مشاهده شده است مصرف کننده نهایی برای اینکه کفپوش خودرو کثیف نشود وبه قولی فابریک باقی بماند اقدام به نصب یک کفپوش نایلونی یکپارچه می نماید، برای نصب یک کفپوش نایلونی یکپارچه نیاز است کلیه اتصالات صندلی ها، کمربندهای ایمنی در کف خودرو باز شوند که بدلیل درجه اهمیت این اتصالات در کارخانه، آنها با ابزارهای دقیق و مخصوص محکم می شوند ولی در بازار این کار بادقت انجام نمی گردد ودر تصادفات گزارش شده بدلیل درست نصب نشدن این اتصال خطر جانی برای مصرف کننده ایجاد گردیده است.
یا درموارد دیگری گزارش شده که به علل نصب سیستم های صوتی مورد درخواست مشتری و یا دزدگیرهای موجود در بازار بدلیل عوامل مختلف مانند استاندارد نبودن تجهیزات، عدم نصب صحیح توسط نصاب و عدم همخوانی تجهیزات با سیستم های استاندارد خودرو، وسیله نقلیه دچار حریق گردیده است.
امروزه خودروسازان با بهره گیری از دانش روز و بازخوردهای اشکالات قبلی اقدام به طراحی قطعات و فرآیندهایی می نمایند که کمترین میزان خطا را در تولید خودرو داشته باشند. البته مشاهده می گردد سطح دانش و توانمندی تولید هنوز قابلیت نقص صفر را نداشته و در پاره ای موارد اشکالات موردی و برخی موارد اشکالات سریالی باعثفراخوان هایی در سطح صنعت خودرو در جهان گردیده است که برای مثال می توان از فراخوان های بسیار گسترده درجهان در خصوص سیستم ایربگ نصب شده برای ۱۴ میلیون خودرو با قطعات تولید شده توسط شرکت ژاپنی تا کاتا و همچنین فراخوان شرکت جنرال موتورز در خصوص سوئیچ خودرو که منجر به خاموشی خودرو در حرکت می گردد نام برد.
البته فراخوان ذاتا " فعالیتی نا خوشایند است ولیکن خودروسازان در دنیا بدلیل حفاظت از مشتری و برند خود این فعالیت را انجام می دهند.
بازار تعمیرات، لوازم یدکی و لوازم جانبی در ایران بسیار گسترده است و نیاز است از سوی متولیان ذیربط بازنگری و ساماندهی گردد برای مثال قطعات متنوعی در بازار یدکی قابل خریداری هستند که برخی از آنها استانداردهای ابتدایی را پاس نمی نمایند و همچنین برخی لوازم جانبی از جمله سیستم های صوتی و تصویری در خودرو و دزدگیرها استاندارد نمی باشند.
در حوزه تعمیرکاران نیز نیاز است درجه مهارت و آشنایی با نکات ایمنی در فرآیند تعمیرات و در خودرو ملاک قرار گیرد. بعضا " مشاهده می گردد افرادی با مهارت ابتدایی به سیستم های ترمز، برق خودرو و سوخت رسانی دست زده و تغییراتی در آنها بوجود می آورند که می تواند بعنوان پتانسیل دربروز حوادثایمنی نقش ایفا کنند.
لذا از مصرف کنندگان وسائط نقلیه سبک و سنگین مؤکدا " درخواست می گردد به هیچ وجهی در سیستم های ایمنی ترمز، سوخت و همچنین سیستم های برقی خودرو تغییراتی ایجاد ننمایند و در صورت بروز نقص حتما " به تعمیرکاران مجاز و دارای سابقه مراجعه نمایند تا بتوانیم شرایطی را ایجاد نمائیم که استفاده ایمنی از وسیله نقلیه داشته باشیم.
در انتها درخواست می گردد مشتریان محترم برای استفاده صحیح از خودرو خود از نصب هرگونه تجهیزات جانبی غیر استاندارد و از سوی تعمیر کاران و نصاب های غیر معتبر خود داری نمایند، بدلیل آنکه علاوه بر خطرات احتمالی ناشی از اینگونه تعمییرات گارانتی خودروهای دستکاری شده نیز از درجه اعتبار ساقط می گردد.