افزایش قیمت خودروهای داخلی از سوی شرکت‌های خودروساز تحت عنوان افزایش مالیات بر ارزش افزوده، رشد قیمت برخی خودروها را در بازار به همراه داشته است.

طی روزهای ابتدایی سال کاری جدید یعنی بعد از تعطیلات نوروز، این امیدواری در بازار خودرو ایجاد شده بود که قیمت‌ها کاهش یابد و همین مساله رکود بازار را تشدید کرد. در عین حال، خودروسازان نسبت به افزایش قیمت محصولات خود تحت عنوان افزایش مالیات بر ارزش افزوده اقدام کردند که این موضوع باعثافزایش قیمت برخی خودروها در بازار شده است.

در این شرایط این افزایش قیمت‌ها تاثیری بر وضعیت خرید و فروش خودرو در بازار نداشته و بازار همچنان با رکود روبرو است، اگر چه بازار هنوز وضعیت باثباتی ندارد و برای یک محصول قیمت‌های متفاوتی عنوان می‌شود. به گفته فعالان بازار البته بازار خودرو در فروردین و اردیبهشت هر سال با رکود همراه است زیرا اکثر خریدهای خودرو در بازار شب عید صورت گرفته و تقاضای جدید برای خرید کاهش می‌یابد.

یکی از فعالان بازار خودرو در این مورد به خبرنگار فارس گفت: خودروسازان قیمت خودرو را آنقدر افزایش داده‌اند که مردم توان خرید ندارند و بازار همچنان قفل است.

وی ادامه داد: چهار ماه است که وضعیت بازار خودرو بدتر از قبل شده و رکود سنگینی بر بازار حاکم است.

بر این اساس، قیمت برخی خودروهای داخلی در بازار با افزایش ۱۰۰ هزار تا یک میلیون تومانی روبرو شده که هم‌اندازه با رشد قیمت کارخانه‌ای این محصولات است.

* رشد ۳۰۰ هزار تومانی قیمت پژو ۲۰۶

به این ترتیب، قیمت‌ هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی به ۳۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده و قیمت پژو ۲۰۶ صندوق‌دار مدل V۸ نیز با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی به ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

پژو ۴۰۵ مدل اس‌ال‌ایکس نیز با رشد قیمت ۲۰۰ هزار تومانی، این روزها به قیمت ۳۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود. نوع دوگانه سوز این خودرو نیز بدون تغییر قیمت، ۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

در مورد پژو پارس سال نیز باید به عرضه این محصول در بازار با قیمت ۳۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان اشاره کنیم که تغییر چندانی نسبت به یک و نیم ماه پیش ندارد.

در عوض، پژو پارس دوگانه سوز نیز با افزایش قیمت ۵۰۰ هزار تومانی، به قیمت ۳۹ میلیون تومان در بازار معامله می‌‌شود.

قیمت تندر ۹۰ دنده اتوماتیک ایران خودرو هنوز در بازار تغییری را تجربه نکرده و با وجود افزایش قیمت ۲.۵ میلیون تومانی این خودرو از سوی شرکت خودرو ساز، در بازار به قیمت ۵۵ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

قیمت رانا نیز با رشد ۱۰۰ هزار تومانی به ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده و در مورد سمند نیز باید به افزایش یک میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار و عرضه آن به قیمت ۳۱ میلیون تومان اشاره کنیم.

ویتارا محصول شاسی بلند ایران خودرو نیز بدون تغییر قیمت با نرخ ۱۳۵ میلیون تومان در بازار معامله می‌‌شود.

در مورد وانت باردو نیز باید به رشد ۶۰۰ هزار تومانی قیمت این خودرو و عرضه آن به قیمت ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان اشاره کنیم. تولید این خودرو در روزهای پایانی سال گذشته متوقف شد.

* پراید ۶۰۰ هزار تومان گران شد

در ارزیابی بازار محصولات سایپا نیز که طی روزهای اخیر افزایش ۲۰۰ هزار تا ۵.۵ میلیون تومانی قیمت را در کارخانه تجربه کرده‌اند باید به افزایش ۳۰۰ هزار تومانی قیمت تیبا و عرضه آن به قیمت ۲۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اشاره کنیم.

در عین حال قیمت سایپا ۱۳۱ مدل SE نیز از ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده و سایپا ۱۳۲ مدل SE هم با افزایش قیمت ۶۰۰ هزار تومانی به قیمت ۲۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار معامله می‌‌شود.

در مقابل، سایپا ۱۱۱ مدل SE بدون تغییر به قیمت ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان به مشتریان عرضه می‌شود.

پارس تندر نیز بدون تغییر قیمت با نرخ ۴۴ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود. قیمت سراتو دنده اتوماتیک بدون تغییر حدود ۹۴ میلیون تومان است و نوع دنده‌ای این خودرو نیز با افزایش قیمت یک میلیون تومانی، به قیمت ۷۶ میلیون تومان در بازار خرید و فروش می‌شود.

قیمت تیانا با افزایش ۵ میلیون تومانی به ۱۶۰ میلیون تومان رسیده و مگان نیز با رشد قیمت ۱۵ میلیون تومانی به قیمت ۱۲۰ میلیون تومان در بازار عرضه می‌‌شود.

قیمت وانت نیسان نیز با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی به ۲۴ میلیون تومان رسیده و وانت دو کابین ریچ نیز بدون تغییر قیمت حدود ۶۶ میلیون تومان به متقاضیان عرضه می‌‌شود.

* رشد قیمت تازه واردهای خارجی‌

در مورد قیمت خودروهای خارجی نیز باید به افزایش ۱۰ میلیون تومانی پرادو ۴در و عرضه آن به قیمت ۳۹۰ میلیون تومان در بازار اشاره کنیم.

قیمت کمری هم با افزایش ۲ میلیون تومانی به ۱۸۲ میلیون تومان رسیده و سراتو ۲۰۱۵ وارداتی به قیمت ۱۲۳ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود که نسبت به مدل ۲۰۱۴ آن رشد ۵ میلیون تومانی را تجربه کرده است.

قیمت اپتیما مدل ۲۰۱۵ نیز در بازار ۱۶۳ میلیون تومان و اسپورتیج مدل ۲۰۱۵ نیز ۱۶۱ میلیون تومان تعیین شده است. سورنتو مدل ۲۰۱۵ هم به قیمت ۲۴۰ میلیون تومان و لکسوس RX۳۵۰ به قیمت ۵۹۰ میلیون تومان به خریداران عرضه می‌شود.

قیمت بنز C۲۰۰ در بازار به ۲۹۵ میلیون تومان و بنز E۲۰۰ به ۳۹۰ میلیون تومان رسیده است.

هیوندایی I۲۰ در بازار به قیمت ۸۸ میلیون تومان و سوناتا مدل ۲۰۱۵ نیز ۱۷۲ میلیون تومان معامله می‌شوند.

این تغییرات قیمت در بازار خودرو در شرایطی اتفاق افتاده که خریداران همچنان منتظر کاهش قیمت خودرو هستند تا بتوانند متناسب با توان مالی خود برای خرید اقدام کنند.