسکن در ایالات متحده در روز سه شنبه و تحت تاثیر نگرانی ها دربارۀ حل بحران بدهی یونان، یونان همچنان به کاهش ارزش ادامه می دهد. سخنگوی پارلمانی دولت یونان گفت که یونان قادر به بازپرداخت بدهی اش به صندوق بین المللی پول در پنج ژوئن نخواهد بود مگر آنکه توافقی با اعتباردهندگانش حاصل شود. شاخص ترکیبی Athex در یونان ۰.۷% سقوط کرد. امروز در ساعت ۱۱:۰۰ CET صورتجلسۀ نشست سیاستگذاری پولی منتشر خواهد شد. تخمین ثانویۀ مربوط به ضریب اطمینان مصرف کننده برای ماه مه در منطقۀ یورو در ساعت ۱۵:۰۰ CET منتشر خواهد شد. تخمین اولیه در این ارتباط منفی است. فردا در ساعت ۰۷:۰۰ CET آمار نهایی مربوط به تولید ناخالص داخلی در سه ماهۀ نخست سال برای آلمان منتشر می شود. تخمین اولیه در این ارتباط خنثی است.

شاخص Nikkei امروز پس از آنکه به بالاترین سطح طی ۱۵ سال رسید بدون تغییر بسته شد چراکه سرمایه گذاران پس از آغاز نشست دو روزۀ بانک مرکزی ژاپن در روز جمعه اقدام به کسب سود کردند. فردا در ساعت ۱:۰۰ CET بیانیۀ سیاست گذاری پولی بانک مرکزی ژاپن منتشر خواهد شد. " کورودا "، رئیس بانک مرکزی ژاپن، در ساعت ۰۴:۰۰ CET در یک کنفرانس خبری شرکت خواهد کرد.

قیمت های نفتبه دلیل افزایش تنش ها در خاورمیانه و کاهش ذخایر نفت خام ایالات متحده افزایش پیدا کردند. گزارش EIA نشان داد که تولید نفت شیل ایالات متحده در هفتۀ گذشته بدون تغییر در رقم ۸.۸۷ میلیون بشکه در روز باقی مانده است در حالیکه میزان ذخایر ۲.۷ میلیون بشکه کاهش پیدا کرد. از آنجائیکه دو ناو جنگی ایرانی به کشتی ایرانی حامل کمک های بشر دوستانه به یمن ملحق شده اند، فعالان بازار نگران شده اند که آنها بدون موافقت با انجام بازرسی های سازمان ملل متحد مستقیماً به سمت یمن حرکت کنند. این موضوع می تواند منجر به درگیری بین نیروی های عربستان سعودی و ایالات متحده و ایران شود و عرضۀ نفت در منطقه را خطر اندازد.

قیمت های طلادر روز چهارشنبه افزایش پیدا کردند چراکه صورتجلسۀ نشست کمیتۀ بازار آزاد فدرال ریزرو نشان داد که احتمال افزایش نرخ های بهره در ژوئن وجود ندارد.

از آنجائیکه ایران انظار دارد تحریم های غرب پس از توافق هسته ای برداشته شوند، مذاکره کنندگان ایرانی با شرکای تجاری بین المللی مثبت تر شده اند. ایران در مورد مذاکره دربارۀ قرارداد عرضۀ راه آهن ۲۳۳ میلیون دلاری که ماه اکتبر گذشته با شرکت هندی State Trading Corp امضاء شد پافشاری می کند و می گوید از کشورهای دیگر برای عرضۀ تجهیزات با قیمت پایین پیشنهاداتی دریافت کرده است. هند با عرضۀ تجهیزات به ازای ۲۱۷ میلیون دلار موافقت کرده است. رویکرد مذاکراتی ایران برای بخش انرژی نیز سخت تر شده است چراکه شرکت ملی نفت ایران به پالایشگاه های هندی اعلام کرده است بخشی از تخفیف ها و حمل و نقل رایگان که برای حفظ تولید نفت به آنها پیشنهاد داده بود را برخواهد داشت.

منبع: آی اف سی مارکت