طلا در بازار جهانی در آستانه فرا رسیدن سال نوی میلادی و تعطیلات این ایام با بزرگ‌ترین کاهش در یک هفته گذشته روبرو شد که به تقویت تقاضا برای این فلز ارزشمند و بهبود اندک قیمت آن کمک کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات سه شنبه بازار سنگاپور ۱۱۸۷ دلار معامله شد. این فلز روز گذشته ۱۳.۴۰ دلار یا ۱.۱ درصد کاهش یافت و به سوی دومین کاهش سه ماهه پیش می‌رود.

در بازار نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در فوریه حداکثر ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۱۱۸۷ دلار رسید.

طلا روز جمعه در بازار نیویورک با اقدام سرمایه گذاران برای خرید ارزان‌تر این فلز زرد ۲۱.۸۰ دلار یا ۱.۹ درصد افزایش یافته و به ۱۱۹۵ دلار رسیده بود با اینهمه به دلیل کاهش چشمگیری که در روزهای قبل داشت، با کاهش هفتگی قیمت روبرو شد.

شاخص دلار بلومبرگ تحت تاثیر بهبود اقتصاد آمریکا، به ۱۱۳۳.۲۶ واحد صعود کرده که بالاترین سطح از سال ۲۰۰۹ است در حالیکه طلا برای نخستین بار از سال ۱۹۹۸، به سوی دومین کاهش سالانه پیاپی پیش می‌رود. طلا از ابتدای امسال تاکنون تحت تاثیر دورنمای افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا، تسریع رشد اقتصادی و کاهش قیمت نفت که تقاضای سرمایه گذاران برای این فلز را ضعیف کرده است، حدود ۱.۵ درصد کاهش قیمت پیدا کرده در حالیکه سال گذشته پس از اعلام آغاز تعدیل برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه از سوی بانک مرکزی آمریکا ۲۸ درصد سقوط کرد. بسیاری از تحلیلگران کاهش بیشتر قیمت طلا در سال ۲۰۱۵ را پیش بینی کرده اند.

آماری رسمی که هفته گذشته منتشر شد نشان داد اقتصاد آمریکا با سریع‌ترین روند در ۱۰ سال گذشته رشد کرده و تقاضا برای دریافت مزایای بیکاری به پایین‌ترین سطح از اوایل نوامبر رسیده است و در نتیجه گمانه زنی‌ها در مورد آغاز افزایش نرخ‌های بهره در آینده ای نزدیک را تقویت کرد. افزایش نرخ‌های بهره مانع صعود بیشتر طلا خواهد شد زیرا به جذابیت دارایی‌های بدون بازده مانند این فلز لطمه می‌زند.

ذخایر اس پی دی آر گولد تراست که بزرگترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس است، روز گذشته ۷۱۲.۳ تن کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح در شش سال گذشته رسید. این ذخایر پس از کاهش ۴۱ درصدی در سال ۲۰۱۳، امسال ۱۱ درصد کاهش داشته است.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل فوری حداکثر ۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۱۵.۹۱ دلار رسید. این فلز نقره ای روز گذشته ۱.۶ درصد کاهش داشت و به سوی دومین کاهش سه ماهه پیش می‌رود.

هر اونس پلاتین برای تحویل فوری پس از کاهش ۱.۳ درصدی در روز گذشته، ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۱۲۰۸ دلار رسید. هر اونس پالادیم ۸۱۰ دلار معامله شد و به سوی سومین رشد سه ماهه متوالی پیش می‌رود.