به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، وزیرصنعت، معدن و تجارت در آخرین اظهارنظرهای رسانه ای خود از استخدام های بی مورد در دولت گذشته انتقاد کرده است. نعمت زاده گفته بود: «در ۸ سال فعالیت دولت گذشته، ۵۵۰ هزار کارمند جدید به دولت اضافه شد که برخی از آنها هم کار چندانی ندارند. اکنون در شهرک صنعتی تهران که باید ۱۰۴ نفر پرسنل داشته باشد ۵۰۰ نفر حقوق بگیر و در واقع نیمی از این افراد در راهروها هستند و هیچ کاری انجام نمی دهند.»
گفته های وزیر نشان می دهد که این سازمان با تعدد نیروهای کارشناس و کارمندان اداری روبرو است ولی خروجی شرکت شهرک های صنعتی حداقل در حوزه ساماندهی صنایع آلاینده مطابق با خواسته فعالان اقتصادی نبوده است.
گزارش های رسمی نشان می دهد در برخی از شهرک های صنعتی کشور بحران آلودگی های زیست محیطی بالا گرفته ولی شرکت شهرک های صنعتی و حتی سازمان محیط زیست واکنشی به این اتفاقات نشان نمی دهد.
قانون استقرار صنایع در شهرک های صنعتی نشان می دهد، حضور صنایع مختلف باید براساس توجه به ظوابط محیط زیستی صورت گیرد. در ماده ۷ قانون آمده است: «واحدهای تولیدی و صنعتی موظف هستند قبل از استقرار موضوع را به اطلاع ادارات کل استانی حفاظت از محیط زیست برسانند. در صورت مغایرت با ضوابط استقرار، ادارات کل حفاظت از محیط زیست استانها باید در مدت حداکثر دو هفته موضوع را به متقاضی اعلام کنند.»
همچنین در بند «ه» ماده «۳» قانون استقرار صنایع در شهرک های صنعتی نیز به لیست صنایع آلاینده اشاره شده است. براین اساس لیست محصولات آلاینده اینگونه معرفی شده اند: «انواع پلاستیک های یکبار مصرف از قبیل، کیسه های پلاستیکی، بسته بندی های پلاستیکی، ظرف یکبار مصرف، بطری های نوشابه و مشابه آن. انواع باتری خودرو، موبایل، کامپیوتر و باتری های معمولی، انواع لوازم الکترونیکی از قبیل تلویزیون، موبایل، کامپیوتر.»
در قانون استقرار واحدهای صنعتی در شهرک های صنعتی قید شده است. حضور صنایع آلاینده در شهرک ها باید با بررسی های کارشناسی سازمان محیط زیست صورت گیرد. اما حداقل گزارش هایی که از شهرک های صنعتی منتشر می شود، نشان می دهد در برخی از شهرک ها مانند شکوهیه قم، این بررسی ها صورت نگرفته به طوری که صنایع آلاینده در کنار صنایع غذایی قرار گرفته اند.
پیش از این مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی خبر داده بود که این سازمان با صنایع آلاینده برخورد می کند. ابریشمی در این مورد گفته بود: «شرکت شهرک های صنعتی براساس قانون با صنایع آلاینده برخورد می کند. در صورتی که این صنایع در شهرک های صنعتی در مجاورت صنایع دیگر قرار داشته باشند، براساس قانون به مناطقی دیگر منتقل می شوند.»
بیش از دو ماه از اعلام خبر آلایندگی برخی صنایع در شهرک های صنعتی می گذرد ولی تاکنون اتفاق خاصی برای انتقال این صنایع به محدوده خارج از محیط شهرک های صنعتی رخ نداده است. شاخص اخباری که در مورد صنایع آلاینده منتشر شد نیز به شهرک شکوهیه قم مربوط بوده است.
همچنین این اتفاقات درحالی رخ می دهد که معاون سازمان محیط زیست نیز از افزایش برخوردها با صنایع آلاینده هوا خبر داده است. سعیدی معاون سازمان محیط زیست با اشاره به ارائه لایحه هوای پاک به مجلس برای تصویب نهایی گفته است: «در این لایحه جرایم و مجازات های آلایندگی هوا برای افزایش بازدارندگی در برخی موارد تا ۳ برابر افزایش یافته است.»
گزارش های میدانی از شهرک های صنعتی نشان می دهد در نقاط مختلف صنایع آلاینده به فعالیت خود ادامه می دهند و شرکت شهرک های صنعتی و سازمان محیط زیست اقدامی برای تغییر این شرایط انجام نمی دهند. در حال حاضر ۷۱۹ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور فعالیت می کنند. گزارش های رسمی تایید می کند ۶۴۷ هزار و ۴۶۳ نفر در شهرک ها و نواحی صنعتی ایران به کار مشغول اند در صورتی که شهرک های صنعتی دچار مشکلات زیست محیطی شوند، شرایط کار برای این گروه بشدت دشوار می شود.
۳۵۳۵