در بزرگراه آیت‌الله سعیدی واقع در منطقه ۱۷ تهران، خیابانی وجود دارد که تا چند سال پیش تنها یک خیابان ساده بود، اما اکنون بزرگترین بازار مبل ایران در آن واقع شده است؛ بازار مبلی که اقشار مختلفی از جامعه برای خرید به آنجا می‌روند. با این حال عده زیادی دست خالی به خانه بازمی‌گردند، چراکه به گفته تعدادی از آنها قیمت‌ها بسیار بالاتر از قدرت خرید آنهاست.

یکی از شباهت‌هایی که تمام نمایشگاه‌های مبل این بازار با یکدیگر دارند، عکس دوربین خط‌ زده‌ای است که بر روی میز‌ها قرار دارد و معنای آن این است «عکس‌برداری ممنوع»، چراکه فروشنده‌ها بیم آن را دارند که کپی مبل‌هایشان را در جای دیگر ببینند، زیرا آنها تنها خود را تولیدکننده می‌دانند.

رفت و آمد مشتری‌ها بسیار کم است؛ در هر بازار مبل تنها، دو یا سه خانواده دیده می‌شود، که تنها نظاره‌گر هستند و مبل دلخواه خود را نیافته‌اند و با وجود مبل‌های زیبا و متنوع، احتمالاً دلیل اصلی، مبلغ بالای این مبل‌هاست.

دسته‌بندی مبل‌ها

بطورکلی می‌توان مبل‌ها را به سه دسته تقسیم کرد، دسته اول کلاسیک یا استیل، دسته دوم نیمه‌استیل که هم راحتی است و هم چوب استیل در آن به کار رفته و دسته سوم مدرن یا راحتی است.

مبل‌های استیل با اسم‌های متفاوتی همچون کینگ(پادشاه)، امپراتور، سناتور و نام‌های مشابه دیگر در بازار وجود دارند و مبل‌های مدرن، بیشتر مبل‌های راحتی هستند که در تصور ما قیمت‌های آنها بسیار ارزان‌تر از مبل‌های استیل است، اما در این بازار، مبل‌های راحتی گران‌قیمتی نیز وجود دارد.

مبل‌ها بیشتر کجایی‌اند؟

به گفته اکثر فروشنده‌های مبل‌های استیل، خودشان تولیدکننده هستند و محصول موردنظر حاصل هنرنمایی یک نجار ایرانی است، اما در این میان برخی از نمایشگاه‌های مبل‌های راحتی وجود دارند که تنها واردکننده هستند، به گفته یکی از این فروشنده‌ها، اکثر محصولات ترکیه‌ای هستند، اما برخی از محصولاتشان نیز از کشورهایی مانند چین و هنگ‌کنگ وارد می‌شود.

مبلمان‌ راحتی چند؟

همیشه این تصور را داریم که هرکس به دنبال خرید مبل ارزان‌قیمت است، یک دست مبل راحتی بگیرد، البته این دور از واقعیت نیست، چراکه پایه قیمت مبل‌های راحتی بسیار ارزان‌تر از مبل‌های کلاسیک است، اما مبل‌های راحتی چند ۱۰۰ میلیونی نیز در این بازار مبل پیدا می‌شود.

یکی از فروشنده‌ها که تولیدکننده هم هست، اظهار می‌کند: مبل‌های راحتی ایرانی موجود در این مغازه از دو میلیون تومان شروع می‌شود و بهترین نوع آن ۱۲ میلیون تومان قیمت دارد.

مبلمان راحتی اِل سه نفره با قابلیت تبدیل شدن به تختخواب دو نفره در این مغازه با قیمت دو میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

در پاساژ بازار بزرگ مهدی، نمایشگاهی، بیش از سایر نمایشگاه‌ها جلب توجه می‌کند، به گفته فروشنده، تمامی مبلمان‌ها و سرویس‌های خواب این نمایشگاه، وارداتی هستند، که راحتی‌های ترک نسبت به سایر راحتی‌های وارداتی برتری قیمتی دارد.

به گفته یکی از فروشنده‌های بازار بزرگ مهدی، قیمت راحتی‌های ترک از ۲۲ میلیون تومان شروع می‌شود و گران‌ترین مبل راحتی که در این مغازه دیده می‌شود ۱۲۰ میلیون تومان قیمت دارد که دارای ظاهری ساده و شیک با دسته‌های چرمی که در آن نگین‌های ریز کار شده و رویه شکلاتی‌رنگی که به گفته فروشنده روغن از روی آن جمع می‌شود، البته این قیمت پک کامل این مبلمان است که شامل یک دست مبلمان هفت‌نفره، سرویس ناهارخوری و تخت‌خواب دو نفره است.

