قیمت طلا در بازار جهانی با ارزیابی اوضاع اقتصادی جهان و دورنمای سیاست‌های پولی آمریکا از سوی سرمایه گذاران، به بالاترین سطح در پنج هفته گذشته صعود کرد.

هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات صبح سه شنبه بازار سنگاپور ۱۲۴۷ دلار معامله شد. قیمت این فلز ارزشمند در اوایل معاملات روز گذشته کاهش داشت اما تا پایان روز با ۰.۷ درصد افزایش به ۱۲۴۶ دلار رسید.

در بازار کامکس نیویورک هر اونس طلا برای تحویل در دسامبر از ۱۲۴۴ دلار در روز دوشنبه به ۱۲۴۷ دلار در روز سه شنبه صعود کرد.

طلا هفته گذشته پس از اینکه دلار تحت تاثیر نگرانی‌ها نسبت به رشد اقتصاد جهانی که موجب شد بانک مرکزی آمریکا احتمال تاخیر در افزایش نرخ‌های بهره را مطرح کند، افت کرد به دومین رشد هفتگی پیاپی از ژوییه به این طرف دست پیدا کرد.

در حالیکه تحلیلگران بازار هنوز نمی‌دانند بانک مرکزی آمریکا چه زمانی نرخ‌های بهره را افزایش خواهد داد، اما انتظار می‌رود سیاستگذاران این بانک هفته آینده روند خرید اوراق قرضه را متوقف کرده و برنامه تسهیل مقداری پول را پایان دهند.

قرار است سیاستگذاران بانک مرکزی آمریکا در روزهای ۲۸ و ۲۹ اکتبر نشست برگزار کنند. در حالیکه انتظار می‌رود پایان خرید ماهانه اوراق قرضه در این نشست تصمیم گیری شود که بانک مرکزی اروپا تازه برنامه خرید اوراق را آغاز کرده است.

معامله گران بازار طلا در نظرسنجی بلومبرگ احتمال افزایش نرخ‌های بهره تا اکتبر سال ۲۰۱۵ را ۴۶ درصد دانسته اند که کمتر از ۵۱ درصد در هفته گذشته است.

موجودی طلای " اس پی دی آر گولد تراست " – بزرگ‌ترین صندوق سرمایه گذاری طلای قابل معامله در بورس در جهان - هفته گذشته برای نخستین بار در مدت پنج هفته گذشته افزایش یافت اما روز گذشته ۱.۲ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح از نوامبر سال ۲۰۰۸ رسید.

از سوی دیگر منابع آگاه اظهار کرده اند بانک مرکزی هند مقررات واردات طلا را تغییر نخواهد کرد که تقاضا برای این فلز را محدود نگه خواهد داشت. با این همه تقاضای فیزیکی در هند که دومین مصرف کننده بزرگ طلا در جهان است، با برگزاری جشنواره‌های مذهبی این کشور در هفته جاری بهبود خواهد یافت.

تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کرده اند رشد‌ طلا از فلزات ارزشمند صنعتی پلاتین و پالادیم در سال ۲۰۱۵ عقب‌تر خواهد ماند زیرا ثبات تدریجی اقتصاد جهان تقاضا برای این فلزات را نسبت به طلا که جزء دارایی‌های دفاعی شناخته می‌شود، افزایش خواهد داد.

بانک آمریکا مریل لینچ هفته گذشته دورنمای قیمت طلا در سال ۲۰۱۵ را به میزان ۱۱ درصد کاهش داد و ۱۲۲۵ دلار اعلام کرد.

در بازار فلزات ارزشمند دیگر، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷.۴۲۲۵ دلار رسید. هر اونس پلاتین با ۰.۱ درصد افزایش، به ۱۲۷۰ دلار رسید و هر اونس پلاتین با ۰.۱ درصد افزایش، ۷۶۳ دلار معامله شد.