شبکه تلویزیون ' فا کس نیوز ' در تارنمای خود اعلام کرد که آمریکا ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار بدهی خود به ایران را تا ۲۲ ژوئن(تیرماه سال اینده) یعنی زمان پایان مذاکرات هسته ای را به این کشور پرداخت می کند.

دولت این کشور به نقل از اسناد وزارت امور خارجه از پرداخت ۴۹۰ میلیون دلار بدهی ها خبر داد و افزود: این مبلغ(۴۹۰ میلیون) سومین قسط از بدهی های آمریکا از داریی های ایران به این کشور است که قرار بود از دهم دسامبر ۲۰۱۴ به این سو، به تهران پرداخت شود.

در این گزارش تاکید شده است که باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا دستور پرداخت این مبلغ را در نوامبر گذشته به عنوان محکی برای تمدید این دور از مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران امضاء کرد.

این گزارش به نقل از یک مقام وزارت امور خارجه آمریکا افزود: قرار شد که از کل چهار میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار از دارایی های بعدی آزاد شده ایران، در ۱۰ قسط جداگانه تا ۲۲ ژوئن امسال در اختیار تهران قرار گیرد.

براساس این گزارش، دولت آمریکا بر اساس توافق موقت سال ۲۰۱۳ با تهران، پرداخت های مشابهی را به تهران به میزان چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار انجام داده بود، سپس برای متعهد نگه داشتن ایران به این مذاکرات تا ماه نوامبر گذشته، دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار دیگر نیز به تهران پرداخت کرد.

این گزارش حاکی است که با ادامه پرداخت سریع و برنامه ریزی این مبالغ، آمریکا همه ۱۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار را تا پایان ژوئن به ایران پرداخت خواهد کرد.