وزارت بازرگانی ایالات متحده گزارش داد که خرده فروشی در ماه آوریل در آن کشور تغییری نداشته است درحالیکه پیش بینی می شد ۰.۲% افزایش پیدا کند به همین دلیل سهام ایالات متحده در روز چهارشنبه بدون تغییر بسته شدند. شاخصS&P ۵۰۰با کمتر از یک واحد ریزش در ۲۰۹۸.۴۸ واحد بسته شد. ضعف خرده فروشی نشان می دهد که مخارج مصرف کننده که حدود دو سوم از تولید ناخالص داخلی ایالات متحده را تشکیل می دهد بهبود نیافته است و این پس از آن رخ می دهد که کاهش شدید مخارج توسط شرکت های فعال در بخش انرژی، افزایش ارزش دلار، بسته شدن بنادر West Coast به دلیل اختلافات کار و هوای بد در زمستان باعثشدند تا اقتصاد آن کشور در سه ماهۀ نخست سال افت پیدا کند. آمار مربوط به خرده فروشی در کنار گزارش های تولید و اشتغال نشان می دهد که روند بهبود اقتصادی ایالات متحده آنچنان قوی نیست که فدرال ریزرو را قانع کند در آیندۀ نزدیک نرخ های بهره را افزایش دهد. CME FedWatch گزارش داد که معامله گران از احتمال افزایش نرخ های بهره تا دسامبر در زودترین حالت ممکن صرف نظر نمی کنند. دلار در روز چهارشنبه بدترین روز هفته اش را تجربه کرد بطوریکه شاخص دلار ICE افتی ۰.۹% پیدا کرد. امروز در ساعت ۱۳:۳۰ CET آمار مربوط به تعداد مدعیان بیکاری و شاخص بهای تولیدکننده در ماه آوریل در ایالات متحده منتشر خواهد شد. تخمین اولیه در این ارتباط منفی است.

سهام اروپا در روز چهارشنبه برای دومین روز متوالی ریزش داشتند چراکه ارزش یورو در برابر دلار به دلیل آمار ضعیف ایالات متحده افزایش یافت. پس از اجرای برنامۀ تزریق پول بانک مرکزی اتحادیۀ اروپا، صادرکنندگان اروپایی از ضعف یورو سود بردند و تقویت یورو تاثیری منفی بر درآمد صادراتی شرکت های اروپایی می گذارد. شاخص Stoxx Europe ۶۰۰ افتی ۰.۲درصدی پیدا کرد و شاخص DAX در آلمان ۱.۱% سقوط کرد. سهام عقب نشینی داشتند علی رغم اینکه آمار اقتصادی نشان می دهند که کشورهای بزرگ منطقۀ یورو عملکردی بهتر از حد انتظار داشته اند و در سه ماهۀ نخست توسعه پیدا کرده اند. ایتالیا پس از یک سال رکود به رشد برگشت. فرانسه رشدی ۰.۶درصدی را برای تولید ناخالص داخلی اش در سه ماهۀ اول به ثبت رساند در حالیکه پیش بینی می شد رشدی ۰.۴درصدی اعلام شود و از اقتصاد آلمان که رشدی ۰.۳درصدی داشت پیشی گرفت. بانک مرکزی انگلیس تخمین اش را برای رشد اقتصادی سال های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ کاهش داد در حالیکه آمار رسمی منتشر شده حاکی از آن هستند که نرخ بیکاری در انگلیس از رقم ۵.۶% در فوریه به رقم ۵.۵% رسیده است و رشد دستمزدها بیشتر از حد انتظار بوده است. انتظار نمی رود که امروز در منطقۀ یورو آمار اقتصادی مهمی منتشر شوند.

شاخص Nikkei امروز با ۱.۰% سقوط به کف هفته نزدیک شد چراکه ادامۀ افزایش در بازدهی های اوراق قرضه در جهان سرمایه گذاران را نگران کرد. افزایش بازدهی اوراق قرضه از جذابیت معاملۀ سهام برای سرمایه گذاران در مقایسه با اوراق قرضه می کاهد. فردا در ساعت ۰۰:۵۰CET آمار مربوط به بهای کالاهای شرکت های داخلی در ژاپن منتشر خواهد شد. " کارودا "، رئیس بانک مرکزی ژاپن، فردا در ساعت ۰۴:۴۰ CET در توکیو سخنرانی خواهد داشت. شاخص ضریب اطمینان مصرف کننده برای ماه آوریل در ساعت ۰۶:۰۰ CET منتشر خواهد شد.

قیمت های نفتOil pricesدر روز چهارشنبه کاهش پیدا کردند و این پس از آن رخ داد که آژانس اطلاعات انرژی(EIA) گزارش داد احتمالاً اشباع عرضۀ جهانی نفت در سال ۲۰۱۵ به قوت خود باقی بماند. گزارش ماهیانۀ این آژانس نشان داد که اوپک و تولیدکنندگان غیراوپک وارد جنگی برای تصاحب بازار شده اند چراکه تولید اوپک در ماه آوریل به بالای ۳۱ میلیون بشکه در روز رسید. آمار هفتگی نشان دادند که تولید در ۴۸ ایالت هم مرز ایالات متحده از رقم ۸.۸۵۴ میلیون بشکه در روز در هفتۀ گذشته به رقم ۸.۸۷۰ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کرده است. آژانس EIA همچین تخمین اش را برای رشد تولید کشورهای غیراوپک در سال ۲۰۱۵ افزایش داد. بنابراین عرضۀ جهانی نفت در حال افزایش است چراکه تلاش برای تصاحب بازار تولید را افزایش می دهد.

قیمت طلا به بالاترین سطح طی پنج هفتۀ اخیر رسید چراکه آمار ضعیف مربوط به خرده فروشی در ایالات متحده به دلار فشار وارد کرد و احتمال افزایش نرخ بهره توسط فدرال ریزرو را در زمانی دیرتر در امسال افزایش داد در حالیکه پیش از این انتظار می رفت در زمانی زودتر این افزایش رخ دهد.

منبع: IFC Markets