چند روزی است که زمزمه های افزایش قیمت شیر به گوش می رسد که اگر این مورد به حقیقت بپیوندد باید انتظار حذف کامل شیر و محصولات لبنی را از سبد خانوارهای ایرانی داشت.

به گزارش ملت ایران به نقل از اقتصادپرس، ستاد تنظیم بازار سال گذشته تصویب کرده بود که قیمت لبنیات تا ۲۰ فروردین امسال افزایش نداشته باشد این در حالی است که پس از تاریخ ذکر شده دامداران و کارخانه های مواد لبنی خواستار افزایش قیمت محصولات خود شدند.

با اعلام خواسته های فعالان صنایع لبنی، کارشناسان رسمی قوه قضائیه به بررسی قیمت تمام شده شیرخام و فرآورده های لبنی پرداختند و گزارش خود را به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان ارائه کرده اند.

این در حالی است که با گذشته حداقل ۲۱وز از ارائه این گزارش، جلسه ستاد تنظیم بازار برای تعیین قیمت شیر خام تشکیل نشده و دامداران با توجه به افزایش قیمت علوفه و نهاده های مورد نیازشان، همچنان برای تعیین قیمت ها بلاتکلیف هستند.

شایعات غیر رسمی از پیشنهاد تعیین قیمت ۱۰۴۰تومان برای شیر خام دارد و بی شک چنین قیمتی منجر به افزایش قیمت محصولات لبنی خواهد شد.

افزایش ۷۰درصدی قیمت لبنیات در پرتو افزایش قیمت شیر

دبیر انجمن صنایع لبنی درباره تاثیر افزایش قیمت شیر خام بر سایر محصولات لبنی به خبرنگار اقتصادپرس گفت: به حتم افزایش قیمت شیر منجر به بالا رفتن قیمت سایر محصولات لبنی خواهد شد.

رضا باکری افزود: پرونده تعیین قیمت شیر چند ماهی است که مطرح شده و ستاد تنظیم بازار باید هر چه زودتر این مساله را بررسی و تصمیم نهایی خود را اعلام کند.

وی تاکید کرد: هر گونه افزایش قیمت شیر خام منجر به افزایش ۷۰درصدی قیمت لبنیات خواهد شد به عبارت بهتر با هر ۱۰۰ تومان افزایش قیمت شیر به طور میانگین ۷۰تومان بر قیمت سایر محصولات لبنی افزوده خواهد شد.

سرانه پایین مصرف شیر در ایران

در چند سال گذشته شاهد افزایش قیمت شیر و به تبع آن محصولات لبنی بودیم که این مساله در پرتو کاهش قدرت خرید اقشار مختلف جامعه سبب شده تا حضور شیر در سبد خانوار بسیار کمرنگ تر شود.

میانگین سرانه مصرف شیر در خوشبینانه ترین حالت کمتر از ۸۰ کیلوگرم است که در برابر میانگین مصرف سرانه شیر در کشور های اروپایی(سالانه ۳۴۰ کیلوگرم) و در جهان(۱۸۰ کیلوگرم) در رتبه ای بسیار پایین تر قرار دارد.

هرچند قرار بود این سرانه به ۱۶۰ کیلوگرم افزایش یابد که متاسفانه میزان هدف گذاری دربرنامه چهارم توسعه محقق نشد و به برنامه پنجم موکول شد اما در این برنامه نیز جایگاه مصرف شیر در میان خانوارهای ایرانی اهمیت خود را از دست داده و حتی مصرف این محصول روند نزولی هم داشته است.

از سوی متخصصان تغذیه مصرف شیر و فرآورده های آن در سنین متعدد به شرح زیر توصیه می شود:

کودکان: روزانه ۲ فنجان شیر + ۲۱ فنجان ماست + ۱۵ گرم پنیر

نوجوانان: روزانه ۲ لیوان شیر + ۱ لیوان ماست + ۲۵ گرم پنیر

زنان آبستن و شیرده و افراد سالمند: روزانه ۳ لیوان شیر + ۱ لیوان ماست + ۳۵ گرم پنیر

حداقل نیاز هر فرد به شیر و فرآورده های آن در سال ۱۵۶ کیلوگرم، حد مطلوب ۳۰۰ کیلو و میزان ایده آل ۴۵۰ کیلوگرم است.

متاسفانه در سال جاری و با احتمال افزایش قیمت شیر و محصولات لبنی نیز انتظار می رود میزان این مواد که برای سلامت افراد جامع بسیار ضروری است، بیش از پیش کاهش یابد و دور از انتظار نیست سلامت شهروندان به خطر بیافتد.