با وجود بهبود قیمت معاملات طلای بازار آمریکا تا ساعات پایانی روز جمعه، این فلز زرد طی هفته گذشته ۱۴.۸۰ دلار یا بیش از یک درصد کاهش یافت.

طلا روز جمعه در واکنش به گزارشی که رشد اقتصادی کمتر از حد مطلوب آمریکا را نشان داد، بهبود یافت و ژانویه را با رشد هشت درصدی به پایان رساند که بهترین رشد ماهانه از ژانویه سال ۲۰۱۲ تاکنون بود.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در فوریه ۲۳.۹۰ دلار یا ۱.۹ درصد افزایش یافت و به ۱۲۷۸ دلار رسید.

بهای معاملات طلا پس از گزارش وزارت بازرگانی آمریکا که نشان داد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه چهارم سال گذشته بر مبنای سالانه ۲.۶ درصد در مقایسه با رقم ۳.۲ درصد پیش بینی شده، توسعه یافته است روند صعودی پیدا کرد.

همچنین صعود قیمت نفت در ساعات پایانی روز جمعه از قیمت طلا پشتیبانی کرد زیرا سرمایه‌گذاران به دلیل نگرانی از تورم احتمالی به خرید طلا روی آوردند.

طلا روز پنج شنبه در پی واکنش سرمایه‌گذاران به بیانیه نشست دو روزه بانک مرکزی آمریکا که تصمیم این بانک برای افزایش نرخ‌های بهره را مورد تاکید قرار داد و در نتیجه آن تقاضا برای این فلز ارزشمند ضعیف شد، ۳۱.۳۰ دلار یا ۲.۴ درصد کاهش یافته بود که بزرگترین کاهش یک روزه در ۱۳ ماه گذشته بود.

معامله گران معتقدند طلا در کوتاه مدت به دلیل نگرانی‌ها نسبت به بی‌ثباتی اروپا با وجود قوی ماندن ارزش دلار، در برابر کاهش ایستادگی خواهد کرد.

گروه بانکی گولدمن ساش در گزارش اخیر خود قیمت مورد پیش بینی برای هر اونس طلا در سال ۲۰۱۵ را از ۱۲۰۰ به ۱۲۶۲ دلار افزایش داد. این بانک مستقر در نیویورک اعلام کرد طلا تا چند ماه آینده به دلیل آمار ضعیف‌تر از حد مطلوب آمریکا و گسترش اقدامات محرک مالی بانک مرکزی اروپا در سطح کنونی پشتیبانی خواهد شد.

اما تحلیلگران این بانک مجددا نظر بدبینانه خود نسبت به دورنمای طلا را تکرار و پیش بینی کردند قیمت هر اونس این فلز به ۱۰۸۹ دلار در سال ۲۰۱۶ و ۱۰۵۰ دلار در سال ۲۰۱۷ می‌رسد.

به گفته تحلیلگران، این انتظار که بانک مرکزی آمریکا در سال جاری میلادی اقدام به افزایش نرخ‌های بهره خواهد کرد یک نگرانی بلندمدت برای علاقمندان به سرمایه گذاری در طلا باقی می‌ماند.

طلا در ژانویه تحت تاثیر آشفتگی و نوسان حاصل از ریزش قیمت نفت و اقدام بانک مرکزی سوییس در پایان کنترل ارزش فرانک در برابر یورو که تقاضا برای این فلز ارزشمند به عنوان دارایی مطمئن را افزایش داد، روند صعودی داشت و بهای معاملات نقدی این فلز هشت درصد رشد داشت که بیشترین رشد از ژانویه سال ۲۰۱۲ بود.

در این بین صندوق‌های سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس آمریکا ماه ژانویه با افزایش ۱.۹ میلیارد دلاری ذخایرشان روبرو شدند که بزرگترین افزایش از سپتامبر سال ۲۰۱۲ تاکنون بود.

به گفته تحلیلگران کومرس بانک، بازگشت سرمایه‌گذاران به این صندوق‌ها یکی از تحولات قابل توجه بازار طلا در سال جاری و دلیل عمده افزایش قیمت طلا از ابتدای سال تاکنون بوده است.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل در مارس در معاملات کامکس ۲.۶ درصد افزایش یافت وبه ۱۷.۲۰۸ دلار رسید. قیمت این فلز در ژانویه ۱۰ درصد رشد کرد.

در بازار بورس کالای نیویورک هر اونس پلاتین برای تحویل در آوریل ۱.۷ درصد افزایش یافت و به ۱۲۳۸ دلار رسید. این فلز با رشد ۲.۴ درصدی در ژانویه روند نزولی شش ماه گذشته را که طولانی‌تری افت از ژانویه سال ۱۹۹۷ تاکنون بود، متوقف کرد.

بهای معاملات پالادیم در بازار نیمکس با ۰.۱ درصد افزایش به ۷۷۲ دلار رسید. قیمت این فلز در ژانویه ۳.۳ درصد صعود داشت.