ملت ایران:باوجود تعیین قیمت خودرو توسط شورای رقابت و ثبات قیمتی بازار اما همچنان قهر مردم با بازار خودرو ادامه دارد.

هفته گذشته از وضعیت نمایندگی های خودروسازان بزرگ گزارش داده بود و از کمبود خودرو در نمایندگی ها و عدم تامین نیاز بازار و نارضایتی نمایندگی ها و مردم خبر داده بودیم.

اما در بازار خریدوفروش خودروهای کارکرده که چندوقتی است با هدایت نیروی انتظامی و پلیس راهنمایی از عبدل آباد به پارک چیتگر منتقل شده است اما همچنان عبدل آباد پاتوق خریدوفروش خودروهای کارکرده است.

آرش پرندلو یکی از فعالان این عرصه از قهر مردم با بازار می گوید. به گفته وی علت این عدم استقبال انتظار مردم از کاهش بیشتر قیمت هاست.

این در حالی است که روز گذشته جمشید پژویان رییس شورای رقابت از برنامه این شورا برای ورود به حوزه قیمت گذاری مواد اولیه مورد استفاده در تولید قطعات خودرویی خبر داده که تحقق این موضوع کاهش قیمت خودروهای داخلی را به دنبال خواهد داشت.

به گفته پژویان اگر مردم چشم انتظار تغییر در قیمت خودرو هستند، یا باید پارامترهای دخیل در تولید تغییر کند یا با توجه به درخواست خودروسازان، شورای رقابت در دستورالعمل قیمت گذاری تجدیدنظر کند. جمشید پژویان البته اعلام کرده که گام بعدی شورای رقابت در حوزه خودرو، بررسی(قیمت) نهاده های خام موثر در صنعت قطعه و خودرو خواهد بود.

بنابراین به نظر می رسد درصورتی که شورای رقابت موفق شود قیمت مواد اولیه اساسی مانند فولاد، مس، آلومینیوم و پتروشیمی را به صورت عادلانه و منطقی تعیین کند، نرخ بسیاری از محصولات و مصنوعات داخلی به ویژه خودرو نیز کاهش خواهد یافت.
اکبری یکی دیگر از فعالان بازار، خرید و فروش های انجام شده را محدود به خودروهای مدل پایین که سال تولید آنها از ۸۷ به پایین است می داند و علت آن را وجود مشتریان خاص این مدل از خودروها که اکثرا شهرستانی هستند و به طور همیشگی مشتری پروپا قرص این تیپ از خودروهای کارکرده هستند.

در حال حاضر اکثر مشتریان بیشتر به دنبال خودروهای پژو ۲۰۶ و ال ۹۰ هستند، درصورتی که این خودروها در بازار کم شده است پژو ۲۰۶ صفر کیلومتر در بازار به قیمت ۳۳ میلیون تومان عرضه می شود این در حالی است که قیمت این خودرو تا ۳۸ میلیون تومان نیز رسیده بود.

پژو پرشیا مدل سال هم که کمترین نوسان را نسبت به دیگر خودروها داشته است، ۳۲ میلیون تومان خرید و فروش می شود. پراید مدل ۹۰ نیزکه هفته گذشته به قیمت ۱۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خرید و فروش می شد، روز گذشته قیمت آن به ۱۳ میلیون تومان رسیده بود اما نکته جالب در خودروهای صفر در این است که هنگام تحویل خودرو از نمایندگی یا خرید آن از بازار، قید شدن مدل ساخت خودرو در سند به سال ۱۳۹۱ است.

این در حالی است که همه ساله از بهمن ماه در سند خودروهای تحویلی مدل سال بعد قید می شود. اما در حال حاضر در خودروهای تولیدی شرکت سایپا اتاق ۹۱ ولی سند ۹۲ ذکر می شود و در خودروهای تحویلی ایران خودرو سند و اتاق مدل ۹۱ است و یک برگ الحاقی به آن پیوست شده است.

به گفته فعالان بازار علت این نوع تحویل پر بودن انبارهای این دو خودروساز بزرگ از خودروهای تولیدشده در سال قبل است. به گفته اکثر فعالان بازار این روند کسادی بازار تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد و بعد از انتخابات برنده شدن چه شخصیتی روند صعودی یا سقوطی بازار را تعیین می کند. به گفته آنها اگر برنده انتخابات از طیف دولت باشد قیمت ها روند صعودی خواهد گرفت و اگر برنده هاشمی رفسنجانی باشد به احتمال زیاد قیمت ها کاهش پیدا خواهد کرد.