وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: ایجاد شغل مولد وپایدار یکی از مشخصه های شهرک های صنعتی است وبا گسترش زیرساخت ها و امکانات آن می توان از مهاجرت نیروی کار به شهر های بزرگ جلوگیری شود.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین محمد رضا نعمت زاده با حضور در شهرستان ورامین، پیشوا و قرچک و بازدید از شهرک صنعتی پیشوا، با مسئوولان و کارآفرینان این شهرستان دیدار و در جریان مسائل و مشکلات آنان قرار گرفت.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در این دیدار بر ضرورت حمایت از توسعه و تقویت شهرک ها تأکید کرد و گفت: نقش شهرکهای صنعتی در ایجاد اشتغال و رونق سرمایه گذاری بسیار حائز اهمیت است وکمک زیادی به توسعه اقتصادی کشور می کند.
نعمت زاده در ادامه در پاسخ به خواسته های مسئولان این شهرک در خصوص مستثنی شدن از ضوابط صنایع در شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران افزود: قانون جلوگیری از صنایع در شعاع۱۲۰ کیلومتری تهران مربوط به صنایعی است که آلایندگی ایجاد می کنند و صنایع غذایی و صنایع با تکنولوژی بالا و پیشرفته می توانند از این امر مستثنی شوند.
وی گفت: تلاش می کنیم تا بخشی از صنایع و برخی از مناطق شهرکها که از این قابلیت برخوردار هستند بتوانند از مستثنی شدن از قوانین شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران بهره مند شوند.
به گفته وزیرصنعت، معدن وتجارت بستر سازی لازم و ایجاد امکانات زیربنایی از وظایف شهرکهای صنعتی است که باید با قدرت هر چه بیشتر در این راستا به پیش رویم.
به گفته وی در حال حاضر شهرستان ورامین ازصنعت کشاورزی و دامپروری مناسبی برخوردار است که با تمرکز در این مهم و توسعه تولیدات با نگاهی به صادرات می توان به پیشرفت بیشتر شهرستان ورامین توجه کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه با حضور در فرمانداری ورامین به مسائل و موضوعات شهرکهای صنعتی چرم شهر، سالاریه و ناحیه صنعتی خیرآباد پرداخت و گفت: احیا شدن این شهرکهای از اقداماتی است که مورد توجه قرار خواهد گرفت و تلاش می کنیم تا عقب ماندگی ها در این زمینه برطرف شود.
وی درخصوص تقاضای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی درورامین تصریح کرد برای احداثیک منطقه ویژه یا آزاد اقتصادی در ابتدا باید هدف گذاری ها مشخص شود و اینکه آیا این اقدام با نگاه به افزایش تولید داخل صادرات، افزایش تجارت و… صورت می گیرد چرا که بدون هدف گذاری و سازمان یافتگی نمی توان به نتیجه مطلوب دست پیدا کرد لذا ما ضمن پیگیری ایجاد این منطقه در شهرستان ورامین خواستار منطبق شدن هدف ها با نیازهای واقعی هستیم.
وزیرصنعت، معدن وتجارت در ادامه با شنیدن مسائل وموضوعات برخی از صاحبان صنایع و فعالان اقتصادی در پی گیری و تلاش برای رسیدن به خواسته ها و تقاضاهای آنان تأکید کرد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین ضمن بازدید از شهرک صنعتی قرچک که بهره برداری از آن چندین سال به طول انجامیده با حضور در فرمانداری قرچک تصریح کرد: فعال کردن این شهرک صنعتی و حل مشکلات آن را با جدیت پیگیری خواهیم کرد.
به گفته وی ایجاد جاذبه و تشویق سرمایه گذاران به حضور بیشتر در این شهرک از موضوعاتی است که مسئولان وزارتخانه و شهرستان باید به آن اهتمام ورزند جرا که نزدیکی این شهرک به تهران و داشتن نیروی کار زیاد در این منطقه فرصت خوبی است سرمایه گذاری است.
وی همچنین مقررات زدایی و حذف قوانین زائد را مورد تأکید قرار داد و گفت: در این زمینه نیازمند استفاده از روش های کارشناسانه برای تسهیل امور هستیم.
نعمت زاده انتقال برخی صنایع که بصورت پراکنده در سطح استان تهران استقرار یافته اند را به این شهرک ها حائز اهمیت دانست و در رونق شهرک های صنعتی مهم برشمرد.