فروشنده می‌گوید که تمامی محصولات این فروشگاه دارای ضمانت هستند که کمترین میزان ضمانت سه ساله است.

مبلمان راحتی دیگری در این مغازه با قیمت ۷۴ میلیون تومان به فروش می‌رسد که به گفته فروشنده از ترکیه وارد شده است و یکی از پرفروش‌ترین محصولات آنهاست.

البته در بازار مبل کاسپین فروشگاه‌هایی همچون استقبال نیز دیده می‌شوند که با وجود اینکه محصولاتشان مبل‌های راحتی ترک است، ‌ اما نسبت به سایر مبل‌های ترک در فروشگاه‌های دیگر قیمت مناسب‌تری دارند. قیمت مبلمان راحتی در این نمایشگاه پنج میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است و مبلمان راحتی دیگری ۱۲ میلیون تومان قیمت دارد.

مبل‌های نیمه استیل بالای ۹ میلیون تومان

مبل‌های نیمه‌استیل نوع دیگری از مبلمان است که در آن چوب و پارچه کمتری استفاده شده و به همین دلیل قیمت آن پایین‌تر از مبلمان استیل است. البته قیمت مبلمان با توجه به جنس چوب و پارچه‌ای که در آن به‌کار رفته متغیر است، این مبل‌ها برای کسانی که خواستار داشتن مبل‌های شیک و مجلسی هستند و قصد خرید مبل استیل دارند، اما بودجه آنها کافی نیست مناسب است.

قیمت مبل نیمه استیلی در این بازار ۹ میلیون تومان است که به گفته فروشنده، ارزان‌ترین مبل نیمه استیلی است که می‌توان خرید.

مبلمان نیمه استیل هشت‌نفره‌ای به نام آندورا به همراه ناهارخوری با قیمت ۱۵ میلیون تومان در این بازار به فروش می‌رسد.

مبل‌های کلاسیک یا استیل با ارزش‌ترین مبل‌ها

مبل‌های استیل به دلیل وجود چوب‌های تراش‌خورده و پارچه‌های طلاکوب‌شده، از با ارزش‌ترین مبل‌ها به شمار می‌روند.

به گزارش اقتصادنیوز، یکی از فروشندگان بازار مبل مهدی، بیان می‌کند که حتی مبلی دارند که قیمت آن به ۳۰۰ میلیون تومان نیز می‌رسد، البته این مبلمان ۳۰۰ میلیون تومانی در این مغازه موجود نیست و تنها مشتریانی که قصد خرید دارند می‌توانند در انبار محصول مورد نظر را مشاهده کنند.

در بازار مبل ایران سه، مبل‌های استیل با قیمت‌های متفاوت، البته گران‌قیمت وجود دارد، در یکی از نمایشگاه‌های این بازار مبل، مبلمان هفت‌نفره‌ای با نام طرح آنجلینا به همراه سرویس ناهارخوری هشت‌نفره با قیمت ۹۸ میلیون تومان به فروش می‌رسد، همچنین مبل دیگری در این مغازه با قیمت ۱۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد که علاوه بر سرویس ناهارخوری هشت‌نفره، آینه‌ای به طول سه متر و عرض دو متر به همراه دارد.

همچنین مبلمان دیگری با طرح فرانسوی با قیمت ۷۰ میلیون تومان وجود دارد، که به گفته فروشنده چوب بدنه آن راش است که بهترین چوب به کار رفته در مبل‌های استیل به شمار می‌رود.

در بازار مبل خلیج فارس مبل‌های با طرح مصری وجود دارد که قیمت یکی از این مبل‌ها به همراه سرویس ناهارخوری ۷۴ میلیون تومان است.

وارد بازار مبل کوروش که می‌شوی، دومین مغازه مبل‌های زیبایی را به نمایش گذاشته است که به گفته فروشنده، بدنه این مبل‌ها از چوب راش ساخته شده که حاصل هنرنمایی یک نجار با ذوق و هنرمند است که با روکش طلایی پوشانده شده است، به گفته فروشنده، از آنجایی که ایران در صنعت پارچه ضعیف است، رویه تمامی این مبل‌ها از نساجی‌های ترکیه تهیه شده که رویه‌ها طلاکوب و بسیار شکیل هستند، قیمت این مبلمان هفت‌نفره ۶۸ میلیون تومان است.

مبل استیل دیگری به همراه سرویس خواب دو نفره با قیمت ۴۲ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

البته در میان این مبل‌های استیل گران‌قیمت، مبل‌های استیل دیگری با قیمت‌های بسیار ارزان‌تر نیز مشاهده می‌شود که اکثراً از چوب گردو ساخته شده‌اند و رویه آنها از پارچه‌های چینی است.