رئیس " اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا " گفته بیشتر از ١٠٠ تن طلای کشور در خانه‌های مردم ایران " بایکوت " شده است. ظاهرا وضع نامعلوم اقتصادی، مردم را به خرید طلا و ذخیره آن در خانه‌هایشان واداشته است.

به گفته رئیس " اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر ایران " بیشتر از ١٠٠ تن طلای کشور در خانه‌های مردم ایران " بایکوت " شده است.

به گزارش روزنامه شهروند با در نظر گرفتن قیمت ۹۶ هزار و ۴۰۰ تومان برای یک گرم طلا، ارزش طلای ذخیره شده در خانه ایرانیان حدود ۹ ‌هزار و ۶۴ ‌میلیارد تومان برآورد می‌شود که به ازای جمعیت بیش از ۷۷ میلیونی ایرانی‌ها، سرانه ذخیره طلای هر نفر ایرانی را به حدود ۱ / ۳ گرم می‌رساند.

در این گزارش که پنج شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳ منتشر شده آمده به این ترتیب طلای ذخیره‌شده در خانه ایرانی‌ها بیشتر از ذخایر طلای بانک مرکزی کشور است که حدود ۹۵ تن اعلام شده است.

شهروند به نقل از عبادالله محمدولی رئیس " اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان طلا و جواهر ایران " می‌نویسد، برای بهره‌برداری از این حجم طلا که در خانه‌های مردم وجود دارد، لازم است بانک مرکزی اقدام به تاسیس بانک طلا کند.

آن‌طور که در ادامه این گزارش آمده درحال حاضر سایر بازارهای سرمایه‌گذاری در ایران وضع رکودی را پشت سر می‌گذارند. کاهش سود بانکی و ریزش‌های مکرر شاخص‌های بورس در ماه‌های گذشته و ثبات نسبی و غیرقابل پیش‌بینی بودن وضعیت دلار، باعثشده که مردم طلا را مطمئن‌ترین راه برای حفظ ارزش دارایی خود بدانند.

«مردم ۱۸ میلیارد دلار در خانه‌هایشان نگه داشته‌اند»

محمود بهمنی، رئیس سابق بانک مرکزی در ۲۷ آبان ۱۳۹۱ اعلام کرده بود در حال حاضر ۱۲ تا ۱۸ میلیارد دلار ارز خانگی در کشور وجود دارد.