همه ساله اسفند ماه و به خصوص در دو هفته آخر سال شمسی، با توجه به فرا رسیدن تعطیلات سال نو، قیمت ارز و طلا افزایش می‌یافت. امسال اما در آستانه تعطیلات نوروزی ارزش یورو و دلار برای نخستین بار از شهریورماه سال ۱۳۹۲ به‌این سو کاهشی بی‌سابقه‌ای را به ثبت رساند.

نرخ دلار که در آغاز هفته سوم اسفند ۳ هزار و ۴۱۰ تومان بود در هفته پایانی سال با دو درصد کاهش دیگر به ۳ هزار و ۲۳۵ تومان رسید.

نرخ یورو نیز روز یکشنبه(۲۴ اسفند، ۱۵ دسامبر) به ۳ هزار و ۴۴۸ تومان کاهش یافت. بهای یورو روز دوشنبه(۲۵ اسفند، ۱۶ مارس) در بازار ارز دوباره افزایش یافت و به ۳ هزار و ۶۰۰ تومان رسید. در همین روز دلار نیز با نرخ ۳ هزار و ۲۲۰ تومان معامله شد. در این روز یورو و دلار نسبت به روز یکشنبه به ترتیب ۱۴۷ و ۴۸ تومان افزایش داشتند.

بازار بورس و طلا

بازار طلا و بورس تهران هم از این نوسانات بی‌بهره نبودند. قیمت هرگرم طلای ۱۸ عیار به ۹۳ هزار و ۴۰۶ تومان رسید و هر سکه تمام طرح جدید با قیمت ۹۳۱ هزار تومان معامله شد. قیمت سکه در هفته سوم اسفندماه در حدود ۹۶۲ هزار تومان بود.

بورس تهران هم در همین هفته با رسیدن به شاخص ۶۴ هزار و ۷۰ واحد رشد ناگهانی و غافلگیر کننده‌ای را رقم زد. در اوایل هفته سوم اسفند شاخص بورس به ۶۳ هزار و ۸۰۶ واحد سقوط کرده بود. کارشناسان دلیل اصلی رونق بورس را خروج سرمایه از بازار ارز به دلیل نوسانات و سرمایه‌گذاری متقاضیان در بورس تهران ارزیابی می‌کنند.

تاثیر مذاکرات بر بازار ارز

رسانه‌های داخلی و کارشناسان دلیل اصلی کاهش نرخ برابری ارزها را در سه عامل اصلی بررسی می‌کنند. عمده‌ترین دلیل این کاهش قیمت به جو روانی ناشی از روند مثبت مذاکرات اتمی ایران باز می‌گردد. اخبار خوشایند منتشر شده از سوی دو طرف سبب شده تا گمانه‌ها مبنی بر پایان یافتن تحریم‌ها و اتمام محدودیت‌های ارزی به پایان برسد و از همین روز بازار ارز با افت قیمت مواجه شده است.

از سوی دیگر کاهش عمده قیمت نفت و کاهش اعتبار یورو از جمله دلایل نوسان در بازار ارز اعلام شده است. قیمت نفت خام برنت به ۵۶ دلار و ۶۳ سنت رسید و نفت خام آمریکا هم با قیمت ۴۴ دلار و ۱۳ سنت معامله شد.

از دیگر عوامل تاثیرگذار در کاهش قیمت یورو به استناد رسانه‌های داخلی، کاهش تقاضای خرید از سوی خریداران عمده بازار عنوان شده است. به‌گزارش رسانه‌های ایرانی بیشتر خریداران عمده ارز با نزدیک شدن به موعد پایان یافتن مذاکرات اتمی ایران خرید ارز را به‌امید کاهش نرخ آن تعویق انداخته‌اند.