سهام ایالات متحده در روز سه شنبه درهم آمیخته بودند و اکثرشان با ریزش بسته شدند هرچند شاخص داوجونز اندکی رشد پیدا کرد. شاخص S&P۵۰۰ با ۰.۱% ریزش بسته شد و به سه روز رکورد شکنی صعودی پایان داد. شاخص میانگین صنعتی داوجونز(Dow Jones Industrial Average) رشدی ۰.۱ درصدی پیدا کرد که دومین روز متوالی برای رشد این شاخص محسوب می شود. آمار مربوط به ساخت و ساز مسکن در ایالات متحده نشان داد که شروع ساخت و ساز در آن کشور در آوریل ۲۰.۲% افزایش داشته است که از اواخر سال ۲۰۰۷ تاکنون بی سابقه است. همچنین اعلام شد که تعداد جواز ساخت صادر شده نیز افزایش پیدا کرده است. افزایش شدید ساخت مسکن باعثنگرانی سرمایه گذاران شد چراکه علامتی است از رشد اقتصادی و ممکن است باعثشود فدرال ریزرو زودتر از حد انتظار نرخ های بهره را افزایش دهد. اخیراً آمار بسیار ضعیف اقتصادی در ایالات متحده منتشر شده اند و این باعثشد تا این انتظار ایجاد شود که افزایش نرخ های بهره عقب خواهد افتاد و بازارها تحت تاثیر انتظار برای افزایش نرخ بهره در طی امسال رشد پیدا کردند. حجم معاملات در بورس های سهام ایالات متحده به ۵.۹ میلیارد سهم رسید که بیشتر از ۶% پایین تر از میانگین این ماه است. پس از انتشار آمار مثبت مربوط به مسکن و کاهش بازدهی های اوراق قرضه در منطقۀ یورو ارزش دلار افزایش پیدا کرد بطوریکه شاخص دلار رشدی ۱.۱% یافت. امروز در ساعت ۱۲:۰۰ CET آمار مربوط به وام های مسکن در ایالات متحده منتشر می شود. در ساعت ۱۹:۰۰ CET نیز صورتجلسۀ کمیتۀ بازار آزاد فدرال ریزرو مربوط به ۲۸ و ۲۹ آوریل منتشر خواهد شد.

یکی از سیاستگذاران پولی بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا گفت که این بانک در ماه های مه و ژوئن خرید اوراق قرضه را افزایش می دهد و سپس در تابستان خرید اوراق قرضه را کاهش می دهد تا تاثیر این خریدها در زمانیکه که انتظار می رود نقدینگی کاهش پیدا کند را تخفیف دهد، پس از انتشار این گفته، بازارهای سهام اروپا در روز سه شنبه رشد پیدا کردند. بازدهی های اوراق قرضه در منطقۀ یورو پس از سخنان " بنوت کور "، یکی از اعضای هیئت رئیسۀ بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا، کاهش پیدا کرد و متعاقباً سهام برای سرمایه گذاری جذابیت بیشتری پیدا کرد و باعثشد تا ارزش یورو برای اولین بار طی یک هفتۀ اخیر به ۱.۱۲ دلار برسد. شاخص FTSEurofirst ۳۰۰ اروپا با ۱.۷% رشد در ۱۶۰۶ واحد بسته شد چراکه سرمایه گذاران به آمار منتشر شده از سوی ZEW واکنش نشان نداند. آمار ZEW نشان داد که ضریب اطمینان سرمایه گذار در آلمان در ماه مه بیشتر از حد انتظار کاهش پیدا کرده است. شاخص ترکیبی Athex در یونان نیز رشد پیدا کرد و این پس از آن صورت گرفت که وزیر کار یونان گفت که به زودی به توافقی خواهد رسید که وام های بیشتری را آزاد می کند. امروز در ساعت ۱۰:۰۰ CET آمار مربوط به تولید بخش ساخت و ساز در منطقۀ یورو برای ماه مارس منتشر خواهد شد. فردا در ساعت ۸:۰۰ CET آمار اولیه مربوط به شاخص های مدیران خرید ترکیبی، تولید و خدمات در فرانسه توسط Markit منتشر می شوند. شاخص های مدیران خرید آلمان برای ماه مه نیز در ساعت ۸:۳۰CET و شاخص اولیۀ مدیران خرید ترکیبی، خدمات و تولید منطقۀ یورو نیز در ساعت ۹:۰۰ CET منتشر خواهند شد. تخمین اولیه در این ارتباط خنثی است.

شاخص Nikkeiامروز با ۰.۹% رشد به بالاترین سطح طی ۱۵ سال اخیر رسید و این پس از انتشار آمار مربوط به تولید ناخالص داخلی آن کشور رخ داد. امروز اعلام شد که تولید ناخالص داخلی ژاپن در دورۀ زمانی ژانویه تا مارس در مقیاس سالیانه ۲.۴% رشد داشته است که بیشتر از حد انتظار می باشد. فردا در ساعت ۰۰:۵۰ CET آمار مالی مربوط به خرید های داخلی و خارجی اوراق قرضه و سهام در ژاپن منتشر خواهند شد. شاخص مدیران خرید بخش تولید در تخمین اولیه برای ماه مه نیز توسط Markit در ساعت ۰۲:۳۵ CET منتشر می شود. چشم انداز اولیه برای ین مثبت است.

قیمت های نفت(Oil)در روز سه شنبه کاهش پیدا کردند و به پایین ترین سطح طی ماه رسیدند که به دلیل ادامۀ افزایش ارزش دلار بود. سرمایه گذاران منتظر هستند تا امروز در ساعت ۱۵:۳۰ CET گزارش ادارۀ اطلاعات انرژی ایالات متحده(EIA) منتشر شود. گزارش های قبلی نشان دادند که ذخایر نفتی آن کشور طی دو هفتۀ اخیر کاهش داشته است اما تولید در هفتۀ قبل افزایش پیدا کرده است. افزایش تولید نفت ایالات متحده فشار بر قیمت های نفت را افزایش داد.

قیمت های طلا(Gold)که به بالاترین سطح طی سه ماه اخیر رسیده بودند کاهش پیدا کردند و به پایین ترین سطح طی هفته رسیدند که به دلیل افزایش ارزش دلار بود.

منبع: آی اف سی مارکت