طلا در بازار جهانی در پی تاکید دولت جدید یونان بر مخالفت با برنامه نجات مالی بین المللی این کشور و افزایش نگرانی‌ها نسبت به بحران اوکراین که تقاضا برای این فلز گرانبها به عنوان دارایی امن را افزایش داد، بهبود یافت.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات دوشنبه بازار سنگاپور ۰.۴ درصد رشد کرد و به ۱۲۳۹ دلار رسید و تا ساعت ۱۲ ظهر به وقت محلی ۱۲۳۷ دلار معامله شد.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در آوریل ۰.۲ درصد افزایش یافت و به ۱۲۳۶ دلار رسید.

قیمت این فلز زرد روز جمعه در پی انتشار آمار اشتغال بهتر از حد مطلوب آمریکا که انتظارات را نسبت به افزایش نرخ‌های بهره در این کشور بالا برد، به ۱۲۲۸ دلار سقوط کرد که کمترین قیمت از اواسط ژانویه بود و کاهش قیمت هفتگی طلا را به ۳.۵ درصد رساند.

سیپراس، نخست وزیر جدید یونان روز یکشنبه وعده داد حداقل حقوق‌ها را افزایش داده و خصوصی سازی زیرساخت را متوقف کند. این اقدام وی را در مقابل وام دهندگان خارجی این کشور قرار می‌دهد و نگرانی‌ها را نسبت به احتمال خروج یونان از منطقه یورو و بازگشت بی‌ثباتی به این حوزه ارزی مشترک افزایش می‌دهد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد جنگ داخلی یک ساله اوکراین در حال وخیم‌تر شدن است.

به گفته تحلیلگران، بهبود اندکی که روز دوشنبه اتفاق افتاد احتمالا به دلیل افت بازارهای سهام بوده اما بزرگترین عاملی که همچنان قیمت طلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد، زمان افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا است.

بانک مرکزی آمریکا نرخ‌های بهره را از دسامبر سال ۲۰۰۸ نزدیک صفر نگه داشته است و بعضی بر این باورند که با وجود پایین ماندن فشارهای تورمی، آمار اشتغال قوی دورنمای افزایش نرخهای بهره را تقویت کرده است.

در بازارهای فیزیکی، قیمت‌های چینی چهار تا پنج دلار در هر اونس بالاتر از قیمت جهانی است اما معامله گران با توجه در پیش بودن تعطیلات سال نوی چینی امیدی ندارد که خرید این کشور بتواند از قیمت طلا پشتیبانی چندانی کند.

مصرف کنندگان چینی معمولا برای هدیه دادن در سال نو طلا خریداری می‌کنند اما معامله گران می‌گویند خرید احتمالا کند شده است.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل فوری ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۶.۷۳۶۱ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری ۰.۱ درصد افزایش یافت و به ۱۲۴۴ دلار رسید در حالیکه پالادیم با ۰.۲ درصد کاهش، ۷۸۲ دلار معامله شد.