مدیرکل نشر بانک مرکزی از توزیع اسکناس نو در شعب منتخب بانک‌ها از هفته آینده خبر داد.

بهزاد قیاسوند پیش از ظهر امروز در نشستی خبری که با عنوان تمهیدات بانک مرکزی در روزهای پایان سال در ساختمان این بانک در میرداماد برگزار شده بود، اظهار داشت: بانک مرکزی در تأمین اسکناس و نقدخواهی بانک‌ها و مردم وظیفه دائمی برعهده دارد که مختص به زمان خاصی نیست ولی در اسفندماه تمهیدات خاصی بنا بر نیاز جامعه اتخاذ می‌شود.

وی با بیان اینکه کل اسکناس ایران چک در جریان ۸ میلیارد برگ است افزود: با اسکنانس‌هایی که سکه آن در بازار موجود است این میزان به شش میلیارد فرد می‌رسد. البته سرانه اسکناس ۷۰ میلیارد برگ می‌باشد.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه اسکناس دو هزار تومانی بالاترین ترکیب را در اسکنانس‌های موجود در بازار دارد، تصریح کرد: از نظر مبلغ ایران چک ۵۰ هزار تومانی و اسکناس ۱۰ هزار تومانی بالاترین ترکیب در موجودی بازار را به خود اختصاص داده است.

قیاسوند از اضافه‌کردن ۷۰۰ هزار ریال مسکوک در سال جاری خبر داد و گفت: برای اینکه مسکوک به دست مردم برسد علاوه بر بانک‌ها سکه‌ها را از طریق فروشگاه‌ها، آزادراه‌ها، اتوبوسرانی و تاکسیرانی به طور مستقیم در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

وی در تشریح تمهیدات بانک مرکزی برای پایان سال گفت: بانک مرکزی طبق روال سال‌های قبل شعب منتخب بانک‌ها را برای توزیع اسکناس نو تعیین کرده است.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی ادامه داد: تعداد شعب منتخب از ۵۰ به ۶۰ شعبه افزایش یافته که اسامی این شعب از طریق سایت بانک مرکزی و بانک‌های عامل به اطلاع مردم خواهد رسید.
قیاسوند از توزیع اسکناس نو در قطعات مختلف از شنبه هفته آینده خبر دادو گفت: بانک‌های ملی، صادرات، ملت، اقتصاد نوین، کارآفرین، پاسارگاد و پست بانک اسکناس‌های نو را در بین مردم توزیع خواهند کرد.

وی در پاسخ به خبرنگار ما مبنی براینکه آیا بانک مرکزی محدودیتی برای دریافت اسکناس نو توسط مردم از شعب منتخب بانک‌ها تعیین کرده است یا خیر گفت: بانک مرکزی محدودیتی تعیین نکرده و بانک‌ها می‌توانند به نیازهای معقول مردم پاسخ دهند و برهمین اساس از ۱۰۰ تا ۳۰۰ برگ می توانند اسکناس نو در اختیار مردم قرار دهند.

مدیرکل ریالی و نشر بانک مرکزی با بیان اینکه کل مبلغ درنظر گرفته شده برای توزیع اسکناس نو در تهران ۶ هزار میلیارد ریال است، گفت: این مبلغ در شهرستان‌ها ۸ تا ۹ هزار میلیارد ریال می‌باشد.

به گفته قیاسوند اسکناس‌های نو که بنا است در شعب منتخب عرضه شوند در قطعات ۵۰۰،۱۰۰۰، ۲۰۰۰، و ۵ هزار تومانی و ۱۰ هزار تومانی می‌باشد.