امسال در بازار مسکن، به عنوان سال دوم رکود از دوره چهارم رونق و رکود محسوب می‌شود. معمولا در سال دوم رکود مسکن، ارقام مربوط به دو شاخص «افت قیمت» و «کاهش ساخت‌وساز» به حداکثر سطح ممکن در مقایسه با سال اول، می‌رسد.

پارسال به عنوان سال اول رکود، حجم ساخت‌وسازهای مسکونی در شهر تهران بعد از دو سال رونق کم‌سابقه، ۵درصد کاهش یافت. اما امسال این حجم عرضه جدید، تا این لحظه ۶۰درصد افت نشان می‌دهد. افت ۶۰درصدی مربوط به میانگین ۹ماهه است در حالی‌که در دو ماه اخیر، نرخ کاهش عرضه از ۸۰درصد هم تجاوز کرده است.

بازار مسکن از سال۸۳ تاکنون، این میزان نزول عرضه را به خود ندیده بود. تا پیش از کاهش ۶۰ درصدی ساخت‌وساز در سال۹۳، بیشترین افت عرضه‌جدید در تهران، در سال۸۸ که اوج رکود مسکن دوره سوم به حساب می‌آید، رخ داد. در سال۸۸ همزمان با کاهش ۱۴درصدی قیمت مسکن در تهران، ساخت‌وساز نیز ۴۳درصد افت کرد.

در حال‌حاضر در تهران، اگرچه معاملات خرید مسکن طی ماه‌های اخیر به‌طور نسبی افزایش پیدا کرده و شتاب کاهش قیمت تا حدودی کند شده، اما سرمایه‌گذاری‌های ساختمانی به عنوان موتور اصلی رکود و رونق، همچنان در وضعیت رکودی قرار دارد؛ به‌رغم توقف روند کاهش قیمت مسکن در پاییز امسال و حتی افزایش ۳درصدی میانگین ۹ماهه قیمت در سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال و همچنین افزایش حدود ۲۰درصدی معاملات خرید در فصل گذشته نسبت به پاییز۹۲، اما در ساخت‌وساز، بازار شاهد تشدید نزول عرضه‌جدید است.

افت بی‌سابقه «عرضه‌جدید» مسکن در سال جاری، درست بعد از سه سال صعود مداوم ساخت‌وساز اتفاق افتاده است. سال ۹۰ در شهر تهران، «عرضه جدید» یا همان ساخت‌وسازهای مسکونی برای اولین‌بار از مرز ۲۰۰ هزار واحدمسکونی در سال، عبور کرد و ۵۳ درصد افزایش یافت.

در سال۹۰، اگرچه هنوز قیمت مسکن به اوج نرسیده بود اما «رونق زودرس» در سمت عرضه که تحت تاثیر مقررات ساختمانی از جمله طرح تفصیلی، تحریک شده بود، ساخت‌وساز را با رشد ۵۳درصدی مواجه کرد. در سال۹۱ به‌عنوان اوج رونق مسکن –قیمت در این سال ۵۰درصد افزایش یافت - بیشترین حجم ساخت‌وساز معادل ۲۵۳ هزار واحدمسکونی جدید در تهران رقم خورد.

با این حال اگرچه در سال۹۲، به عنوان سال اول رکود ساخت‌وساز ۹درصد کاهش یافت، اما حجم واحدهای جدید شروع به‌ ساخت، همچنان سطح بالای ۲۰۰ هزار واحد را حفظ کرد و در کل، ۲۳۹ هزار واحد مسکونی در سال گذشته در تهران ساخته شد.